روزنامه های تهران، مرگ دیکتاتور و سرنوشت نامعلوم یمن

روزنامه های امروز صبح تهران، سه شنبه ۱۴ آذر در عنوان های اصلی خود از قتل علی عبدالله صالح دیکتاتور یمنی گزارش داده و در تحلیل آن، به گمانه زنی درباره آینده یمن پرداخته اند. این روزنامه ها احتمال داده اند که با این ماجرا خشونت در یمن فزونی گیرد.

مجادله اصلاح طلبان و اصولگرایان بر سر محمود احمدی نژاد رییس جمهور سابق همچنان در صفحات این روزنامه ها ادامه داشته است.

حق نشر عکس دنیای اقتصاد
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

مرگ مهره سوخته

جعفر قنادباشی در مقاله ای در اعتماد نوشته: علي عبدالله صالح، پيش از مرگش تقريبا به يك مهره‌سوخته براي همه طرف‌ها تبديل شده‌بود، او براي عربستان سعودي قابل اعتماد نبود و بعد از شكستن اتحادش با انصارالله ديگر براي رهبران حوثي هم فرد قابل اعتمادي محسوب نمي‌شد، به اضافه اينكه سوابق او در نزديك به ٤ دهه قبضه حكومت در صنعا، باعث شده‌ بود كه هم خودش و هم بستگان و قبيله‌اش در بين شهروندان يمني محبوبيتي نداشته ‌باشند.

به نوشته این کارشناس: تلاش عربستان براي تصرف و تسلط بر سياست يمن با استفاده از بمباران صنعا، حاصل از يك سياست متوهمانه و خيال خام است. باوجود تمام مشكلات اقتصادي و معيشتي كه در ميان مردم يمن وجود دارد، امروز هيچ اتهامي براي يك نفر بزرگ‌تر از وابستگي به عربستان سعودي نيست. امروز قطعا مردم يمن هم از كشته شدن ديكتاتوري مانند علي عبدالله صالح خشنودند و هم آمادگي اين را دارند كه در برابر هر حمله‌اي از سوي ائتلاف تحت رهبري عربستان سعودي مقاومت كنند.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: مهره‌هايي كه سعودي تلاش مي‌كند تا در سياست يمن غالب كند، مهره‌هايي سوخته هستند، حزب كنگره ملي عام، يك حزب كهنه است كه چه رهبر مقتولش علي عبدالله صالح و چه رهبر تحت حمايت عربستانش، عبدالربه منصور هادي، مشهور به فساد، ديكتاتوري و سوءاستفاده از قدرت اند.

سرنوشت نامعلوم جنگ یمن

مرتضی سیمیاری در گزارش اصلی جامعه فردا نوشته: وقتی علی عبدلله صالح در تلویزیون یمن ظاهر شد و اعلام کرد برای مذاکره با عربستان آماده است، ریاض بهتر از همه می‌داند حوثی‌ها تا آخرین لحظه و آخرین سنگر مبارزه می‌کنند، برای همین سعی کرد میز بازی را بهم بزند و چه کسی بهتر از ژنرال ناسیونالیست می‌توانست این نقش را بازی کند، و مهره‌ها را روی میز جابه‌جا کند، اما همه چیز در کمتر از ۲۴ ساعت روی داد، علی عبدالله صالح اولین گام را به سمت ریاض برداشت، پاسخ او موشکی بود که ظاهرا حوثی‌ها اصرار دارند که بگویند به نیروگاه اتمی ابوظبی برخورد کرده است.

به نوشته این گزارش: بحران جنگ داخلی در یمن با دخالت بازیگران خارجی به مرحله انفجار خود نزدیک می‌شود، عربستان به صورت سیستماتیک و غیرانسانی یمن را تحت فشار قرار داده است و انصارالله در واکنش به رفتار عربستان بارها تأکید کرده است که تمامی بنادر خلیج فارس در تیررس موشک‌های آنها قرار دارد، اگر یکی از موشک‌ها در ریاض یا ابوظبی زمین بخورد، پاسخ ائتلاف عربی به رهبری عربستان می‌تواند تمام منطقه را درگیر خود کند.

