خاتمی: اهانت ترامپ به مردم ایران قابل قبول نیست

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد خاتمی گفت "در ایران ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد" اما در مورد "منافع اصلی ملی و ایستادن در مقابل تهدیدهای بیرونی" اختلافی نیست

محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، در دیدار با جمعی از فعالان دانشجویی، سخنان روز جمعه رئیس جمهور آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت: "اهانت به ملت ایران قابل قبول نیست."

آقای خاتمی، در دیدار اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران توصیه کرد که انجمن های دانشجویان در مقابل اظهارات روز جمعه دونالد ترامپ در مورد ایران موضع گیری مشترک انجام دهند.

پایگاه اطلاع رسانی محمد خاتمی با انتشار گزارشی از این دیدار نوشته که دیدار دانشجویان با محمد خاتمی، روز شنبه ۲۲ مهر در دفتر وی برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

آقای خاتمی در سخنان جدید خود آقای ترامپ را فردی توصیف کرد که "به سادگی چشم در چشم مردم مطالب نادرست بیان می کند و دروغ می گوید" و افزود: "در درجه اول برای ملت آمریکا متاسفم و احساس می کنم ملت آمریکا و لااقل نخبگان و بزرگان آن، احساس خشنودی از چنین شخصیتی نمی کنند و حتی احساس شرمساری می کنند."

رئیس جمهور دوره اصلاحات با ذکر اینکه "تخاصم و مقابله آمریکا با ایران امر تازه ای نیست" گفت "نکته جدید سخنان وی، به کار بردن واژه جعلی برای خلیج فارس بود" و هدف از این اقدام را جلب نظر "کشورهای پولدار منطقه" دانست.

رئیس جمهور ایالات متحده، جمعه گذشته با اعلام استرتژی جدید دولت خود در مورد ایران، پای‌بندی تهران به توافق هسته‌ای آن با شش قدرت جهانی را تایید نکرد و تصمیم‌گیری درباره ادامه حضور ایالات متحده در برجام را به کنگره سپرد. وی همچنین با انتقاد شدید از سیاست های داخلی و منطقه ای ایران، گفت به وزارت خزانه داری این اختیار را داده تا کلیت سپاه پاسداران را در معرض تحریم های جدید قرار دهد.

وی در بخشی از این سخنان، در اشاره به خلیج فارس، از عبارت "خلیج عربی" استفاده کرد که واکنش های شدیدی را در ایران به دنبال داشت. دونالد ترامپ پیش از اعلام استراتژی جدید خود در جمع خبرنگاران نیز، در اشاره به ایرانیان از عبارت "ملتی تروریست مانند بعضی دیگر" استفاده کرد که در رسانه های ایران بازتاب منفی گسترده ای داشت.

محمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان اخیر خود گفت: "در ایران ممکن است اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد اما در پاسداشت عزت ایران و اصل انقلاب و منافع اصلی ملی و ایستادن در مقابل تهدیدهای بیرونی، هیچ گونه اختلافی نیست."

آقای خاتمی با اشاره به تحریم های جدید سپاه ادامه داد: "مگر می شود یک نفر بیاید سپاه پاسداران را در شرایطی که در برابر تروریست‌ها ایستاده و شهید می دهد، با گزافه گویی هایش مورد اهانت قرار دهد؟ سپاهی که برآمده از متن انقلاب و از ارکان امنیت ملی ماست."

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای خاتمی با انتقاد از تعلیق عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد گفت: "بسیار متاسفم که می شنویم یک‌باره بعد از ۴ سال از حضور یک هموطن زردشتی در شورای شهر یزد، در این دوره نسبت به حضور او ایراد می گیرند"

او همچنین، با انتقاد از تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، عضو زردشتی شورای شهر یزد گفت: "بسیار متاسفم که می شنویم یک‌باره بعد از ۴ سال از حضور یک هموطن زردشتی در شورای شهر یزد، در این دوره نسبت به حضور او ایراد می گیرند."

رئیس جمهور اسبق ایران اظهار داشت: "آیا شورای شهر از مجلس شورای اسلامی مهم تر است که آنجا هموطنان عزیز ما از غیر مسلمانان حق دارند در مهم ترین مسایل مملکت رای بدهند اما در شورای شهر نباید باشند؟... ما کجا داریم می رویم؟""

حضور آقای نیکنام در شورای شهر یزد، به حکم دیوان عدالت اداری و به دنبال شکایت نامزد اصولگرای شکست خورده این شورا به حالت تعلیق در آمده است. در رای دیوان عدالت اداری گفته شده دلیل تعلیق عضویت سپنتا نیکنام نظر احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در مخالفت با عضویت اقلیت‌ها در شوراهای شهری است.

سخنرانی اخیر محمد خاتمی در جمع فعالان دانشجویی، در حالی صورت گرفته که قوه قضاییه انتشار هرگونه خبری در مورد آقای خاتمی را در رسانه ها را ممنوع دانسته و اخیرا نیز، محدودیت های جدیدی را بر حضور وی در مجامع عمومی وضع کرده است.