رهبر ایران به مناطق زلزله‌زده در استان کرمانشاه رفت

آیت‌الله خامنه‌ای در سرپل ذهاب استان کرمانشاه حق نشر عکس Mehr

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در دیداری از پیش اعلام نشده وارد منطقه زلزله‌زده استان کرمانشاه شده است.

سفر آقای خامنه‌ای به مناطق زلزله‌زده یک هفته پس از این حادثه صورت گرفته است؛ اگرچه پیش از این نمایندگانی از سوی آقای خامنه‌ای به منطقه سفر کرده بودند.

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای خامنه‌ای در اظهاراتی در سرپل ذهاب با آنها اظهار "همدردی" کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای خامنه‎‌ای در اظهارات خود به اقدامات اشاره شده در خصوص کمک به مناطق زلزله زده گفته است: "مسئولین هم هر کدام در بخشهای مختلف تلاش کردند و اگر نبودند قطعا مشکلات بیشتری وجود داشت اما من قانع نیستم."

او افزوده است: "مسئولین بخش های مختلف بایستی بایستی مجاهدت و تلاش خودشانرا مضاعف کنند."

همزمان خبرگزاری تسنیم گزارش کرده است که آقای خامنه‌ای با ارائه برخی از تسهیلات به سربازانی که در حادثه زلزله دچار مشکلاتی شده‌اند، موافقت کرده است. اعطای مرخصی و انتقال به مقرهای نزدیکتر به محل سکنونت خانواده این سربازان، از جمله این تسهیلات عنوان شده است.

این زلزله در ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه یکشنبه ۲۱ آبان ماه (۱۲ نوامبر) در ۳۰ کیلومتری شمال غرب سرپل ذهاب و ۳۲ کیلومتری جنوب غرب حلبچه رخ داد و حدود ۱۵۰ میلیون نفر در ایران و عراق آن را احساس کردند. کانون این زمین‌لرزه ازگله در اسنان کرمانشاه بوده است.

حق نشر عکس khamenei.ir

بر اثر این زلزله به بزرگی ۷.۳ درجه تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر کشته شده و دستکم ۷۰۰۰ نفر مجروح شده‌‌اند. بر اساس گزارشها همچنین دهها هزار نفر سرپناه خود را از دست داده‌اند.

در همین رابطه گزارشها از ایران حاکیست که تلاشها برای اسکان زلزله‌زدگان در چادر و اردوگاه‌های موقت ادامه دارد اگرچه در همین خصوص گزارشهایی از برخی از مشکلات در ارایه کمکها به مناطق زلزله‌زده بویژه در روستاهای دور دست هنوز گزارش می‌شود.

عمده آمار کشته‌ها به شهر سرپل ذهاب در ۱۵ کیلومتری مرز عراق در غرب ایران و بعد سایر بخش های استان کرمانشاه مربوط می‌شود.

این مرگبارترین زلزله ای است که از سال ۲۰۱۲ در ایران اتفاق می افتد.

حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس AFP/ GETTY IMAGES
حق نشر عکس AFP/ GETTY IMAGES

موضوعات مرتبط