گزارش جامعه فردا به این جا رسیده: حوثی‌ها نشان داده‌اند اهل واگذاری صحنه در برابر زیاده‌خواهی‌های ریاض نخواهند بود، اما در کنار موشک‌ها آنها نیم‌نگاهی نیز به دیپلماسی دارند، در تهران نیز حسن روحانی تأکید کرده که آماده مذاکره مستقیم با همسایگان است، اما تا اینجای کار این ریاض است که سعی کرده مذاکره را با چالش روبه‌رو کند، ائتلاف عربی از ساکنان و غیرنظامیان صنعا خواسته تا حداقل ۵۰۰ متر از تجمعات و مقرهای حوثی‌ها فاصله بگیرند، با وجود گرد و غبار در درون صحنه نمی‌توان به مذاکره ناامید بود.

مرگ صالح و پایان فتنه یمن

حسن هانی زاده در روزنامه ایران پیش بینی کرده: قتل علی عبدالله صالح، دیکتاتور سابق یمن و رهبر حزب کنگره عمومی به فتنه اخیر داخلی یمن پایان دهد و انسجام بیشتری میان نیروهای انقلابی و دولت وحدت ملی صنعا برای تقابل با تجاوزات عربستان رخ نماید.

به نوشته این تحلیلگر علی عبدالله صالح در برابر رهبران انصار‌الله (دولت وحدت ملی صنعا ) و برخی از بزرگان قبیله «الحاشد» به کلام‌الله مجید سوگند خوردند که تحت هیچ شرایطی از ائتلاف با انصار‌الله خارج نشود. اما با گذشت نزدیک به ۵ سال علی عبدالله صالح تحت تأثیر مشوق‌های عربستان و امارات تلاش کرد تا علیه انصار‌الله وارد عمل شود. برایند گزارش‌ها نشان می‌دهد که امارات متحده اخیراً پیامی برای علی‌عبدالله‌صالح ارسال کرده مبنی بر اینکه اگر از ائتلاف با انصار‌الله خارج شود علاوه بر دریافت مبلغ یکصد میلیون دلار، فرزند وی احمد به جای عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری فعلی یمن تعیین خواهد شد.

مقاله روزنامه ایران پیش بینی کرده قتل علی عبدالله صالح انسجام میان نیروهای مردمی و دولت وحدت ملی صنعا را تقویت کند و نوشته: شرایط یمن به سمت تشکیل یک جبهه متحد و قدرتمند برای تقابل با تجاوزات عربستان و امارات حرکت خواهد کرد. طبیعی است در قتل علی عبدالله صالح برخی ژنرال‌های ارتش که به جبهه مقاومت مردمی یمن نزدیکترند، شریک هستند زیرا این ژنرال‌ها اعتقاد دارند که علی عبدالله صالح در آستانه شکست نظامی عربستان به آنان خیانت کرده است.

حق نشر عکس شرق
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

فرجام دیکتاتورها

علیرضا طالب زاده در مقاله ای در بهار نوشته: جورج اورول خالق مزرعه حیوانات زنده نماند تا اضمحلال و سقوط کمونیسم در اواخر قرن بیستم را شاهد باشد و ببیند که دیکتاتورها همه سرنوشتى مشابه پیـدا کردند. علـى عبداالله صالح و رابرت موگابه جـزو آخرین دیکتاتورهایى بودنـد که نیمـى از عمر خود را بر مردمش حکومت کردند. اسـتعفاى موگابه موجـى از شـادى را براى مـردم زیمبابوه که خواهان رفـاه، تغییرات و توزیع عادلانـه ثـروت بوده و قیافه و صداى او را سـالها بود بر صفحه تلویزیون و بلندگوى رادیو تحمل کرده بودند به ارمغان آورد.

به نوشته این مقاله: همیشـه وسوسـه و اصرارى است بر قبضه کامل قدرت و ماندن در اوج و حضور در حلقه قدرت. این وسوسه همیشه با حاکمان و سیاستمداران بوده است و شاید افراد معدودى بتوان یافت که یاراى مقاومت در برابر آن را داشته باشند اما این وضعیت تا ابد نمى تواند ادامه داشته باشد. دیکتاتورها باید با هوشتر از این باشند تا بتوانند زمان مناسب براى کناره گیرى از قدرت در آرامش را تشخیص دهند و اینک چه وقت باید از دور بازی خارج شد.

