انتقاد گسترده به پیشنهاد دولت ایران برای افزایش عوارض خروج

ایران ایر حق نشر عکس AFP

بر اساس لایحه بودجه سال آینده که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز یکشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) آن را ارائه کرده، دولت به مجلس پیشنهاد افزایش عوارض خروج از ایران را داده است.

بر این اساس عوارض خروجی از ۷۵ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر در بار اول سفر افزایش خواهد یافت.

این در حالی است که بر اساس پیشنهاد دولت، در سال آینده عوارض خروج از ایران در سفر دوم با ۵۰ درصد افزایش به ۳۳۰ هزار تومان و در سفر سوم و بیشتر با صد درصد افزایش به ۴۴۰ هزار تومان برای هر نفر خواهد رسید.

مجلس ایران هنوز کلیات این لایحه را تصویب نکرده است.

حق نشر عکس Twitter

پیشنهاد دولت برای افزایش هزینه عوارض خروجی بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته‌ است.

بیشتر واکنش‌ها از سوی کاربرانی است که به این پیشنهاد دولت انتقاد دارند.

کاربران عمدتا با استفاده از هشتگ "عوارض_خروج_از_کشور" به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

حق نشر عکس Twitter

یکی از کاربران منتقد بنام حامد نظری در توئیتر به تاثیر این افزایش در سفرهای خارجی اشاره کرده و گفته است: "به صورت کاملا جدی این رقم روی مسافرت‌های خارجی طبقه متوسط رو به پایین و ضعیف تاثیر می‌ذاره. یک خانواده ۴نفره باید ۸۸۰ هزار تومن در سفر اول فقط بابت عوارض خروج از کشور پرداخت کنند."

کاربری که خود را زاها پلید معرفی کرده، به لحاظ شدن عوارض در قیمت بلیط اشاره کرده و خواستار توجیه این افزایش قیمت شده است.

حسن اسدی زیدآبادی گفته است: "عوارض خروج از کشور یعنی ناامیدی از جذب توریست و تلاش برای سهیم‌شدن در درآمد دیگران از گردشگر ایرانی."

کاربری هم که خود را کمال هم‌نشین معرفی کرده گفته است: "بابا انقدر غر نزنید عوضش یه جوری برنامه سفر بریزید که برید همونجا بمونید دیگه بر نگردید. هدف از سفر از ایران باید همین باشه."

یکی دیگر از کاربران هم با طعنه گفته است: "با این عوارض خروج اگه خانوادگی بخوای بری سفر با قاچاقچی صحبت کنی ارزونتر میشه که!"

حق نشر عکس Twitter

علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفته است: "پیش از این از هر عوارض خروجی مبلغی معادل ۱۰ هزار تومان به سازمان میراث اختصاص می‌یافت و با این افزایش مبلغ اختصاصی به سازمان ۴۰ هزار تومان خواهد شد."

این سازمان گفته که درآمد جدید به توسعه گردشگری اختصاص خواهد یافت و پیش بینی کرده "مبلغ دریافتی ۱۶۰ میلیارد تومان در این حوزه افزایش یابد."

پیشنهاد دولت در حالی است که حدود سه ماه پیش (شهریور) با تصمیم بانک مرکزی، پرداخت ارز دولتی به مسافران متوقف شد و متقاضیان سفر به خارج از ایران باید تمامی ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد تهیه کنند.