قرارگاه ثارالله وضعیت جدید امنیتی برای تهران تعیین کرد

حق نشر عکس MIZAN
Image caption آقای کوثری بعد از حمله داعش به مجلس ایران جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله شد

محمداسماعیل کوثری٬ جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران ایران از "طراحی وضعیت جدید امنیتی" در تهران خبر داده است.

آقای کوثری اعلام کرده است که با توجه به تهدیدهای احتمالی پیش‌رو باید وضعیت جدیدی برای امنیت تهران طراحی می‌شد.

به گزارش خبرگزاری دفاع مقدس٬ جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سه‌شنبه دوم آبان ماه در حاشیه مراسمی٬ بدون توضیح درباره جزئیات برنامه جدید امنیتی برای تهران گفته است که طرح تازه سپاه در مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس اجرا شد.

پیش‌تر هم معاون امنیتی وزارت کشور ایران اعلام کرده بود که مسئول تامین امنیت کلی مراسم تحلیف حسن روحانی، قرارگاه ثارالله تهران بوده است.

در آن روز تدابیر شدید امنیتی در خیابان‌های اطراف مجلس برقرار بود.

حق نشر عکس MEHR
Image caption سپاه می‌گوید طرح جدید امنیتی از روز تحلیف حسن روحانی آغاز شد

قرارگاه ثارالله امنیتی‌ترین تشکیلات سپاه است که زیر نظر مستقیم فرمانده کل سپاه فعالیت دارد و وظیفه اول آن مدیریت تامین امنیت پایتخت ایران است. این قرارگاه در مواردی که شورای عالی امنیت ملی ایران تشخیص دهد٬ تامین امنیت تهران را به جای وزارت اطلاعات و پلیس به عهده می‌گیرد.

محمد اسماعیل کوثری گفته است که در روز تحلیف حسن روحانی به دلیل اجرای این طرح "هیچ مورد امنیتی گزارش نشد". بسته شدن چند ایستگاه نزدیک به مجلس و قرار دادن ایست‌های بازرسی از طرح‌های سپاه در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری ایران بود.

بعد از حمله به ساختمان مجلس ایران در خردادماه ۱۳۹۶ بسیاری از مدیران سپاه پاسداران در استان تهران تغییر کردند که انتصاب آقای کوثری٬ نماینده دو دوره مجلس٬ به عنوان جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله بخشی از آن تغییرات بود.

پیش‌تر قرارگاه ثارالله برای پرواز کوادکوپترها بر فراز تهران ممنوعیت وضع کرده بود. اما آقای کوثری گفته است منظور سپاه کنترل پرواز اینگونه اشیای پرنده در آسمان است و اگر پیش از پرواز مجوز گرفته شده باشد٬ ممنوعیتی وجود نخواهد داشت.

استفاده از کوادکوپترها برای گرفتن هلی‌شات و فیلمبرداری هوایی در ایران بسیار رایج شده است.