روزنامه های تهران: خطر آمریکا و شعار با زنبیل قرمز

روزنامه های امروز صبح تهران، دوشنبه اول آبان ملاقات های وزیر خارجه آمریکا در عربستان سعودی و ملاقات با مقامات اصلی آن کشور با حضور نخست وزیر عراق را با اهمیت دیده و هشدار داده اند خطر تشدید تنش بین تهران و واشنگتن بیشتر شده است.

حضور حمید بقایی نامزد ریاست جمهوری اخیر در دادگاه غیرعلنی و شعارهای وی در خیابان مقابل دادگاه علیه روسای قوا موضوعی است که با عنوان مردی با سبد قرمز در روزنامه های تهران منعکس شده است.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و عکس احسان نادری پور. شرق

زنبیلی که سیاست می برد

مسعود رفیعی طالقانی‪- در گزارش اصلی همدلی نوشته: حمیدبقایی، مشاور و معاون و دستیار و هم‌فکر و هم‌سنگر محمود احمدی‌نژاد، دیروز برای شرکت در جلسه دادگاه به میدان ارگ تهران رفت؛ با یک زنبیل قرمز پر از سوراخ و چند پوشه آبی که درونش گذاشته بود. آنجا، بیخ گوش کاخ گلستان که هم نمادی از تاریخی بودن یک شهر است و هم نمادی از تاریخی سیاسی، در چندقدمی بازار کهنسال تهران و زیر سایه کاخ دادگستری، دیروز ما زنبیلی قرمز را دیدیم که سیاست می‌برد؛ در گردهمایی نشانه‌های تاریخی و سیاسی و اقتصادی شهر ما، و شاید روزگار ما.

به نوشته سردبیر روزنامه: آن‌چه در زنبیل بود، پرونده و دفاعیه نبود؛ در اصل، او سیاست را ریخته بود در آن زنبیل قرمز و داشت با خودش می‌برد به دادگاه. همراهش، علی‌اکبر جوانفکر هم بود و روح محمود احمدی‌نژاد شاید در کالبد این دو، ظهوری هزارباره داشت. در چهره‌هایشان معجونی از سرکشی و مظلومیت را توامان می‌شد دید و زنبیل قرمز، ترجیع‌بند تصاویر آن‌ها بود. زنبیل، یک نشانه بود و نشانه را، اگرچه نشانه‌شناس‌ها باید تفسیر کنند، اما واقعیت آن بود که این نشانه را هر ناظری می‌توانست به تحلیل و تفسیر بکشد.

سبد قرمزی و ایستادگی

ثمینا رستگاری در مقاله ای در اعتماد نوشته: حميد بقايي، دولتمرد حبس كشيده احمدي‌نژادي، ديروز با زنبيلي قرمز و پلاستيكي به دادگاه رفت. با جوانفكر چند عكس يادگاري گرفت و درنهايت با عصبانيت زياد از دادگاه خارج شد. او در ميان جمعيتي موبايل به دست نطق غرايي در مورد بي‌گناهي خود ايراد كرد، رييس سه قوه را متهم كرد و خطاب به جمعيت گفت: مردم من تا آخر خواهم ايستاد.

به نظر این نویسنده: اما با ديدن اين نمايش‌ها و فريادها و انتقادها يك سوال اساسي در ذهن ما جان مي‌گيرد. دليل مماشات با اين نحله سياسي در ايران كه اصولگرايان نام جريان انحرافي را برايش انتخاب كرده‌اند، چيست؟ اينها كه در انتخابات رياست‌جمهوري جلوي چشم مردم راي باطله به صندوق مي‌اندازند، ٨ سال فعاليت‌شان در قوه مجريه هنوز در هاله‌اي از ابهام قرار دارد و از هر تريبوني هم كه به دست مي‌آورند آنچنان درباره سيستم سياسي ايران حرف مي‌زنند كه مخالفان نظام هم شگفت‌زده مي‌شوند چرا از نهايت رأفت و تساهل و تسامح برخوردارند؟

به نوشته اعتماد: برخي از مفسران جواب اين سوال را جمله «من افشا خواهم كرد» مي‌دانند كه هرازگاهي از زبان اين افراد شنيده مي‌شود؛ در اختيار داشتن ناگفته‌هايي كه جلوگيري از بازگو كردن آنها، حريم امني براي اعضاي اين حلقه فراهم كرده است به‌گونه‌اي كه جرايم‌شان با مجازات‌شان بي‌تناسب به نظر مي‌رسد. واقعيت اين است كه نظام اكنون در دهه چهارم عمرش چنان بحران‌هايي را از سر گذرانده كه افشاگري‌هاي افرادي متهم به انواع اختلاس و فساد مالي توان زيادي براي آشفته كردنش ندارد.

