حسن روحانی: دولت اجاره زلزله زدگان را پرداخت می‌کند

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption به گفته حسن روحانی "۵۰ درصد وجود تصویبی در اختیار ارگان های خدمات رسان قرار گرفته است"

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نخستین گزارش تلویزیونی خود به مردم، به توضیح عملکرد صد روزه عملکرد دولت دوازدهم پرداخت.

آقای روحانی در مورد اسکان زلزله زدگان دو هفته پیش غرب ایران گفت: "[اگر] مردم بخواهند جایی را در نزدیک های خود اجاره کنند دولت اجاره را پرداخت می کند و کانکس اگر مورد نیاز مردم باشد به سرعت ساخته می شود و در هر جایی که امکان پذیر بوده کانکس تهیه کنیم این کار انجام می شود."

وی با ذکر اینکه "ما زلزله ۷.۳ ریشتری در کشور در این سال ها و دهه های اخیر نداشتیم" افزود: "در حوادث قبلی شاهد بودم کم و بیش، در رودبار و منجیل حضور داشتم، در بم رفتم سر زدم کمک رسانی این بار از طرف مردم و دولت خیلی بهتر و ساماندهی بیشتر بود."

حسن روحانی در گفتگوی شامگاه سه شنبه ۷ آذر، که به صورت زنده پخش شد، تاکید کرد که در نخستین جلسه هیات دولت پس از زلزله، بودجه لازم برای رسیدگی به مناطق زلزله زده تصویب شده و تاکنون "۵۰ درصد وجود تصویبی در اختیار ارگان های خدمات رسان قرار گرفته است".

رئیس دولت دوازدهم در بخشی دیگر از گفتگوی خود گفت: "خوب است صدا و سیما خدمات دولت و مردم ایران را با سایر کشورها حتی با کشورهای اروپایی و آمریکایی و پیشرفته به مقایسه بگذارد."

وی همچنین خبر داد که گزارش اقدامات صد روزه دولت "در یک مجلد کتاب جمع آوری شده از هم اکنون در دسترس مردم در سایت دولت است". رئیس دولت افزود که "برنامه ریزی های اساسی برای سال ۹۶ و برنامه های کلی برای چهار سال در این صد روز تدوین شده است".

رئیس جمهور ایران اهداف اصلی دولت در اقتصاد را "ریشه کن کردن فقر مطلق در طول دولت دوازدهم" و دوم "ایجاد عدالت و کم کردن نابرابری ها بین مردمی که در دهک های پایین و بالا قرار دارند" و "رونق اقتصادی" دانست.

او گفت که در سال ۱۳۹۶ مستمری افرادی که عضو مورد حمایت کمیته امداد و بهزیستی هستند "بیش از سه برابر" نسبت به سال پیش اضافه شده و "تا پایان دولت تا پنج برابر کردن ادامه خواهد یافت".

رئیس جمهوری گفت که دولت به برنامه خود برای حفظ تورم یک رقمی و تشویق رشد اقتصادی ادامه خواهد داد. وی گفت که دولت توانسته نرخ تورم را به ٨ یا ٩ درصد برساند و اجازه نداده است که این نرخ با ٣٠ تا ٤٠ درصد برسد. آقای روحانی از دستاورد دولت خود در زمینه اشتغال دفاع کرد و اشتغال بین سال‌های ١٣٩٥ تا ١٣٨٢ صفر بوده اما در دولت او به طور متوسط سالانه ٦٨٥ هزار شغل ایجاد شده است.

در مورد روابط اقتصادی خارجی، آقای روحانی گفت که باید برای رشد اقتصادی، سرماه خارجی جذب شود و در یکصد روز اول دولت دوازدهم، بیش از ٢٣ میلیارد دلار قرارداد با بانک‌های مختلف بسته شده است. وی به خصوص بر جذب سرمایه ایرانیان مقیم خارج تاکید کرد.

در مورد شرایط ارزی، او گفت که درآمد ارزی کشور بیش از نیازهای ارزی است و تاکید کرد که برنامه دولت این است که ارز را گران نکند و دنبال گران کردن ارز نیست. وی افزایش اخیر در نرخ ارز را موقتی توصیف کرد.

آقای روحانی با تاکید بر اینکه "اطلاعات تمام قراردادها و مزایده ها و تخصیص و پرداخت بودجه باید شفاف در اختیار مردم قرار گیرد" اظهار داشت: "شفاف‌سازی، فرهنگ‌سازی و تقویت رسانه‌ها یک عامل مهم در زمینه مبارزه با فساد است."

حسن روحانی افزود: "من وعده دادم رفتار من جناحی نباشد، فضای نقد بر کشور حاکم باشد و در کشور آزادی باشد، [هرچند] نقد به معنای تخریب و تهمت نیست."

در مورد برنا

انتقاد از عربستان

او در مورد وخامت روابط با عربستان سعودی، ریاض را مقصر شناخت.

او گفت: "عربستان دنبال حل دو مشکل است و به همین دلیل ایران را به عنوان دشمن خود معرفی می کند؛ مشکل اول سرپوش گذاشتن روی شکست هایش در منطقه است."

او افزود: "عربستان در قطر، عراق، سوریه و لبنان ناموفق بود و می خواهد سرپوشی روی شکست هایش بگذارد. ثانیا مسائل داخلی عربستان، اختلافات و به هم ریختگی داخلی شان، مسائل حادی است و می خواهند برای سرپوش گذاشتن و یا مسائل داخلی شان کشوری را به عنوان دشمن خود معرفی کند که ما در اینجا باید هنرمندانه از این مشکلات عبور کنیم."