تبعیض گسترده علیه اهل تسنن؛ آیا صبر سنی های ایران لبریز شده است؟
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

"تبعیض گسترده علیه سنت"؛ آیا صبر سنی‌های ایران لبریز شده است؟

در حالیکه خاورمیانه در التهاب است و اختلافات مذهبی، قومی و دعواهای سیاسی میان کشورها بالا گرفته، مولوی عبدالحمید، امام جمعه سنی زاهدان گفته نباید اجازه داد در ایران اختلاف قومی ایجاد شود.

آقای عبدالحمید در جایی از این گفتگوی خود با خبرگزاری دولتی ایسنا، گفته که داعش نتوانسته در مناطق بلوچستان ایران نفوذ کند و دلیلش را بیدار اهل تسنن ایران خوانده اما با لحنی دو پهلو خطاب به هر دو جناح عمده حکومت در ایران گفته که باید در عملکرد خود نسبت به سنی ها تغییر ایجاد کنند.

حکومت ایران همیشه درباره رفتارش علیه اقلیت سنی در این کشور، مورد انتقاد بوده است. سنی‌های ایران می‌گویند بسیار سخت استخدام می شوند، در مدیریت عالی ایران جایگاهی ندارند و سهم آنها در مدیریت‌های منطقه‌ای هم بسیار اندک بوده است.

آنها می گویند در تهران پایتخت ایران مسجد ندارند و تنها نمازخانه ای که در منطقه پونک تهران داشتند در حدود دو سال پیش تخریب شد.

آیا مجموعه این اتفاقات، مولوی عبدالحمید را که اخیرا برای آیت الله خامنه ای هم نامه ای نوشته بود، مجددا به انتقاد وا داشته و این نوعی اتمام حجت است؟ علی همدانی، مجری چشم انداز بامدادی ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ( ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷) میلادی در گفتگو با مهدی مهدوی آزاد، تحلیلگر مسایل سیاسی ایران، به بحث در همین رابطه پرداخته است.

چشم‌انداز بامدادی رادیو بی بی سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این امواج و فرکانس‌های رادیویی و ماهواره‌ای پخش می‌شود.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.