سخنگوی وزارت خارجه ایران: روحانی درخواست ملاقات ترامپ را رد کرد

آقای روحانی در نطق خود به اظهارات رئیس جمهور آمریکا درباره ایران پاسخ داد حق نشر عکس AFP
Image caption حس روحانی برای نطق در مجمع عمومی آماده می شود

بهرام‌ قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه گفته است که در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای ملاقات با حسن روحانی رییس جمهور ایران اظهار تمایل کرده بود اما آقای روحانی این درخواست را رد کرد.

آقای قاسمی گفت: "چنین تمایلی از سوی طرف آمریکایی مطرح شد که مورد موافقت حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری جمهوری اسلامی ایران قرار نگرفت."

او افزود: "درخصوص سایر جزییات و حواشی پرداخته شده در یادداشت مذکور باید تاکید کنم که مطالب مطرح شده و هر آنچه راجع به دیگران و به خصوص اقدامات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه بیان شده است، نادرست بوده و قابل تائید نیست." او توضیح بیشتری نداد.

در سال ۲۰۱۳ در جریان سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در همین مجمع، باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا تلفنی با او صحبت کرده بود که ظاهرا آخرین تماس از این نوع میان رهبران دو کشور بود.

دولت آمریکا هنوز در مورد درخواست دیدار با آقای روحانی اظهار نظر نکرده است.

اما تنش میان دو کشور از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷ به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

رئیس جمهور آمریکا می گوید تمایلی به حفظ برجام ندارد و اخیرا اعلام کرد که تصمیم گیری در مورد آینده آن را به کنگره می سپارد. آقای روحانی هم گفته است که اگر آمریکا برجام را باطل کند "هزینه سنگینی" خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا در اولین نطق خود در مجمع عمومی در ماه سپتامبر شدیدا به ایران تاخت که با واکنش آقای روحانی مواجه شد.

او حکومت ایران را یک "دیکتاتوری فاسد" خواند که پشت نقاب دموکراسی پنهان شده و گفت که بعضی "کشورهای یاغی" از جمله ایران نه حقوق شهروندان خود را رعایت می‌کنند و نه به حق حاکمیت کشورهای دیگر احترام می‌گذارند.

او ایران را کشوری ثروتمند و دارای غنای فرهنگی توصیف کرد که حکومتش درآمد نفتی خود را به جای بهبود وضعیت زندگی مردم، صرف کمک به گروه‌هایی مانند حزب الله لبنان می‌کند که به گفته آقای ترامپ، تهدیدی علیه "همسایگان مسالمت‌جوی عرب و اسرائیلی خود" هستند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که این کشور نمی‌تواند اجازه دهد این "رژیم جنایتکار" به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود در منطقه ادامه دهد و بر توان موشکی خود بیفزاید. او بعدا در ماه اکتبر اعلام کرد که پایبندی ایران به برجام را تایید نمی کند.

آقای روحانی یک روز بعد در نطق خود به سخنان تند دونالد ترامپ در مجمع اشاره کرد و آن را "دور از شان" سازمان ملل دانست.

بیشتر بخوانید:

حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل: نه تهدید می‌کنیم و نه تهدید را می‌پذیریم

نتانیاهو: برجام ایران را به کره شمالی دیگری تبدیل می‌کند

حق نشر عکس EPA
Image caption نطق ترامپ در مجمع عمومی