شیعیان در معرض هجوم

علیرضا صدقی در سرمقاله ابتکار نوشته: از چندین دهه است کودکانی که در خاورمیانه به دنیا می‌آیند، با جنگ، تباهی، کشتار بی‌رحمانه و نسل‌کشی رخ به رخ می‌شوند. شاید آن‌ها تصور می‌کنند این سرنوشتی محتوم و لابد و لاجرم است. سرنوشتی که راهی برای رهایی از آن ندارند و باید این منطقه را با همه مشکلات و مسائل ریز و درشتش تحمل کنند.

در ادامه مقاله ابتکار آمده: اما در چند روز گذشته، شرایط به مراتب وخیم‌تر هم شده است. آتش آشوبی که حالا با ابعادی وسیع دامان‌گیر یمن شده، نه‌تنها مختص به مردم این کشور، بلکه قاطبه «شیعیان منطقه» را نشانه گرفته است. مطالعه تطبیقی جریان‌های خشونت‌طلب مسلمان نشان می‌دهد که همواره گروه‌هایی از اهل سنت این ظرفیت را داشته‌اند که به سمت و سوی بنیادگرایی و رادیکالیزم اسلامی گرایش پیدا کنند و شیعیان هرگز در چنین مقامی برنیامده‌اند. اما منازعه فعلی در کشور یمن و تلاش بی‌وقفه به منظور درگیر کردن انصارالله و حوثی‌ها در این نبردها، سناریویی تازه برای خاورمیانه را روایت می‌کند.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که: حالا این شیعیان منطقه هستند که باید سعی کنند خود را از اتهام بنیادگرایی و رادیکالیزم برهانند چرا که موقعیت ویژه و خطرناک یمن بعد از مرگ علی عبدالله صالح، زمینه را برای بحرانی فراگیر در خاورمیانه با محوریت مخالفت جدی با شیعیان پدید آورده است. موقعیتی که تهدیدی بزرگ برای همه شیعیان محسوب می‌شود. تجمیع کلیه نیروها و ظرفیت‌های شیعی موجود در منطقه، توجه اصولی به دیپلماسی، خروج از فاز تصمیم‌های هیجانی و اتکا به گفت‌وگوهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر برای رهایی از این دام است.

گروه مرگ مجازی!

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند نوشته: این روزها وارد هر مکانی می‌شوی، قرعه‌کشی جام‌جهانی فوتبال نقل محفل است و به اجبار همه جوک‌هایی که در مورد قرارگرفتن ما در گروه مرگ ساخته شده را می‌شنوی. یک نفر نیست به دوستان بگوید، ما اصلا در گروه مرگ به دنیا آمده‌ایم. در خاورمیانه زیستن و همسایگی با عراق و عربستان و امارات و ترکیه و... و مواجهه با طالبان و القاعده و داعش و... نباید ما را از هیچ گروه مرگ دیگری بترساند. مرگ‌تر از اینها که نام بردم، داریم؟

طنزنویس معتقد است: در این روزها که همه چیز شرتی پرتی است، حتی گروه مرگ‌مان هم مجازی شده. خودتان را به کوچه علی چپ نزنید و نگویید گروه مرگ مجازی دیگر چه صیغه‌ای است؟ همه ما این روزها حداقل در یک گروه مرگ تلگرامی عضو هستیم. گروه مرگ همان گروهی است که صبح به صبح دایی‌جان رأس ساعت هفت با ارسال عکس یک مجمر صبحانه شامل نان و کره محلی، زیرش می‌نویسد، امروز زیباست. به زیبایی‌ها بخند.

طنز شهروند در نهایت به این جا رسیده که: بلانسبت شما، بنده هم باید اعتراف کنم از عضویت در بسیاری از این گروه‌ها راضی‌ام یا حتی اگر بخواهم صادق‌تر باشم، به شما خواهم گفت، اصلا از قرارگرفتن در گروه مرگ جغرافیایی‌ام هم راضی‌ام. بنابراین دیگر ما را از اسپانیا و پرتغال نترسانید.

