خاوری به حبس طولانی مدت محکوم شد

محمودرضا خاوری حق نشر عکس ISNA

محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران که به کانادا گریخته، در محاکمه‌ای غیابی به حبس طولانی مدت، جریمه نقدی و بازگرداندن اموال محکوم شده و دستگاه قضایی ایران با فروش اموال او بخشی از محکومیتش را اجرا می‌کند.

ایلنا از قول موسی غضنفرآبادی، رئیس دادگاه انقلاب نوشته است که حکم محمودرضا خاوری ۳۰ سال زندان و سه میلیون دلار جریمه است.

به گفته غلامحسین اسماعیلی، رئیس دادگستری تهران، آقای خاوری در چهار عنوان اتهامی مجرم شناخته شده است.

محمودرضا خاوری در شهریور سال ۱۳۹۰ و در حالی که تحقیقات مربوط به پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در جریان بود برای شرکت در کنفرانسی بانکی از ایران خارج شد، کمی بعد استعفا کرد و سرانجام به کانادا رفت.

آقای خاوری تا دو ماه فرصت دارد که از این حکم غیابی واخواهی کند، که در آن صورت دادگاه دوباره به پرونده او رسیدگی کرده و دفاعیات او یا وکیلش را خواهد شنید.

محاکمه غیابی محمودرضا خاوری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی انجام شده است.

آقای خاوری علاوه بر تابعیت ایرانی شهروندی کانادا را نیز داشت و پس از خروجش از ایران درخواست‌های ایران از کانادا برای استرداد او به جایی نرسیده است.

روابط بین ایران و کانادا از سال ۱۳۸۲ که زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی-کانادایی در زندان اوین کشته شد، تیره بوده است.

حق نشر عکس INTERPOL
Image caption درخواست ارسال اطلاعات یا بازداشت محمودرضا خاوری مدتی در وبسایت پلیس بین الملل بود

علاوه بر این ناظران می‌گویند با توجه به گزارش‌های بدرفتاری و شکنجه دستگاه قضایی ایران برای اعتراف‌گیری و فقدان دادرسی عادلانه در ایران، همچنین به این دلیل که محمودرضا خاوری ممکن است با حکم اعدام مواجه شود، کانادا در بازگرداندن او ملاحظاتی دارد.

مه آفرید امیرخسروی، متهم اصلی پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی، سه سال پیش اعدام شد.

دستگاه قضایی ایران آقای امیرخسروی را در اختلاس سه هزار میلیارد تومان از شبکه بانکی ایران مجرم شناخته بود. بخشی از اتهام او این بود که بدون وثیقه و سند از بانک ملی میلیاردها تومان اعتبار گرفته بود.