مداخله پلیس در تجمع اعتراضی سپرده‌گذاران موسسات اعتباری در مقابل مجلس ایران

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تجمع اعتراضی مالباختگان در محوطه مجلس

گزارش‌ها و تصاویر رسیده از ایران نشان می‌دهد که جمعی از سپرده‌گذاران مؤسسات مالی آرمان، کاسپین و پدیده شاندیز در محوطه مقابل ساختمان مجلس ایران در تهران تجمع کرده‌اند که به مداخله مأموران پلیس انجامیده است.

در تصاویر ویدیویی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، به نظر می‌رسد که جمعیت از مداخله پلیس خشمگین هستند و خواهان آزاد شدن کسانی هستند که احتمالا بازداشت شده‌اند.

به نظر می‌رسد که پلیس تلاش می‌کند از خروج تجمع کنندگان از محوطه و حرکت دسته جمعی آنها در خیابان جلوگیری کند.

+ معترضان موسسه کاسپین مقابل خانه احمدی‌نژاد تجمع کردند

+ مالباختگان کاسپین به بی‌بی‌سی: هنوز سپرده‌های زیر ۱۰۰ میلیون کاملا تسویه نشده

+ دستگاه قضایی ایران اعلام جرم یک مؤسسه مردم‌نهاد را علیه بانک مرکزی 'پذیرفت'

تجمع کنندگان از جمله شعار داده‌اند: "کاسپین دزدی کرده، دولت حمایت کرده"، "وعده‌های دروغین، عامل نفرت ماست"، "عدالت عدالت حق مسلم ماست" و "اسلام رو پله کردند، مردم رو ذله کردند".

بی‌بی‌سی فارسی حدود دو هفته پیش در گزارشی به نقل از عده‌ای از سپرده‌گذاران نوشت که ادعای مقامات در مورد تسویه سپرده‌ها تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان درست نیست و هنوز سپرده‌های زیر صد میلیون تومان هم بطور کامل تسویه نشده است.

طرح تعیین تکلیف سپرده‌‌گذاران تعاونی منحل شده فرشتگان، زیر مجموعه مؤسسه کاسپین، تا سقف صد میلیون تومان از اواخر تیر ماه آغاز شده و بانک مرکزی اعلام کرده بود که به این ترتیب تکلیف ۹۶ درصد سپرده‌گذاران روشن می‌شود.

سپرده‌گذاران چند موسسه اعتباری در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به بلاتکلیفی خود در نقاط مختلف تهران و شهرهای دیگر ایران تجمع کرده‌اند.

اواخر سال ۱۳۹۴ چندین تعاونی مالی-اعتباری که در مجموعه‌ای با عنوان "آرمان ایرانیان" فعالیت می‌کردند با دریافت "مجوز رسمی" از بانک مرکزی وارد بازار پولی ایران شدند.

تعاونی‌های فرشتگان، الزهرای مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران ۸ تعاونی بودند که با تغییر نام از "آرمان ایرانیان" به "کاسپین" تبدیل شدند.

مجوز فعالیت کاسپین به این شرط صادر شد که این موسسه بتواند تعاونی‌های زیرمجموعه خود را ساماندهی کند و نقل‌و‌انتقال حساب‌ها و دارایی‌های آنها را انجام دهد و در مجموع تعهدات سپرده‌گذاران انجام شود.

موسسه اعتباری کاسپین موظف شد ارزیابی لازم برای تعیین ارزش و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین برآورد میزان مازاد یا کسری هر یک از تعاونی‌های هشت گانه را انجام دهد.

در نهایت با نظارت بانک مرکزی همه تعاونی‌ها با تصمیم سهامداران منحل شدند و در پی آن، مجوز فعالیت موسسه کاسپین توسط بانک مرکزی صادر شد.

نگرانی زمانی اوج گرفت که دادستان تهران اعلام کرد که موسسه فرشتگان (زیر مجموعه موسسه کاسپین) ۴۰۰۰ میلیارد تومان کسری و زیان داشته و "نتوانسته از پس پرداخت آن برآید..

بیشتر مشکلات موسسه کاسپین هم به تعاونی منحل شده فرشتگان مربوط است.

موضوعات مرتبط