افزایش فشارها برای برکناری بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا

بوریس جانسون حق نشر عکس Getty Images

فشارها برای برکناری بوریس جانسون از وزارت امور خارجه بریتانیا افزایش یافته و رهبر حزب اصلی مخالف دولت خواهان برکناری او شده است.

اظهارت دو هفته پیش او در کمیسیون روابط خارجی پارلمان بریتانیا درباره نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران زندانی است، در چند روز گذشته در صدر اخبار بریتانیا و همچنین مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده است.

آقای جانسون در آن جلسه اشاره کرده بود که خانم زاغری وقتی "در حال آموزش روزنامه‌نگاران" در ایران بوده دستگیر شده است، این برخلاف گفته‌های همسر خانم زاغری-رتکلیف و همچنین کارفرمای او بنیاد رویترز تامسون است که می‌گویند که خانم زاغری برای تعطیلات و دیدار با خانواده به ایران سفر کرده و دختر خردسالش را هم با خود برده بود.

بنیاد رویترز تامسون از وزیر خارجه بریتانیا خواست که این "اشتباه جدی" را تصحیح کند و وزارت خارجه در پاسخ تاکید کرد که "اظهارات هفته پیش وزیر خارجه مبنای قابل توجیهی برای طرح اتهامات تازه علیه نازنین زاغری راتکلیف فراهم نمی کند."

"وزیر خارجه ضمن انتقاد از تشکیل پرونده علیه خانم زاغری راتکلیف، در پی توضیح این مسئله است که حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی کند."

خانم زاغری در حال سپری کردن حکم مجازات پنج سال زندان است که به "جرم" تلاش برای براندازی برای او صادر شد.

او سه روز پس از اظهارات آقای جانسون بار دیگر به دادگاه منتقل شد و ظاهرا قاضی دادگاه او را به "تبلیغ علیه نظام" متهم کرده بود و این باعث نگرانی خانم زاغری شد که این ممکن است بر مجازات او تاثیر بگذارد، در حالی که به گفته همسرش خانم زاغری بشدت از نظر روحی و جسمی لطمه خورده است.

حق نشر عکس FAMILY ARCHIVE

به گفته کمپین تلاش برای آزادی خانم زاغری، اتهامات تازه ممکن است تا ۱۶ سال به مدت حبس او بیفزاید هر چند یکی از مسئولان سفارت ایران در لندن این موضوع را "صرفا حدس و گمان" خواند.

اظهارات آقای جانسون باعث انتقادهای زیادی شد و در پارلمان بریتانیا، امیلی تورنبری مسئول امور خارجی حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت با انتقاد شدید از او خواسته که استعفا دهد. آقای جانسون در پاسخ گفت آن کسی که باید سرزنش شود حکومت ایران است که خانم زاغری را زندانی کرده است و برای بهره برداری سیاسی نباید فقط یک جمله او را مقصر این وضعیت دانست. وزیر خارجه بریتانیا گفت "اگر" حرف‌های او که "بدون در نظر گرفتن زمینه موضوع" مطرح شده باعث "نگرانی" خانواده زاغری شده "متاسف است" و "حتی شدیدترین مجموعه ادعاهای ثابت نشده ایران علیه او، بازداشت و رفتاری که با او می شود را توجیه نمی‌کند."

حق نشر عکس PA
Image caption مایکل گوو وزیر محیط زیست بریتانیا

وزارت خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای تاکید کرد که به عقیده این وزارتخانه خانم زاغری برای تعطیلات به ایران رفته بوده است.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین در پارلمان این کشور گفت که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت و گویی تلفنی به او اطمینان داده است که اتهامات جدیدی که در ایران متوجه نازنین زاغری شده هیچ ارتباطی با سخنان او ندارد.

جنجالی که بر سر افشای ملاقات‌های پریتی پاتل، وزیر توسعه بین‌المللی بریتانیا با مقامات اسرائیلی در گرفت و به استعفای خانم پاتل منجر شد، چند روزی بوریس جانسون را از سر خط خبرها دور نگهداشت اما گزارش تلویزیون دولتی ایران که حرفهای آقای جانسون را تاییدی بر اتهام‌های وارده به خانم زاغری دانسته بود ناگهان در شبکه‌های اجتماعی بریتانیا توجه کاربران را جلب کرد و نخست وزیر بریتانیا را دوباره در معرض توجه قرار داد.

جرمی کوربین رهبر حزب مخالف در یادداشتی که صبح امروز در هفته نامه ابزرور منتشر شده، بشدت از بوریس جانسون انتقاد کرد و از ترزا می، نخست وزیر بریتانیا خواست او را اخراج کند.

حق نشر عکس PA
Image caption نازنین زاغری و همسرش ریچارد رتکلیف و دخترشان گابریلا

آقای کوربین با اشاره به اظهار نظرهای جنجال برانگیز آقای جانسون نوشت او مدت زیادی است که "اسباب شرمساری ملی" بریتانیا است: "نگاه استعماری رو به عقب او کاملا با واقعیت جامعه متنوع و مدرن ما بیگانه است. ما باید به استقبال قرن بیست و یکم برویم نه اینکه در حسرت قرن نوزدهم باشیم." او نوشت که "بی‌کفایتی" و فقدان "حساسیت فرهنگی" آقای جانسون به کشور لطمه زده و او باید برکنار شود.

صادق خان، شهردار لندن از حزب کارگر هم امروز در برنامه اندرو مار بی‌بی‌سی خواستار کناره‌گیری بوریس جانسون شد.

اما مایکل گوو، وزیر محیط زیست بریتانیا با حضور در همین برنامه در دفاع از آقای جانسون گفت: "متهم اینجا کیست؟ ایران و عملکرد قوه قضائیه و سپاه پاسداران."

"اگر فکر کنیم مقصر دانستن سیاسمتدران یک دموکراسی کار درستی است اشتباه کرده‌ایم، سیاستمدارانی که سعی می‌کنند برای شرایط دشوار زنی که در ایران زندانی شده کار درست را انجام دهند" مقصر نیستند بلکه حکومتی که "ناقض زنجیریه ای حقوق بشر و دولت حامی تروریسم" است مقصر است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جرمی کوربین خواستار برکناری بوریس جانسون شده است

اما پاسخ مایکل گوو به سوال اندرو مار که نازنین زاغری در ایران چه می‌کرد خود به جنجال دامن زد، او در پاسخ گفت "نمی‌دانم" اما "به آنچه همسرش می‌گوید اعتماد می‌کنم."

جان تریکت، یکی از چهره های اصلی حزب کارگر در واکنش گفت که از این پاسخ "شگفت‌‌زده" شده و از رویکرد "بزن بهادر" آقای گوو در عرصه "دیپلماسی بین المللی" انتقاد کرد و گفت او بیشتر به دفاع از بوریس جانسون علاقه دارد تا آزادی یک شهروند بریتانیا که در ایران زندانی است.

دیروز اعلام شد که بوریس جانسون در سفر خود به تهران که قبل از پایان سال جاری میلادی انجام خواهد شد با "شرایط پیشنهادی" برای آزادی خانم زاغری به ایران می‌رود.

امروز اعلام شده که بوریس جانسون با ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری صحبت کرده و بزودی با او ملاقات می‌کند. همسر خانم زاغری خواسته بوریس جانسون در سفر به ایران او را با خود همراه ببرد، اما بعید است با چنین درخواستی موافقت شود.