اعتراض رسمی ایران به آمریکا در پرونده کشته شدن بیژن قیصر

بیژن قیصر حق نشر عکس US MEDIA
Image caption بیژن قیصر در شرکت پدرش حسابدار بود

وزارت امور خارجه ایران اعتراض رسمی خود را در ارتباط با کشته شدن یک ایرانی-آمریکایی به ضرب گلوله پلیس آمریکا به دولت این کشور ابلاغ کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که اعتراض به کشته شدن بیژن قیصر، از طریق سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و "با تسلیم یک یادداشت رسمی به دولت آمریکا" انجام شده است.

آقای قاسمی گفت که وزارت خارجه در این یادداشت رسمی با اشاره به "اقدام خشونت‌آمیز و غیرقابل قبول پلیس آمریکا" در تیراندازی به بیژن قیصر، خواهان توضیح رسمی دولت آمریکا و روشن شدن ابعاد این حادثه "تأسف‌بار و غیرقانونی" شده است.

وزارت امور خارجه ایران از ایالات متحده خواسته که عوامل این اقدام را مورد پیگیری قضایی قرار دهد و خسارات وارده را جبران کند.

حدود یک هفته پیش پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) اعلام کرد که بیژن قیصر که روز ۱۷ نوامبر به ضرب گلوله پلیس در ایالت ویرجینیا زخمی شده بود، در بیمارستان جان خود را از دست داده است.

بیشتر بخوانید:اف‌بی‌آی کشته شدن یک ایرانی آمریکایی به ضرب گلوله پلیس آمریکا را تأیید کرد

به گفته پلیس پارک‌های آمریکا، ماموران این نیرو عصر روز ۱۷ نوامبر خودروی جیپ اسپرت آقای قیصر را به ظن دخالت او در یک واقعه تصادف و فرار از صحنه تعقیب و در نهایت در فورت‌هانت در ناحیه فرفاکس به او تیراندازی کرده بودند.

بیژن قیصر، ۲۵ ساله و ساکن مک‌لین ویرجینیا، فارغ‌التحصیل دانشگاه "ویرجینیا کامنولث" بود و در شرکت پدرش حسابداری می‌کرد. خانواده او در بیانیه‌ای گفتند که پلیس سه بار به سر او شلیک کرده بود.

خانواده بیژن قیصر او را "شهروند نسل اولی زاده آمریکا با میراث ایرانی" توصیف کردند که مخالف خشونت بوده و در جریان تعقیب و گریز پلیس سلاحی همراه خود نداشته است.

پرونده تیراندازی به آقای قیصر ابتدا در اختیار پلیس پارک‌های آمریکا بود که مأمورانش در این ماجرا دخیل بودند، اما چند روز بعد "برای حفظ بی‌طرفی" به پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) واگذار شد.

نام مأمورانی که به بیژن قیصر شلیک کرده‌اند، دلیل تیراندازی و جزییات تصادفی که گفته شده آقای قیصر در آن دخیل بوده اعلام نشده است.

چند روز بعد از اعلام خبر درگذشت آقای قیصر روزنامه واشنگتن‌پست در مقاله‌ای از عملکرد پلیس و پنهان‌کاری در پرونده قتل آقای قیصر انتقاد کرد.

اف‌بی‌آی در هنگام اعلام خبر مرگ بیژن قیصر گفته بود که دخالت این نیرو در تحقیق درباره تیراندازی پلیس پارک‌های آمریکا یک رویه استاندارد برای پلیس فدرال نیست و تأکید کرده بود که به دلیل در جریان بودن تحقیقات از دادن اطلاعات بیشتر معذور است.

پلیس پارک‌های آمریکا یک نهاد فدرال است که مسئولیت تأمین امنیت در پارک‌های ملی در واشنگتن دی‌سی، سان‌فرانسیسکو و شهر نیویورک و برخی مناطق دیگر را بر عهده دارد.

موضوعات مرتبط