ترامپ: کارهای مایکل فلین قانونی بوده

حق نشر عکس Reuters
Image caption مایکل فلین، پذیرفته که به ماموران پلیس فدرال آمریکا دروغ گفته است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اقدامات مایکل فلین مشاور سابق امنیت ملی خود را در دوره انتقالیِ بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و پیش از شروع مسئولیت دولت فعلی "قانونی" دانست.

آقای ترامپ در حساب توییتر خود نوشت دلیل کنار رفتن آقای فلین، دروغ گفتن او به معاون اول رئیس جمهور و اف بی آی بوده و در دوره انتقالی، کاری انجام نشده که نیاز به پنهان کردن داشته باشد.

موضع گیری رئیس جمهور آمریکا به معنی تاکید بر این ادعا تلقی می شود که مایکل فلین را به خاطر غیرقانونی بودن اقداماتش در دوره انتقالی وادار به کناره گیری نکرده است.

برکناری آقای فلین پس از آن صورت گرفت که آشکار شد پیش از آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، در مورد آینده تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با سفیر این کشور در واشنگتن گفتگوهای بی‌مجوز داشته و در این باره به مایک پنس، معاون آقای ترامپ واقعیت را نگفته است.

بیشتر بخوانید:

مایکل فلین، پذیرفته که در مورد اقدامات خود به ماموران پلیس فدرال آمریکا دروغ گفته است. وی اعلام کرده که اشتباه بودن اقدامات خود را می‌پذیرد و به خاطر منافع خانواده و کشورش با پلیس فدرال آمریکا همکاری می‌کند.

به دنبال شهادت آقای فلین، اکنون سوال‌هایی در باره نقش احتمالی داماد آقای ترامپ در تماس با روسیه مطرح شده است.

مایکل فلین در مدارکی که به دادگاه داده، "یک عضو بلندپایه" تیم انتقالی آقای ترامپ را متهم کرده که به او گفته با دولت‌های خارجی و از جمله روسیه تماس برقرار کند.

رسانه‌های آمریکایی می‌گویند این عضو بلندپایه، جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد رئیس جمهور آمریکاست.

کاخ سفید گفته پیشتر اعلام کرده بود که پذیرش دروغگویی و اتهام وارده از سوی آقای فلین فرد دیگری را درگیر نمی‌کند و به خود او مربوط است.