هشدار رهبر ایران به نخست‌وزیر عراق: به آمریکایی‌ها اعتماد نکنید

حق نشر عکس khamenei.ir

رهبر ایران در دیدار با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در تهران از تلاش‌های عراق برای توسعه روابطش با کشورهای همسایه حمایت کرد، اما در عین حال گفت: "باید مراقب مکر آمریکایی‌ها باشید و هرگز به آنها اعتماد نکنید".

آیت‌الله علی خامنه‌ای دولت آمریکا را متهم کرد که داعش را به وجود آورده ولی حالا که این گروه شکست خورده، خود را در مقابل آن نشان می‌دهد.

نخست وزیر عراق اخیرا در ریاض در یک نشست سه‌جانبه با وزیر امور خارجه آمریکا و مقام‌های ارشد عربستان سعودی شرکت کرد که هدف آن ترمیم روابط عراق و عربستان و تلاش برای مهار نفوذ ایران در منطقه توصیف شد.

+ عبادی: عراق نباید عرصه رقابت ایران و آمریکا باشد

+ اقلیم کردستان عراق: مواضع پیشمرگه‌ها زیر آتش نیروهای دولتی و حشد شعبی است

+ سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان برای مقابله با نفوذ ایران

آقای عبادی قبل از سفر به ایران در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست گفته بود که اجازه نخواهد داد کشورش به عرصه رقابت آمریکا، ایران و قدرت های سنی منطقه تبدیل شود.

او گفته بود که کشورش مایل است با آمریکا و ایران همکاری کند،اما هشدار داده بود: "خواهش می‌کنم دعوای خود را به عراق نیاورید. آزادید هر جای دیگری این اختلافات را حل کنید".

رهبر ایران در دیدار با نخست وزیر عراق همچنین از اقدامات دولت عراق برای "دفاع از یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور" حمایت کرد.

به نظر می‌رسد که اشاره آقای خامنه‌ای به اقدامات دولت مرکزی عراق برای عقب راندن کردها از کرکوک و مناطق اطراف آن و همچنین تلاش برای لغو نتایج همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق باشد.

ایران با این همه‌پرسی مخالف بود و پس از انجام آن، مرزهای هوایی و زمینی خود را به اقلیم کردستان بست.