حق نشر عکس ایران
Image caption مهاجران - کارتون فیروزه مظفری. ایران

هدف گیری اشتباه

صادق صدرایی در سرمقاله بهار نوشته: هنگامی که به گذشته می‌نگریم شاهد آن هستیم که جریان اصولگرا و به خصوص گروه‌های تندرویی که ذیل این جریان سیاسی مشغول فعالیت هستند از هر اهرم فشاری برای مقابله با منتقدان دولت احمدی‌نژاد استفاده می‌کردند و حتی مخالفت با دولت او را برابر با مخالفت با کلیت نظام سیاسی می‌دانستند.

به نوشته این روزنامه اصلاح طلب: آنچه در حوادث پس از انتخابات۸۸ رخ داد بیشتر از آنکه حاصل عملکرد رییس‌جمهور وقت باشد، به دلیل نوع رفتار حامیان قدرتمند آن دولت بود و یا در خصوص پرونده‌های سنگین مفاسد مالی در آن دوران در کنار ضعف‌های مسئولان دولت وقت نمی‌توان از کم کاری نهادهای نظارتی نیز به سادگی عبور کرد. اما اصولگرایان در روزهای اخیر در تلاشند تا با برچسب‌هایی همچون «جریان انحرافی» شانه خود را از زیر بار مسئولیت تحمیل احمدی‌نژاد به کشور خالی کنند.

سرمقاله بهار در نهایت نوشته: جریان میانه‌رو برای تحقق اهداف دموکراسی‌خواهانه خود و همچنین اصلاح رویه‌های نادرست می‌بایست بیش از رییس‌جمهور سابق، منتقد حامیان تندرو او باشند. تفکری که از انتخابات۸۴ تا انتخابات۸۸، از برجام تا تنش‌زدایی با غرب و. . . با رفتار و گفتار خلاف منافع ملی خود سبب وارد آمدن خسارت‌های فراوانی که گاه جبران ناپذیر بوده به کشور شده است.

احمدی‌نژاد و سکوت اصولگرایان

محسن غرویان در مقاله ای در آرمان نوشته: مردم انتظار دارند اصولگرایان نسبت به عملکرد محمود احمدی‌نژاد موضعگیری وحتی تحرکات او را محکوم کنند، اما این جریان در برابر اقدامات رئیس‌جمهور سابق همچنان سکوت پیشه کرده است، در حالی که اقدامات احمدی‌نژاد و حمایت اصولگرایان از رئیس دولت‌های نهم و دهم طی سال‌های گذشته آسیب‌های بسیاری به اعتبار اصولگرایان وارد کرده است.

به نظر نویسنده روحانی این مقاله: روزی اصولگرایان از احمدی‌نژاد در جامعه به‌عنوان منجی یاد می‌کردند، اما امروز همان به‌اصطلاح منجی و یار ملت موضعگیری‌هایی در برابر نظام و قانون داشته است و این موضعگیری‌ها ابهاماتی برای جامعه به وجود آورده و در نتیجه منجر به سلب اعتماد مردم شده است.

از سویی در گذشته چهره‌های اثرگذاری مانند مرحوم هاشمی رفتارهای امروز احمدی‌نژاد را پیش‌بینی کردند، اما کسی نسبت به هشدارهای او در رابطه با جریان انحرافی توجه نکرد و حتی در برابر هشدار آیت‌الله موضع هم گرفتند. امروز انتخاب فردی همانند احمدی‌نژاد و رفتارهای نامطلوب و نابهنجار او سبب گردیده که مفهوم بینش سیاسی مورد سوال قرار بگیرد.

حسادت می کنید به احمدی نژاد

محمد ایمانی در یادداشت روز کیهان با تمام قد به دفاع از احمدی نژاد پرداخته و نوشته: انتخابات مانند هر رقابت و مسابقه‌ای، دو سر دارد؛ بُرد و باخت. کسی که جنبه و ظرفیت ناکامی را ندارد، اصلا نباید وارد هیچ مسابقه‌ای از جمله انتخابات شود. مگر می‌شود منتخب مردم در سال ۹۲ را با ۵۰/۲ درصد آراء رئیس‌جمهور دانست اما منتخب قبل از او با ۶۳ درصد را مورد اهانت علنی قرار داد و دروغگو و متقلب خواند.

