ایران مصوبه حقوق بشری مجمع عمومی سازمان ملل را مردود دانست

حق نشر عکس iSna
Image caption قاسمی سازمان ملل را به موضعگیری علیه "کشورهای مستقل جهان" متهم کرده است

جمهوری اسلامی ایران مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران را غیرقابل قبول دانسته است.

قطعنامه محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران روز سه‌شنبه این هفته در کمیته امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی مجمع عمومی - موسوم به کمیته سوم - مطرح شد و به تصویب کشورهای عضو رسید.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه، گفته است که جمهوری اسلامی "قطعنامه وضعیت حقوق بشر در ایران را که در هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از جانب کانادا و تعداد دیگری از کشورهای غربی ارائه شده است اقدامی مردود و غیر قابل قبول می داند."

آقای قاسمی تصویب این قطعنامه توسط کشورهای عضو را مورد انتقاد قرار داد و گفت که "استفاده ابزاری، گزینشی و سیاسی از موضوع حقوق بشر از جانبت کشورهای غربی علیه کشورهای مستقل جهان رویکردی محکوم و اقدامی نادرست است که نتیجه ای جز تضعیف جایگاه والای حقوق بشر به دنبال نخواهد داشت." علاوه بر جمهوری اسلامی ایران، مجمع عمومی سازمان ملل حکومت‌های سوریه و کره شمالی را نیز به نقض حقوق بشر متهم و محکوم کرده است.

+ تصویب قطعنامه سازمان ملل در انتقاد از وضعیت حقوق بشر ایران

+ اعتراض گزارشگر ویژه سازمان ملل به اعدام‌ها، بازداشت‌ها و نقض حقوق بشر در ایران

Image caption قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد شرایط حقوق بشر ایران در پی ارائه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل تصویب شد

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در مردود بودن اتهام نقض حقوق بشر در ایران، به رای مثبت برخی کشورهای جهان به این قطعنامه استناد کرده و گفته است: "حمایت تعدادی از بزرگ‌ترین ناقضان رسوای حقوق و حقوق بشر دوستانه بین‌المللی، متجاوزان و جنایتکاران جنگی و حامیان و مروجان اصلی تروریسم، خشونت و افراطگرایی از این قطعنامه تنها یکی از دلایل بی‌اعتباری وسیاسی بودن آن است."

وی در دفاع از وضعیت حقوق بشر در ایران گفت که نظام حکومتی جمهوری اسلامی "مبتنی بر مردم‌سالاری دینی است و همواره و همیشه درارتقاء حقوق بشر و عمل به تعهدات بین‌المللی خود کاملا جدی بوده است." وی گفته است که جمهوری اسلامی آماده است تا "در چارچوب احترام متقابل، برابری و عدالت و انصاف و دور از اغراض سیاسی، با تمام ساز و کارهای مشروع بین‌المللی و با کشورهای علاقمند به تحکیم و حمایت واقعی از حقوق بشر همکاری داشته باشد."

قطعنامه حقوق بشری سازمان ملل علیه ایران در پی گزارش تفصیلی عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره جمهوری اسلامی ایران به تصویب مجمع عمومی رسید. این گزارش ماه گذشته ارائه شد. ایران از جمله معدود کشورهایی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آنها گزارشگر ویژه حقوق بشر تعیین کرده است. جمهوری اسلامی به گزارشگر ویژه سازمان ملل اجازه سفر به ایران و بررسی وضعیت حقوق بشر در این کشور را نداده است.

ین قطعنامه پنج صفحه ای نسبت به توسل ایران به شکنجه، وضعیت بد زندان ها، دستگیری های خودسرانه، بازداشت شهروندان دو تابعیتی، محدودیت آزادی دینی و عقیدتی، روند محاکمات سیاسی و تبعیض علیه اقلیت های قومی و مذهبی و زنان از مواردی است که سازمان ملل نسبت به آنها ابراز نگرانی کرده است. این قطعنامه همچنین خواستار آزادی محصوران سیاسی شده است.