مشکلات طنزنویس

هومن جعفری در ستون طنز جهان صنعت مکالمه ای در تحریریه را نقل کرده:

خودکشی دو دختر در اصفهان به دلیل بازی نهنگ آبی را کار بکنیم؟

- نه آقا مردم می‌گرخند.

* خبر آمده در شهرری یک جوان 20 ‌ساله با چاقو یک دختر 9 ساله را ترسانده و او را مورد آزار و اذیت قرار داده. بنویسیم؟

- سوژه بهتر برای طنز نداری؟ این سوژه برای صفحه اجتماعی است!

* اینکه بقایی با زنبیل نان سنگک رفته دادگاه خوب است؟

- نه بابا! چیپ شده‌اند این جماعت. این نمایش‌هایی که راه می‌اندازند برای خودشان هم دیگر جذاب نیست!

* درمورد اینکه آقای روحانی راهنمای چپ زد و به راست پیچید طنز بنویسیم؟

- هنوز نه!

* خب آقا من در مورد چه چیزی طنز بنویسم؟

من چه می‌دانم! این همه سوژه! نمی‌توانی بگو طنزنویس مسلط به حوزه‌های خبری بیاوریم. این همه خبر اجتماعی و اقتصادی و سیاسی داریم یکی را انتخاب کن دیگر!

حق نشر عکس اعتماد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

چشم ناپاک واشنگتن و ریاض به علقه تهران - بغداد

محمد بابايي در گزارش اصلی جوان نوشته: همزمان با پایین کشیده شـدن آخرین پرچم‌های داعش در مناطق مرزی عراق و سوریه، واشنگتن و آل‌سعود نیز ماسک عوض کردند و تلاش دارند با تغییراتی در سیاست‌های خود بغداد را از تهران دور کنند، هرچند ناظران معتقدند پیوند ایران و عراق ریشه‌های عمیق تاریخی و فرهنگی دارد که طی چند سال گذشته بر اثر مبارزه با تروریسم تکفیری وهابی «به ید واحده‌» تبدیل شده و قابل‌تفکیک از یکدیگر نیستند.

به نوشته این روزنامه: رسانه‌های سعودی و غربی بار دیگر سفر مقامات امریکایی به عربستان سعودی و نشست سه‌جانبه واشنگتن، ریاض و بغداد را در رأس اخبار خود قرار دادند و محور ضدایرانی آن را برجسته کردند. به گزارش بی‌بی‌سی،‌ مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه یکی از مهم‌‌ترین اهداف سفر تیلرسون عنوان شده و او قرار است درباره موضوع انزوای قطر هم رایزنی کند. رکس تیلرسون در پایان نشست سه‌جانبه ریاض خواستار خروج شبه‌نظامیان ایرانی از عراق شد.

عبدالله گنجی در سرمقاله روزنامه جوان نوشته: وزير خارجه امريكا هماهنگ كرده است كه مقارن با سفر العبادي به رياض آنجا باشد تا به خيال خود بتوانند با همكاري سعودي و سوءاستفاده از نيازمندي‌ها و مشكلات عراق، بين دولت عراق و ايران فاصله ايجاد كند. سعودي‌ها هم در خفا حاضر به باج‌هاي بزرگي هستند. آنچه امريكايي‌ها (خصوصاً جمهوريخواهان) نفهميده‌اند و نمي‌فهمند، اين است كه ‌ دولتمردان فعلي عراق و نظام جمهوري اسلامي را عطوفت ۱۴۰۰ ساله به هم پيوند داده است.

به نوشته این مقاله: امريكايي‌ها وقتي صدام را حذف كردند نمي‌فهميدند كه چه كساني و چه جرياني به روي كرسي وي جلوس خواهند كرد. صدام را برداشتند و ياران انقلاب اسلامي به مثابه يك شوك در عراق ظاهر شدند. امروز نيز تيلرسون بر اين باور است كه با كليشه‌هاي عرف بين‌الملل و با نشان دادن يك لقمه چرب و در قبال تأمين منافع ملي مادي مي‌تواند دولت عراق را از پيكر يكپارچه فرزندان ثارالله جدا نمايد.

مقاله جوان افزوده: به نظر مي‌رسد در كنار توصيه روحاني به ترامپ مبني بر مطالعه تاريخ و جغرافيا، لازم است چند واحد شيعه‌شناسي و «حسين شناسي» نيز براي ترامپ-تيلرسون برگزار شود تا بدانند كه رابطه عراق و ايران از «صادرات و واردات»، «دلار و نفت» و «توسعه و عقب ماندگي» پيروي نمي‌كند. ايران خانه دوم عراقي هاست و عراق مأمن و مشهد ماست.

