نایب رئیس مجلس ایران: همه مسئولان با یکدیگر اختلاف دارند

مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس ایران حق نشر عکس icana
Image caption نایب رئیس مجلس ایران گفته است "برای اصلاح مملکت"، باید اختلافات را کنار گذاشت

مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس ایران، از عدم برخورد منصفانه در جامعه انتقاد کرده و گفته است همه مسئولان در کشور با یکدیگر اختلاف دارند.

آقای پزشکیان در مصاحبه با خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، به حصر رهبران معترض به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ اشاره کرده و گفته است رفع حصر و باز شدن برخی گره‌ها، قدرت اجتماعی را افزایش خواهد داد.

او گفته است "شورای امنیت و علما که این روند (حصر) را مدیریت می‌کنند باید طبق مفاهیم دینی گره‌ها را از دل‌ها باز کنند."

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، حدود هفت سال است که در بازداشت خانگی هستند.

نایب رئیس مجلس ایران گفته است "با وجود این اختلافات هیچکس نمی‌تواند بگوید من بی‌تقصیرم."

آقای پزشکیان همچنین از عدم برخورد منصفانه در کشور انتقاد کرده و گفته "یک فرد هر چقدر هم که لیاقت داشته باشد اگر حرفی که فلان کس می‌پسندد را نگوید نمی‌تواند رشد کند."

نایب رئیس مجلس ایران این سئوال را مطرح کرده که "چه کسی گفته از فلان قومیت نباید وزیر انتخاب کرد یا از فلان جناح نباید استاندار انتخاب کرد؟ این عدالت نیست."

مسعود پزشکیان و علی مطهری که دو نایب رئیس مجلس ایران هستند بارها از شرایط سیاسی کشور و برخی اقدام های جناح محافظه کار انتقاد کرده‌اند.

اصولگرایان منتقد دولت تابستان امسال در انتخابات برای هیات رئیسه مجلس تلاش کردند این دو را حذف کنند اما موفق به این کار نشدند.

آقای پزشکیان سال پیش به دنبال شدت گرفتن حملات اصولگرایان منتقد دولت به توافق هسته‌ای، دلیل حملات صورت گرفته به دولت حسن روحانی را این دانست که "برخی نمی‌خواهند این دولت سرپا بماند."

آقای پزشکیان امروز دوم آذر گفته است "ما پشت به هم، قطع رابطه کرده‌ایم و دعوا می‌کنیم، هر روز هم این دعواها را تشدید می‌کنیم و به هم فحش می‌دهیم. من معتقدم این اختلافات به نفع انقلاب نیست و به نفع آمریکا است."

نایب رئیس مجلس ایران گفته است "برای اصلاح مملکت"، باید اختلافات را کنار گذاشت.

آقای پزشکیان با گفتن این که "ما در کشور مشکل داریم" افزوده است "گفتن برخی صحبت‌ها خوب نیست؛ به عنوان مثال همین بانک‌ها که پول مردم را خوردند در همین نظام جمهوری اسلامی رشد کردند؛ همه ما مسئول بودیم."

او گفته است باید در این زمینه "جوابگو" باشیم.

مسعود پزشکیان ریاست کمیته ویژه مجلس ایران برای ساماندهی سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری را بر عهده دارد. طی ماه‌های گذشته سپرده‌گذاران چندین موسسه مالی تجمعات متعددی در مقابل مجلس، ساختمان بانک مرکزی و قوه قضائیه برگزار کرده‌اند.

نایب رئیس مجلس ایران گفته است "ما مقصر بودیم که خوب نظارت نکردیم، بانک مرکزی مقصر بود که خوب کنترل نکرد و قوه قضاییه مقصر بود که خوب اجرا نکرده؛ همه ما به نوعی مقصر هستیم، حالا برای اینکه خود را انقلابی جلوه دهیم بیاییم همه تقصیرات را گردن یک نفر بیندازیم درست نیست، مگر می‌شود این همه مشکلات را کسی ندیده باشد و فقط یک نفر مقصر باشد؟"