حوثی‌ها: بنادر و فرودگاه‌های عربستان و امارات را می‌زنیم

حق نشر عکس ALMASIRAH
Image caption موشک های برکان ۲ حوثی های یمن با برد ۸۵۰ کیلومتر که روز شنبه به سوی فرودگاه ملک خالد ریاض پرتاب شد

شورشیان حوثی با صدور بیانیه ای تهدید کردند که در واکنش به بسته شدن مرزهای یمن از سوی عربستان سعودی و متحدانش، بنادر و فرودگاه های عربستان و امارات را هدف قرار خواهند داد.

دفتر سیاسی انصارالله یمن، گروه مسلح اصلی حوثی ها، در بیانیه امروز سه شنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) آورده است: "تمام فرودگاه ها، بنادر، گذرگاه های مرزی و مناطق مهم عربستان سعودی و امارات متحده عربی هدف مستقیم حمله سلاح های ما خواهند بود."

صادرکنندگان بیانیه گفته اند حمله به این اهداف را "حق مشروع" خود می دانند و به عربستان و امارات هشدار داده اند که سلاح‌های حوثی ها از قدرت "هدف قرار دادن آنها" برخوردارند.

این بیانیه در حالی صادر شده که روز گذشته، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد در پاسخ به حمله موشکی حوثی ها به فرودگاه ریاض، مرزهای هوایی، زمینی و دریایی یمن را بسته است.

بیشتر بخوانید:

روز شنبه رسانه‌های عربستان خبر دادند که پدافند نیروی هوایی این کشور یک موشک بالستیک را در حوالی فرودگاه ریاض رهگیری و منهدم کرده است. اما رسانه‌های نزدیک به حوثی‌ها در یمن گفتند این موشک به "هدف اصابت کرده" و در محوطه فردوگاه ریاض فرود آمده است.

عربستان و غرب، ایران را به تسلیح شورشیان در یمن متهم می‌کنند؛ اتهامی که ایران آن را همواره رد کرده است.

امروز در واکنشی جداگانه، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، گفت که تسلیح شبه نظامیان حوثی با موشک‌های بالستیک می‌تواند اقدام نظامی مستقیم ایران علیه عربستان قلمداد شود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز گذشته مدعی شد که حزب الله لبنان که مورد حمایت ایران قرار دارد در حمله موشکی اخیر دخیل بوده است.

روز یکشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم پرتاب موشک از یمن به عربستان را کار ایران دانست و افزود که سیستم‌های آمریکایی مستقر در عربستان سعودی این موشک را ساقط کرده‌اند.

امیر حاتمی، وزیر دفاع این کشور، ضمن رد این اتهام گفت: "مگر کسی از آمریکا سوال می‌کند که شما چه چیزی در اختیار عربستان قرار می‌دهید."

بیشتر بخوانید:

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز تاکید کرد که که امکان انتقال موشک از ایران به یمن وجود ندارد و "این موشک‌هایی که شلیک می شود متعلق به خود یمن است که آنها را بازسازی کرده‌اند".

این در حالی است که روزنامه کیهان، دیروز تیتر اصلی خود را به گزارشی با عنوان "شلیک موشک انصارالله به ریاض؛ هدف بعدی، دوبی" اختصاص داده بود.

گزارش مرتبط با این تیتر تصریح داشت: "الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند."

این گزارش، دیروز با تذکر هیات نظارت بر مطبوعات همراه شد که مطلب کیهان را "خلاف مصالح ملی" دانست.

با این حال، روزنامه کیهان امروز از تیتر دوشنبه خود دفاع کرد. این روزنامه در تیتر اصلی امروز خود با عنوان "مصالح ملی در حمایت از مطلومان یمن است؛ نه نگرانی برای برج‌های دوبی" منتقدان خود را مورد حمله قرار داد.

مطالب مرتبط