'آزادی اینترنتی در ایران کمی بهبود یافته اما همچنان نمره ضعیفی می آورد'

بی بی سی

براساس گزارش تازه ای که موسسه "فریدم هاس" منتشر کرده بسیاری از دولت های جهان در سال ۲۰۱۷ بر تلاش خود برای کنترل رسانه های جمعی، تضعیف دمکراسی و محدودتر کردن آزادی در اینترنت افزودند.

این گزارش می گوید که وضعیت آزادی اینترنت در ایران بهتر شده اما این کشور همچنان نمره خیلی ضعیفی در این زمینه دریافت می کند.

فریدم هاس می گوید که علیرغم ادامه محدودیت های شدید، افزایش سرعت و دسترسی گسترده تر به اینترنت در یک سال گذشته کمی باعث بهبود شرایط شده.

این گروه ابراز نگرانی می کند که دستگاه های حکومتی ایران سعی دارند کلیه ترافیک در فضای مجازی را به سوی شبکه اطلاعات ملی هدایت کنند تا امکان نظارت بر آن بیشتر شود.

اما این گزارش تاکید می کند که سرمایه گذاری در شبکه اطلاعات ملی باعث بهبود قابل توجهی سرعت و دسترسی به اینترنت شده است.

از جمله اشاره شد که در جریان مبارزات اخیر انتخاباتی ایران فعالیت های دیجیتال نقش مهمی در حمایت از کمپین ها داشت و محدودیت های آنلاین در جریان انتخابات به طور قابل توجهی افزیش پیدا نکرد.

این گزارش همچنین از موفقیت حسن روحانی در استفاده گسترده از شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و دور زدن رسانه های دولتی برای پخش گردهمایی ها نام می برد.

براساس این گزارش نیروهای امنیتی سال پیش همچنان به بازداشت و تهدید ایجاد کنندگان گروه هایی در تلگرام ادامه دادند.

تلگرام از موفق ترین رسانه های دیجیتال در ایران با ماهانه بیش از ۴۰ میلیون کاربر است.

این گزارش به تلاش دولت برای نظارت بر این شبکه از طریق اعمال مقررات بر گروه هایی که بیش از پنج هزار عضو دارند اشاره می کند.

از جمله گفته شد که پس از شروع ارائه سرویس مکالمات صوتی در تلگرام، این امکان در ایران مسدود شد.

فریدم هاس می نویسد که هرچند وضعیت در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی کمی بهبود یافته اما او در معرفی آزادی های گسترده تر شخصی و اجتماعی ناکام مانده. براساس این گزارش بیشتر شرکت ها در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنترل مقام های سپاه و قوه قضاییه است و همین نهادها پیشرفت در زمینه آزادی اینترنت را محدود کرده اند.

فریدم هاس به محدودیت و سانسور سایت های خبری و شبکه های اجتماعی اشاره می کند و می گوید فیلتر کردن محتویات آنها از زمان انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ تشدید شده است.

با این حال این گروه می نویسد که علیرغم محدودیت ها، اینترنت همچنان یک امکان حیاتی برای شهروندان ایران است.

مطالب مرتبط:

واکنش مدیر تلگرام به اعلام جرم دادستانی تهران: شوکه شدم

#ازمابپرس؛ امنیت تلگرام و امکان دسترسی به اطلاعات آن

آیا پای 'تلگرام' به دادگاه‌های ایران باز خواهد شد؟

تلگرام امکان تماس صوتی را فراهم کرد

دادستان کل ایران: سیستم صوتی تلگرام مشکل امنیتی دارد

دادستان کل ایران: فضای مجازی نیازمند درمان اورژانسی است