آیت‌الله خامنه‌ای: تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم

رهبر ایران حق نشر عکس leader.ir
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای: این که بیایند همان حرف را بزنند که چرا ایران در منطقه حضور دارد، خب چشمتان کور که حضور دارد. یا بگویند ایران چرا موشک دارد، خب شما چرا موشک دارید

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین واکنش به سخنرانی تند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران گفت نمی‌خواهد وقتش را "صرف پاسخ‌گویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک دهن آمریکا" کند.

با وجود این آقای خامنه‌ای بخشی از سخنان خود را در دیدار با "استعدادهای برتر و نخبگان جوان" به این موضوع اختصاص داد و گفت که "این بار هم آمریکا تودهنی خواهد خورد و از ملت ایران شکست خواهد خورد".

رهبر ایران گفت که آقای ترامپ "بلاهت نشان می‌دهد" اما هشدار داد که "این موجب نشود از مکر آمریکا غافل شویم."

رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) اعلام کرد که پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تایید نمی‌کند و با انتقاد شدید از نقش ایران در منطقه و برنامه موشکی بالستیک ایران، از اعمال محدودیت‌های تازه علیه سپاه پاسداران خبر داد.‌

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان امروز خود گفت: "تا طرف مقابل برجام را پاره نکند ما آن را پاره نمی‌کنیم اما اگر او برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم". آقای خامنه‌ای سال گذشته در جریان مبارزات انتخاباتی آمریکا هم هشدار داده بود که " اگر تهدید نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا مبنی بر پاره کردن برجام عملی شود، جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد."

رهبر ایران آمریکا را "کارگزار صهیونیسم بین‌الملل" و "به‌وجود آورنده داعش و جریان تکفیری" دانست و با اشاره به وضع محدودیت‌های تازه علیه سپاه پاسداران گفت: "شما توقع دارید آمریکا از آن نیرویی که جلوی داعش ایستاده عصبانی نباشد؟ عصبانی‌اند چون امروز جمهوری اسلامی توانسته نقشه‌هایشان را در لبنان و سوریه و عراق و مصر به هم بزند."

آقای خامنه‌ای گفت که ایران از واکنش کشورهای اروپایی در دفاع از برجام استقبال می‌کند اما تاکید کرد که "این کافی نیست که فقط بگویند او (دونالد ترامپ) برجام را پاره نکند. برجام به نفع آنهاست."

رهبر جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی خواست که در مقابل "اقدامات عملی" آمریکا بایستند و به مسائل دفاعی ایران کاری نداشته باشند: "این که بیایند همان حرف را بزنند که چرا ایران در منطقه حضور دارد، خب چشمتان کور که حضور دارد؛ یا بگویند ایران چرا موشک دارد؛ خب شما چرا موشک دارید؟ چرا سلاح اتمی دارید؟ این را از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند."

کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه و آلمان که در مذاکرات هسته‌ای ایران شرکت داشتند، در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، تاکید کردند که به برجام کاملا پایبند خواهند بود اما در عین حال گفتند که موضوع نقش "مخرب" ایران در منطقه و برنامه موشکی بالستیک این کشور باید به صورت جداگانه بررسی شود.