انتقاد رییس مجلس از شورای نگهبان به خاطر تعلیق عضویت سپنتا نیکنام

ایران حق نشر عکس IRNA

موضوع تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد، بار دیگر در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد و علی لاریجانی تاکید کرد که اظهارنظر مجدد شورای نگهبان دراین‌باره "معنا ندارد."

آقای لاریجانی پیش از این هم گفته بود که اقدام شورای نگهبان برای لغو عضویت سپنتا نیکنام "غیرقانونی" است.

موضوع هنگامی امروز یکشنبه هفتم آبان ماه، در صحن علنی مجلس بالا گرفت که علیرضا رحیمی، نماینده مجلس، در تذکری آیین‌نامه‌ای انتقاد کرد که موضوع سپتنا نیکنام "دو ماه است در افکار عمومی محل مناقشه" شده است.

بیشتر بخوانید:

او خطاب به آقای لاریجانی گفت باید هرچه زودتر این شبهه برطرف شود تا "شائبه‌ای نباشد که نظام جمهوری اسلامی با حضور اقلیت‌های دینی مشکل دارد."

آقای لاریجانی در پاسخ گفت استناد شورای نگهبان بر اساس اصل چهارم قانون اساسی است. بر طبق این اصل همه قوانین و مقرارت در حوزه‌های مختلف باید مطابق با موازین اسلامی باشد و تشخیص این امر بر عهده فقهای شورای نگهبان است.

رئیس ‌مجلس گفت حتی اگر شورای نگبهان برطبق تفسیری از اصل چهارم بعد از مهلت‌های تعیین‌شده و درسال‌های بعد اظهار نظر کند باید به مجلس اعلام کند تا قوانین در قوه مقننه عوض شود.

سپنتا نیکنام در دوره قبلی نماینده شورای شهر یزد بود. در دوره جدید با مخالفت احمد جنتی و فقیهان شورای نگهبان ادامه کار او در شورا در ابهام است. شورای نگهبان می‌گوید باید صلاحیت آقای نیکنام رد می‌شد.

ناراحتی حسن روحانی از تعلیق عضو زرتشتی'

در همین رابطه امروز غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه گفت: "دیوان عدالت اداری هنوز به این موضوع ماهیتی رسیدگی نکرده است و هنوز در همان حد صدور دستور موقت است."

همچنین اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان درمجلس شورای اسلامی گفته است طی دیداری با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که برای معرفی وزیران پیشنهادی به مجلس آمده بود، ایشان از موضوع سپنتا نیکنام اظهار ناراحتی کرد.

آقای اختیاری از موافقت و همراهی رئیس‌جمهور با رئیس مجلس خبر داد.