به نوشته این روزنامه تندرو: نام این رویکرد اصلاح طلبان، خودکامگی‌اشرافیت است نه دموکراسی؛ و ائتلاف فتنه به چنین خباثتی برای مسخ جمهوریت و حاکمیت قانون تن داد. اما درباره کارنامه خدمات احمدی‌نژاد یا به تعبیر دقیق‌تر، دولت نهم و دهم باید گفت هنوز هم مدعیان اعتدال و اصلاحات حسرت به دل هستند که بتوانند برخی خدمات دولت قبل از خود و به ویژه دولت نهم را تکرار کنند.

به دیده کیهان: رسیدگی به طبقات محروم و فراموش شده، چیزی نیست که با وارونه بافی مدیریت‌اشرافی و عائله پرخرج سیاسی و رسانه‌ای آنها فراموش شود. 7-8 میلیون نفر در آن دوره در حالی صاحب خانه شدند که حتی در خواب هم نمی‌دیدند خانه‌دار شوند. آیا ایجاد امید به زندگی در توده‌های محروم و در حاشیه مانده، خدمت کوچکی است؟ و آیا حتی یک صدم چنین خدماتی در دولت مدعی اعتدال مشاهده شد؟

لایف استایل به درد نخور ما

حق نشر عکس شهروند
Image caption کارتون جواد علیزاده. شهروند

آیدین سیار سریع در صفحات طنز روزنامه قانون نوشته: جمشيد به شدت و با دقت مشغول اعاده حيثيت از فرهنگ و تمدن دو هزار و چند ۱۰۰ ســاله ايران در فضاى مجازى بود. به آنهايى كه زير پست رقيبان ايران در جام جهانى فحش مى دادند، فحش هاى ركيك مــى داد. بــا رونالدو در كامنتهــا وارد مذاكــره مى شــد، زيــر پســتهاى كافو كامنت مى گذاشت كه: اينهايى كه فحش ميدن ايرانى نيستن، مراكشــىان كه فارسى مينويسن! خيلى روى فرهنــگ و تمدن ايرانى حســاس بــود.

ظنزنویس ادامه داده: بهش گفتم: جمشيد! عمر ما تموم شد، آخر تو اين اينستاگرام معروف نشــديم. گفت: همه راههــا رو امتحان كردى؟ گفتم: آره. گفت: خودترو زدى به ديوونگــى! گفتم: آره. گفت: خربزه و عســل و ســس قرمز و زهر هلاهل رو ريختــى رو هم بخــورى از خودت فيلم بگيرى؟ گفتــم: آره. گفت: رفتى تركيه برقصى به عشقا سلام كنى؟ گفتم: آره. گفت: دابســمش اميرقاســمى و مرجانه گلچين درست كردى؟ گفتم: آره. گفت: رفتــى دوبى اســتورى لبــاس ناهنجار بــذارى و بــا رفيق دوســتت رل بزنى؟ گفتم: آره. گفت: كلاه شــاپو گذاشــتى سرت برقصى تبليغ اكستنشن مو كنى؟ گفتم: آره. گفت: خودترو شبيه عروس مرده درآوردى؟ گفتم: ســعى ام رو كردم.

جمشيد سر تكان داد و گفت: پس ديگه چارهاى نيست. بايد شــوهر كنى! گفتم: جااااان؟ گفــت: ببيــن... الان يه نوع ســلبريتى اينســتاگرامى ابداع شده كه نه بازيگره، نه فوتباليســته، نه خله، نه خوشگله، نه قلم داره، هيچى...، فقط شــوهر ميكنه ميره خونه بخت، بعد دكوراســيون خونه رو قشــنگ ميكنــه، اينا كلا تو اينســتا زندگى ميكنن. نگاه كن... عكــس توالت فرنگى گذاشــته، دورش گل رز چيده، آينه دستشــويى رو با شيلنگ ست كرده، يه سيفون تزيينى هم گذاشــته... كپشن نوشته: وقتى حال دلت خوب باشــد! جمشــيد گفت: حال دلشــون خوبه كه اينقدر دستشوييشون تر تميــزه ديگه.

موضوعات مرتبط