گرامی مقدم: حزب اعتمادملی مشکلی برای فعالیت ندارد

اسماعیل گرامی مقدم حق نشر عکس Melimazhabi

اسماعیل گرامی مقدم، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی می‌گوید که این حزب بر اساس قانون جدید احزاب مشکلی برای فعالیت ندارد.

موسس این حزب، مهدی کروبی است که از سال ۱۳۸۹ در حصر بسر می‌برد.

آقای گرامی مقدم به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته: "قانون جدیدی از سوی مجلس به دولت ابلاغ شده است و دولت هم آن را به احزاب اعلام کرده است."

اشاره این عضو حزب اعتماد ملی به قانون جدید وزارت کشور و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب است.


کمیسیون ماده ۱۰ احزاب و جمعیت‌ها، نهادی است که وظیفه آن بررسی درخواست تأسیس انجمن‌های سیاسی و نهادهای صنفی و ارائه آن برای صدور مجوز تأسیس به وزارت کشور است.

این کمیسیون همچنین می‌تواند مانع فعالیت احزاب شود.


بر اساس قانون جدید یک "حزب ملی" حداقل باید دارای ۳۰۰ عضو از نصف استانهای کشور باشد و در یک سوم استان‌های کشور شعبه داشته باشد و کنگره خود را به موقع برگزار کند.

حق نشر عکس iSna
Image caption موسس حزب اعتماد ملی مهدی کروبی است که از سال ۱۳۸۹ در حصر است

وزارت کشور همچنین براساس قانون جدید به احزاب و گروه های سیاسی یک سال فرصت داده بود که خود را با این قانون تطبیق دهند و ضرب‌الاجل آن ۱۴ آذر ماه اعلام شده بود که دیروز به پایان رسید.

آقای گرامی مقدم درباره برگزاری کنگره سالانه حزب اعتماد ملی گفته است: "برای برگزاری با دفتر سیاسی وزارت کشور گفت و گویی داشته‌ایم و منتظر پاسخ این وزارت‌خانه هستیم."

اسماعیل گرامی مقدم در ارتباط با پایان مهلت برگزاری کنگره حزب، گفته "در صورت اجبار" از وزارت کشور برای برگزاری کنگره مهلت خواهد خواست.

مهدی کروبی، از رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ۱۳۸۸ و دبیرکل حزب اعتماد ملی دی ماه سال پیش (۱۳۹۵) و در حالی که در حصر بود از دبیرکلی این تشکل اصلاح‌طلب کناره‌گیری کرد.

آقای کروبی، در این نامه نوشته بود: "با توجه به حصر غیرقانونی اینجانب که از سال ۸۹ آغاز شده و پایان آن نامعلوم است و زمانی برایش تعیین نشده، اینجانب درخواست استعفا از دبیرکلی حزب دارم و از دوستان تقاضا می‌‌کنم بدون دخالت عواطف و احساسات و به‌خاطر مصالح مهم‌تر حزب، این درخواست را قبول و تصویب کنند."

پس از حصر آقای کروبی، رسول منتجب نیا مسئولیت اداره حزب اعتماد ملی را بر عهده گرفت.