یارگیری جدید

صلاح‌الدین هرسنی در مقاله ای در جهان صنعت با تاکید بر این که سفر تیلرسون به سعودی برای اعلام استراتژی جدید دونالد ترامپ درخصوص ایران و مشخصا برجام صورت می‌گیرد نوشته: در عین حال رکس تیلرسون انزوا و مهار ایران و مقابله با آنچه را که آنان رفتار‌های بدخیم و ثبات‌زدای ایران در منطقه می‌خوانند، در این سفر تعقیب می کند.

نویسنده کارشناس ابراز نظر کرده: هدف اصلی آمریکا در پیگیری اقدامات راهبردی در خلیج‌فارس تلاش برای جلوگیری از ظهور و بروز یک قدرت هژمون در منطقه است. آن‌گونه که آمریکا و متحدانش بار‌ها و به کرات گفته‌اند، این قدرت، همان ایران است که در عصر ظهور هویت‌های متعارض در منطقه ظهور کرده و موقعیت پسابرجام و استفاده از امتیازات و مزایای آن به او اجازه داده دست بالا را در مناسبات منطقه داشته باشد. حال از آنجا که وجود و حضور این قدرت مانع از جایگاه‌یابی متحدان آمریکا از جمله عربستان در منطقه شده است، باید مهار شود و به هر طریق ممکن از تعیین‌کنندگی نقش آن در منطقه کاست.

مقاله جهان صنعت به این جا رسیده که: شرایط بعد از تحریم قطر نشان داد با وجود نظم ضد‌ایرانی جدیدی که از سوی محافل عرب تعریف شده است، شرایط را برای جایگاه‌یابی و تعیین‌کنندگی نقش دوباره تهران فراهم می‌کند. به عبارت دیگر واگرایی ناشی از انزوای قطر در این حوزه نه‌تنها خدمتی به اهداف ایران است بلکه زمینه را برای تداوم رفتار‌های به گفته آمریکا بدخیم ایران فراهم می‌کند.

به سوی تقابل با آمریکا

جاويد قربان‌اوغلي در مقاله ای در شرق تاکید کرده: شرايط حاکم بر روابط «تهران- واشنگتن» با سرعت به سمت تقابل در حال پیشروی است و جريان‌هاي مختلف در داخل آمريکا، رژيم صهيونيستي و برخي دولت‌هاي منطقه در حال لابي‌گري براي تسريع در تصميم‌گيري هيئت حاکمه جديد آمريکا براي برخورد با ايران هستند.

به نوشته این کارشناس مسایل بین المللی: استراتژيست‌هاي آمريکا تلاش مي‌کنند برخورد با ايران را از چالش هسته‌اي به موضوعات ديگر بکشانند. برخورد مدبرانه و تعيين اولويت‌ها در حفظ منافع ملي، لازمه پشت‌سرگذاشتن اين شرايط است. از اين منظر آمريکا تلاش خواهد کرد با تغيير صحنه برخورد با ايران، مواضع کشورهاي حامي برجام در رابطه با ايران را تحت‌‌تأثير قرار دهد.

مقاله شرق به این نتیجه رسیده: بازگشايي کانال‌هاي مذاکره بر اساس منطق برد- برد با وجود دشواري‌هايي که ناشي از عميق‌شدن کدورت‌هاست، هنوز مي‌تواند راهکار مناسبي براي ناکارآمدکردن سياست‌هاي آمريکا براي استفاده ابزاري از منطقه براي برخورد با ايران باشد. مردم با وجود برخي مشکلات معيشتي، تورم، بي‌کاري، تبعيض و نابرابري، در موضوعاتي که به تماميت ارضي ايران مربوط مي‌شود، با تمام توان ايستاده‌اند. اما در شرايط کنوني کشور، نيازمند آرامش در داخل و اجماع ملي در مواجهه با خطرات است.

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون محمدرضا ثقفی. قانون

مردم میپرسند، دولت کاری نمیکند

کیهان در تیتر اول خود با اشاره به نقشه های خطرناکی که آمریکا برای مقابله با ایران طراحی کرده اند از قول مردم نوشته: در مقابل این طراحی خطرناک باید تدبیر داشت. سؤالی که باید این روزها از تمامی تصمیم‌گیران اعم از دولتی و لشگری و کشوری پرسید. آیا تدبیری وجود دارد؟

کیهان در این گزارش تاکید کرده: تحریم‌های مهم و کلیدی آمریکا را نمایندگان کنگره و سنا با دقت و ظرافت بسیار بالا طراحی کرده‌اند. اما در ایران چه خبر است؟ اوج همت نمایندگان، پیگیری رفع حصر سران فتنه و براندازان است! تصویب تعطیلات بیشتر، عکس سلفی گرفتن و... اکنون هیچ خبری از مجلس به گوش نمی‌رسد که بیانگر اندکی تحرک در نمایندگان باشد. نمایندگان مجلس اغلب نه تنها هیچ طرحی برای مبارزه با زیاده‌خواهی‌های دشمن ندارند، که حتی نمی‌دانند تحریم‌های اعمالی چیست و چه تاثیراتی را دارد.

