کشته و زخمی شدن سه مامور خنثی‌سازی مین در مرز غربی ایران

حق نشر عکس .
Image caption در اردیبهشت ۱۳۹۶، فرمانده قرارگاه مین زدایی نیروی زمینی ارتش گفت ماموران خنثی سازی مین ها و گلوله های باقی مانده از زمان جنگ، از سال ۱۳۶۷ "تعداد ۱۷۰ شهید و ۸۵۰ جانباز" داده اند

در پی وقوع انفجار در حین عملیات خنثی کردن مین در منطقه مرزی مهران، واقع در غرب ایران، یک نفر کشته و دو نفر دیگر به شدت زخمی شدند.

مجید زرگوشی معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار مهران به ایسنا گفت: "اعضای تیم خنثی کننده مین‌های باقیمانده از زمان جنگ در منطقه چنگوله مهران در حین خنثی کردن مین دچار حادثه شدند و متاسفانه یک نفر از اعضای این تیم به نام جواد درخشان همان لحظات اولیه شهید شد."

آقای زرگوشی با ذکر اینکه در این حادثه دو نفر دیگر از اعضای تیم به نام‌های قدرت پارسه و مهدی رضایی مجروح و با بالگرد به ایلام اعزام شده‌اند افزود: "حال مجروحان حادثه وخیم گزارش شده است."

در استان های هم مرز ایران و عراق، هنوز تعداد زیادی مین از زمان جنگ هشت ساله باقی مانده که انفجار هر از گاه آنها، باعث کشته، مصدوم و معلول شدن ساکنان این مناطق و نیز ماموران خنثی سازی مین می شود.

در اردیبهشت ۱۳۹۶، مجتبی شهبازیان فرمانده قرارگاه مین زدایی نیروی زمینی ارتش ایران گفت پس از جنگ ایران و عراق "بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ عدد انواع مین ضد نفر، ضد خودرو و ضد تانک و بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تیر انواع گلوله عمل نکرده کشف و منهدم شده اند".

سرتیپ شهبازیان در مصاحبه با روزنامه ایران افزود ماموران خنثی سازی این مین ها و گلوله ها، از زمان پایان جنگ "تعداد ۱۷۰ شهید و ۸۵۰ جانباز" داده اند.

تلفات مین های به جای مانده از زمان جنگ، در حالی هر از گاه خبرساز می شود که در سال های پس از جنگ نیز، مین گذاری برخی مناطق مرزی ایران از سوی نیروهای مسلح برای جلوگیری از تردد غیرمجاز ادامه داشته و منجر به تلفاتی شده است.

در آذرماه ۱۳۹۵، بیش از ۱۳۰ نفر از هنرمندان، فعالان‌مدنی و وکلای قربانیان مین،‌ با انتشار نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت قربانیان انفجار مین های باقی مانده از زمان جنگ و همچنین مین های کار گذاشته شده از سوی "دستگاه های حکومتی" در مناطق مرزی شدند.

در این نامه، با اشاره به معلولیت بسیاری از ساکنان استان های آذربایجان‌غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان بر اثر انفجار مین، مسئولیت دستگاه های دولتی در رسیدگی به وضعیت این معلولان مورد تاکید قرار گرفته بود.

امضاکنندگان نامه تاکید داشتند که در بسیاری از موارد، حقوق قربانیان مین‌های زمینی پایمال و نقض می‌شود "به نحوی که بیشتر این قربانیان که دچار معلولیت شده‌اند مورد ستم مضاعف واقع شده اند".