پسر کروبی می‌گوید قرار است به رهبران اعتراض‌های ۸۸ اجازه دهند با افرادی به جز خانواده‌شان دیدار کنند

کروبی رهنورد موسوی حق نشر عکس Majid Saeedi

پسر مهدی کروبی از دیدار یکی از فعالان سیاسی با پدرش خبر داده و گفته است شورای عالی امنیت ملی در ایران 'تصویب کرده است' که به‌مرور افرادی بتوانند با مهدی کروبی و میرحسین موسوی در خانه‌شان دیدار کنند.

این دو نامزد معترض انتخابات ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد از حدود هفت سال پیش در حصر خانگی بوده‌اند و تقریبا به جز خانواده‌شان، با کس دیگری نمی‌توانستند دیدار کنند.

وبسایت "انصاف‌نیوز" روز پنج‌شنبه از قول حسین کروبی نوشت که اسماعیل دوستی، عضو حزب اعتماد ملی و عضو دوره اخیر شورای شهر تهران، هفته گذشته با مهدی کروبی دیدار کرده است.

فرزند آقای کروبی گفته که این "یک دیدار عادی" بوده است.

او هم‌چنین توضیح داده است که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، به تعدادی از اعضای "کمیته پیگیری حصر" در فراکسیون اصلاح‌طلبان و میانه‌رها در مجلس، موسوم به فراکسیون امید، گفته که "می‌خواهیم بعضی از دوستان را نزد آقای کروبی و موسوی ببریم".

حسین کروبی هم‌چنین بر اساس شنیده‌هایش گفته که شورای عالی امنیت ملی "تصویب کرده است به مرور یک‌سری اشخاص بتوانند با آقای کروبی و آقای موسوی دیدار کنند" و به گفته او ظاهرا اجرای این تصمیم با آقای کروبی شروع شده است.

با این حال این فرزند مهدی کروبی گفته است این تصمیم درباره میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد هنوز اجرایی نشده است و علت نامه سرگشاده فرزندان این دو که اخیرا منتشر شد، همین بوده است.

کوکب، زهرا و نرگس موسوی، دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، در روزهای گذشته در نامه‌ای سرگشاده به "مراجع و علمای عظام، حوزه‌های علمیه و مدارس دینی در جهان اسلام"، به‌شدت از وضعیت حصر والدین خود انتقاد کردند.

آنها نوشته‌اند مسئولان حصر، رسیدگی پزشکی به وضعیت آقای موسوی و خانم رهنورد را "تا جای ممکن با تاخیر" انجام می‌دهند "تا عواقب، آثار و آزار متعدد از خود به جای گذارد".

فرزندان آقای موسوی و خانم رهنورد در نامه خود نوشته‌اند "مرگ تدریجی محصوران در حصر، آرزو و برنامه عده‌ای و نیز راه حل آسان منتخب برای عده‌ای دیگر شده تا به جای حل این مشکل غیرقابل انکار به انتظار آن بنشینند و بعد هم با هزار ترفند از مسئولیت آن بگریزند".

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ وعده داده بود که برای رفع حصر رهبران جنبش سبز تلاش کند.

او در جریان انتخابات سال ۱۳۹۶ هم هنگامی که هوادارانش در تجمع‌های انتخاباتی مدام شعار "حصر باید بشکنه" می‌دادند، تلویحا گفت که اگر میزان آرایش از دوره قبلی بیشتر شود، می‌تواند تلاش مؤثرتری داشته باشد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به شیوه برگزاری و نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ اعتراض داشتند و بعد از آن هم از اعتراض‌های خیابانی حمایت کردند.

حکومت ایران آنها را از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی گرفته است و به گفته مقامات ایران، اداره حصر آنها به عهده وزارت اطلاعات است و قوه قضائیه بر آن نظارت دارد.

مهدی کروبی که به دلیل نیاز به کارگذاشتن باطری (پیس میکر) برای قلبش در بیمارستان بستری شده بود، اخیرا در اعتراض به شرایط حصرش اعتصاب غذا کرد و تنها هنگامی اعتصاب خود را شکست که دولت قول داد مأموران امنیتی از داخل خانه محل حصر او در محله جماران در شمال تهران خارج شوند.

در آخرین اظهارنظر رسمی، کیوان خسروی، سخن‌گوی شورای عالی امنیت ملی ایران، گفته بود که موضوع حصر در دستور جلسه اخیر این شورا نبوده و تنها گزارشی درباره "گشایش‌های ایجادشده" در وضعیت این سه نفر مطرح شده بوده و "هیچ‌گونه تصمیم جدیدی در خصوص اصل موضوع حصر اتخاذ نشده است".

در همین حال در روزهای گذشته گزارش‌های متفاوتی هم درباره افزایش محدودیت‌ها برای محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران، منتشر شده است. هرچند برخی فعالان سیاسی نزدیک به او و همین‌طور حسین نجات، جانشین رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، گفت که محدودیت‌های آقای خاتمی "همان‌هاست که سال ۸۹ تصویب شده و چیز جدیدی نیست."

شام‌گاه پنج‌شنبه و ساعاتی بعد از انتشار مصاحبه حسین کروبی، جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران، در توییتر نوشت که این شبکه تلویزیونی اروپایی با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران مصاحبه‌ای کرده است و در آن از او درباره حصر سوال کرده‌اند و او هم "پاسخ مثبت،صريح و روشنی داد؛ اما بعد از مصاحبه گفتند لزومی ندارد اين بخش مصاحبه پخش شود. پخش نكرديم."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اردشیر امیر ارجمند از آخرین وضعیت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر خانگی می‌گوید.