رایزنی برای دو وزارتخانه بی‌وزیر ایران و انتقاد دانشجویان از حسن روحانی

Image caption از راست رضا اردکانیان و منصور غلامی نامزدهای وزارتخانه‌های نیرو و علوم

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران از دریافت نامه رئیس‌جمهور برای معرفی منصور غلامی و رضا اردکانیان به عنوان وزرای پیشنهادی علوم و نیرو خبر داد.

دو وزارتخانه علوم و نیرو در بین وزارتخانه‌های دولت حسن روحانی بدون وزیر مانده‌اند و نمایندگان مجلس در چند ماه گذشته درباره این موضوع به رئیس‌جمهور تذکر داده‌اند.

وزرای پیشنهادی تا جلسه رأی اعتماد در یکشنبه هفته آینده، فرصت رایزنی دارند. نمایندگان فراکسیون اصلاح‌طلب امید امروز کمیته‌ای را برای بررسی صلاحیت این دو نامزد وزرات تشکیل دادند.

مختصر درباره دو وزیر پیشنهادی

  • منصور غلامی، متولد ۱۳۳۲، دانش‌آموخته رشته کشاورزی و رئیس دانشگاه بوعلی همدان است.
  • رضا اردکانیان، متولد ۱۳۳۷، دانش‌آموخته منابع آب و معاون سابق وزیر نیرو بوده است.

در بین دو وزیر پیشنهادی، معرفی منصور غلامی به عنوان وزیر علوم، باعث انتقاد شماری از دانشجویان و چهره‌های سیاسی از حسن روحانی شده است.

فعالان دانشجویی، مخصوصا گروهی از دانشجویان دانشگاه همدان که در حال حاضر آقای غلامی رئیس آن است، او را به داشتن نگاه امنیتی متهم می‌کنند.

حسن روحانی دیروز، نامه معرفی دو وزیر پیشنهادی را به مجلس فرستاد که امروز یکشنبه ۳۰ مهر اعلام وصول شد.

منتقدان در توییتر چهره‌های سیاسی از جمله محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس را خطاب قرار داده و از آنها خواسته‌اند که تلاش کنند تا آقای غلامی رأی اعتماد نیاورد.

آقای صادقی در واکنش نامه انتقادی یکی از دانشجویان را به همراه نام او منتشر کرده و نوشته که از شب گذشته "پیام‌های ملاطفت‌آمیزی از این قبیل از دانشجویان سراسر کشور" دریافت کرده است.

انتشار این توییت به گفته منتقدان "طعنه‌آمیز" که در آن نام این فعال دانشجویی هم علنی شده، باعث انتقادهای زیادی از این نماینده مجلس شده است.

اما در طرف مقابل، به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، حمیدرضا حاجی‌بابایی، از انتخاب آقای غلامی به عنوان وزیر علوم استقبال و در توییترش آقای روحانی را تحسین کرده است.

مرداد ماه امسال آقای روحانی فهرست تمام وزرای پیشنهادی را به جز وزارت علوم به مجلس فرستاد. مجلس تقریبا به تمام فهرست آقای روحانی رأی داد و تنها حبیب‌الله بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو رأی اعتماد نگرفت. به این ترتیب در چند ماه نخست دولت دوم حسن روحانی دو وزارتخانه بدون وزیر مانده‌اند.

وزارت علوم از وزارتخانه‌هایی است که با نظر رهبر ایران تعیین می‌شود و آیت‌الله علی خامنه‌ای درباره آن "حساسیت" دارد.

محمود صادقی نماینده مجلس گفته بود که بیش از ۱۰ گزینه برای وزارت علوم معرفی شده و رهبر ایران با آنها موافقت نکرده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران ششم مرداد ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که وزیران دفاع، خارجه و اطلاعات با هماهنگی رهبری انتخاب می‌شوند و او در مورد وزیران علوم، آموزش پرورش و ارشاد هم حساسیت‌هایی دارد، اما در مورد سایر اعضای کابینه اظهارنظر نمی‌کند.