روزنامه‌های تهران: وضعیت قدس مربوط به کل جهان اسلام است

روزنامه‌های ایران در روز پنجشنبه ١٦ آذر ١٣٩٦، به تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت‎المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل واکنش تندی نشان داده‌اند. همزمان به مناسبت روز دانشجو، برخی از روزنامه‌ها مطالب و گزارش‌‎های ویژه‌ای را در شماره امروز خود منتشر کرده‌اند.

ستیز ترامپ با افکار عمومی جهان

حق نشر عکس ایران

فریدون مجلسی، دیپلمات پیشین در روزنامه ایران نوشته اعلام غیرمنتظره ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، حتی برای برخی کشورها نیز شگفت‌انگیز بوده است، تقریبا همه کشورهای عربی و اسلامی به این اقدام آمریکا اعتراض شدید کرده‌اند.

به نوشته آقای مجلسی، جالب است ببینیم واکنش عربستان چه خواهد بود. متحدین غربی آمریکا نیز، نه اگر به خاطر دفاع از حقوق فلسطینیان، به خاطر مصلحت‌اندیشی خودشان و محفوظ داشتن روابط آینده با کشورهای عربی و همچنین به رعایت علائق میلیون‌ها شهروند عرب تبار خودشان، این اقدام نابخردانه و تحریک‌آمیز ترامپ را محکوم کرده‌اند. خصوصا آنکه وضعیت خاص قدس حتی فراتر از رنگ عربی و امری مرتبط با کل جهان اسلام است.

آمریکا درهای جهنم را به روی اسرائیل گشود

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان در گزارش اول خود نوشته که گروه‌های فلسطینی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را عبور از تمامی خطوط قرمز می‌دانند. کشورهای عربی و مسلمان در باره شرایط انفجاری منطقه هشدار داده‌اند و اروپا، روسیه و چین هم با ابراز نگرانی، آن را فاجعه تعبیر کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه مسیحیان بیت‌اللحم دیروز تصاویر ترامپ را به آتش کشیدند و رهبر کاتولیک‌های جهان گفته که دعا می‌کند خاورمیانه و تمامی جهان مصون بماند تا مناقشه‌ جدیدی به مناقشات خشونت‌بار دیگر جهان اضافه نشود. روزنامه جوان نوشته که رئیس جمهوری آمریکا احتمالا قصد دارد بحران خانگی خود را با یک تصمیم منفجر کننده در باره حساس‌ترین پرونده بین‌المللی ٧٠ سال اخیر کنار بزند.

عباس حاجی نجاری هم در سرمقاله این روزنامه نوشته که اگر اختلاف‌افکنی‌های سعودی‌ها در جهان اسلامی نبود و جهان اسلام متحد بود، آمریکایی‌ها حتی جرئت فکر کردن به این اقدام را نداشتند.

تله ترامپ

حق نشر عکس آرمان

علی زمانی در گزارش اول روزنامه آرمان نوشته که آمریکا در دوران ترامپ در خاورمیانه دچار نوعی تنش درون منطقه‌ای میان کشورهای مسلمان در چارچوب نوعی جنگ نیابتی شده است و با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، تحریک بیشتری در منطقه به وجود می‌آید. گزارش نویس روزنامه آرمان نتیجه گرفته که در واقع این تله‌ای است که ایالات متحده برای مسلمانان و کشورهای عربی منطقه خاورمیانه پهن کرده است.

علی‌اکبر فرازی هم در یادداشت روز آرمان نوشته که باید در این مرحله یک اجماع بین‌المللی برای مقابله با این اقدام غیرحقوقی دولت آمریکا صورت پذیرد. به نظر نویسنده این اجماع می‌تواند با محوریت ایران به فرصتی برای ملت‌های منطقه و از جمله ملت مظلوم فلسطین بدل شود و از سویی نیز می‌تواند زمینه تشدید انزوای اسرائیل را فراهم کند.

بوسه مرگ بر روند صلح

حق نشر عکس شرق

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که به نظر، رفتارها و اقدامات ضد و نقیض دونالد ترامپ تمامی ندارد. در آخرین مورد با اعلام رسمی او آمریکا به اولین کشوری بدل می‌شود که بیت‌المقدس یا اورشلیم را به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت؛ شهری که در قلب مناقشه اسرائیلی- فلسطینی قرار دارد.

به نوشته روزنامه شرق، اسرائیلی‌ها از یک سو بیت‌المقدس را پایتخت ابدی و جدایی‌‎ناپذیر خود می‌دانند. در مقابل اما فلسطینی‌ها نیز راه‌حل دو دولتی را منوط به این می‌دانند که بیت‌المقدس شرقی که اماکن مقدسی مانند مسجدالاقصی را در خود جای داده، به پایتخت دولت فلسطینی بدل شود.

در چنین وضعیتی ترامپ با وجود این ادعا که به دنبال پایان دادن به مناقشه میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست، در عمل به رویای اسرائیلی‌ها جامه عمل پوشانده است.

محمدعلی عسگری هم در روزنامه شرق نوشته که این تصور وجود داشت که گویا پیشرفت‌هایی در زمینه صلح در راه است و ترامپ تلاش می‌کند با آرام کردن اوضاع، زمینه را فراهم کند تا بعد از یک وقفه چهارساله گفت‌وگوهای صلح دوباره از سرگرفته شود، اما این تصمیم برای انتقال سفارت بیانگر مسدود شدن تمام این راه‌ها و تعمیق دوباره اختلافات، درگیری‌ها و تنش‌ها در سطح منطقه به ویژه برسر مسئله بیت‌المقدس خواهد بود.

چالش‌ها و کاستی‌ها در جنبش دانشجویی

حق نشر عکس ابتکار

امروز در بسیاری از روزنامه‌های ایران به مناسبت شانزدهم آذر، روز دانشجو مطالب و گزارش‌های ویژه‌ای منتشر شده است و گفته شده که برنامه‌هایی هم در دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد. روزنامه ابتکار هم صفحه اول خود را به این مناسبت اختصاص داده و جلال خوش‌چهره در سرمقاله این روزنامه نوشته که جنبش دانشجویی در ایران دچار آفت‌هایی است که لازم است برای پویایی خود به رفع آن همت کند. عدم ارتباط با طبقات اجتماعی و محدود شدن در مطالبات مربوط به جامعه روشنفکری یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که سبب می‌شود ارتباط دانشجویان با بدنه اجتماعی و مشکلات مبتلابه آن در کمترین سطح باشد.

به نظر آقای خوش‌چهره، گاه مطالبات دانشجویان چنان صنفی است که بدنه اجتماعی از آن درکی محدود دارد؛ از این رو نمی‌تواند بازتاب لازم را داشته باشد. همچنین است هویت مستقل دانشجویان که در تعامل با جریان‌ها و طیف‌های سیاسی از مرز معلوم برخوردار نیست.

در پایان سرمقاله روزنامه ابتکار از جمله آمده که خوب است در این ایام که همه از جایگاه دانشجویان می‌گویند، جامعه دانشگاهی به تعریف دوباره از خود پرداخته و فارغ از همه تعارفات، آسیب‌ها و آفت‌های مبتلا به آن را شناسایی و برای آن چاره‌اندیشی کند.

موضوعات مرتبط