این روزنامه تندرو همچنان دولت را هدف گرفته و نوشته:دولت هم بی‌توجه به همه چیز و بدون تنبه و عبرت‌گیری از ماجرای ۴ ساله برجام و مذاکرات، دنبال بازی با کارت سوخته اروپاست و البته عوامل میدانی،کماکان دنبال حاشیه‌بازی و حاشیه‌سازی. هیئت نظارت بر اجرای برجام هم هیچ تحرک درخوری ندارد و کمترین اثری در مناسبات سیاسی و اقتصادی از آن دیده نمی‌شود.

صلح مسلح با آرامش مغتنم

مسعود رضوی در سرمقاله اطلاعات از غایله ترسناکی گفته است که اینک بر منطقه سایه انداخته و نوشته: وضع عراق و تحولات سعودی و روی کار آمدن ترامپ در آمریکا قابل درک است، اما این پازل دشمنی و توطئه را فقط به واسطة وقایع متکثر و محدودتر می‌توان کامل کرد و دریافت. یکی از آن وقایع، در مرزهای غربی ایران قرار دارد و به صورتی نهان علیه کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

نویسنده توضیح داده که منظورش رفراندوم اقلیم کردستان بلکه توجه خاص و تغییر ادبیات خواص در این منطقة مهم که همواره دوست و همراه ما در تاریخ و فرهنگ بوده است. نه فقط کردستان و کردهای ایران‌زمین، که کردتباران آن سوی مرزهای ما هم در این وحدت فرهنگی و تقدیر تاریخی حضور و سهم داشته‌اند، اما یکباره، جماعتی عمدتاً وابسته به یک جریان خاص و پیوسته به یک گروه مسلط در اقلیم، بدون توجه به اثرات سیاسی و ثمرات اخلاقی و نتایج شوم این تبلیغات، علیه ایران و نظام و نهادهای مرتبط با آن، داد سخن می‌دهند.

سرمقاله اطلاعات تاکید کرده: تهدیدی جهانی وجود دارد که بعد از دفع داعش کانون بحران منطقه را به کنار مرزهای ایران و چه بسا به داخل کشور بکشانند. برای آنها استقلال و امنیت و گذشته و آیندة کردستان اصلا اهمیت ندارد. یک سرزمین بحران‌زده و سوختة دیگر به جا می‌گذارند و در ذیل آن، بار سنگین آوار سهمگینی که بر دوش مردم محروم و ماتم‌زده باقی خواهد ماند.

در پایان مقاله ابراز تاسف شده که: شرایط ذهنی و گسترة عظیم تبلیغات رسانه‌ای بر ذهنیت بخش اندکی از مردم شریف و نجیب کردستان اثر نهاده است. این موج البته گذراست، اما باید مراقب بود که رسوب نکند و به جای حقیقت به این مردم ستم کشیده و مبارز و نجیب تحمیل نشود.

ما با زنبیل نوبت می‌گیریم واسه بعدی‌ها

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون کیوان وارثی. قانون

فریور خراباتی در ترسیم یک دادگاه نوشته: قاضی می پرسد خب قرار شد این دفعه با دفاعیاتت بیایی!

متهم(زنبیل قرمز را روی میز می‌گذارد و به قاضی خیره می‌شود): ایناهاش، حالا میخوام بگم نیناش ناش.

قاضی: مؤدب باش، اینجا دادگاهه!

متهم: آخ ببخشید من فکر کردم هیأت دولته.یه لحظه حواسم پرت شد.

قاضی: خب حالا محتویات این زنبیل چیه؟

متهم: یک سری مدارک، سند و پرونده که همگی مثل«یخ» و «گوسفند زنده» موجود هم هستن!

قاضی: دیگه چی توش داری؟ خیلی سنگینه!

متهم: یه نیم کیلو خیار، سه تا حبه سیر تازه و دو کیلو سیب‌زمینی هم توی زنبیل هست!

قاضی: اینا جزو دفاعیاتته؟

متهم: نخیر! دیدم زنبیل دستم گرفتم، گفتم خریدای خونه رو هم انجام بدم و از اونجایی که من نون هیچ جایی رو نمی‌خورم، گفتم اگه جلسه طولانی شد، یه چیزی بخورم ته دلم رو بگیره!

قاضی: پس پرونده، سند، مدرک و... اینا کجان؟ برای دفاع از خودت چی داری؟

متهم: به نکته خوبی اشاره داشتید، هیچی!

موضوعات مرتبط