روزنامه‌های صبح تهران: احتمال تعامل برای آزادی نازنین

موضوعاتی مثل اجلاس استانبول، تعهد آمریکا به اجرای برجام و گفت‎وگو در باره احتمال تعامل برای آزادی نازنین زاغری راتکلیف از زندان در روزنامه‎های روز پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶، منعکس شده است.

بحران‌های معجزه‌ساز و یک هشدار جدی!

حق نشر عکس کیهان

جعفر بلوری در یادداشت روز کیهان نوشته که در بیانیه پایانی نشست استانبول اعلام شده که کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس، قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین، به رسمیت می‌شناسند! این یعنی قدس غربی برای اسرائیل بماند! همان چیزی که موگرینی، ترامپ و حتی پوتین و نتانیاهو به شدت به دنبال آن هستند. راز تمام سروصداهای اردوغان و حتی برگزاری چنین نشستی می‌تواند همین نکته باشد؛ تشکیل دو دولت اسرائیل و فلسطین و تقسیم قدس بین آنها. این وضعیت را کنار تلاش‌های علنی برخی مرتجعین عرب برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل بگذارید. در صورت تسلیم شدن مقاومت به طرح سعودی، صهیونیستی، آمریکایی دو دولت، فلسطینی‌ها یک قدم بزرگ به عقب بازخواهند گشت، چرا که فلسطین منهای قدس، اصلا معنا و مفهومی ندارد. اسرائیلی‌ها قطعا در وهله بعد، بقیه قدس را هم خواهند گرفت، این خط و این هم نشان.

هم‌گرایی با همه منهای عربستان

حق نشر عکس شرق

هادی خسروشاهی، رئیس پیشین نمایندگی ایران در مصر در روزنامه شرق نوشته که گردهمایی سران کشورهای اسلامی در اجلاس فوق‌العاده ترکیه در قدم نخست نشان‌دهنده اهتمام ملت‌های مسلمان به مسئله قدس و وضعیت سرزمین فلسطین است. به جز شیوه حضور سعودی‌ها در این اجلاس که تعجب‌برانگیز نیست، حکامی مانند عبدالله دوم، پادشاه اردن که روابط حسنه‌ای با آمریکا و اسرائیل دارند نیز از بیم واکنش مردم خود در اجلاس استانبول حاضر شدند. واکنش نسبتا سریع به ماجرای انتقال سفارت عربستان به قدس اشغالی، پیام روشنی در فضای جهانی دارد اما مهم‌تر از این اقدام، اراده سران کشورهای برای پیگیری صدور قطع‌نامه‌ای منطقی و در عین حال مستحکم، در قبال اقدام آمریکا و رژیم اسرائیل است.

به نوشته آقای خسروشاهی، اگر این نوع اجلاس‌ها صرفا جنبه نمایشی به خود بگیرد، اتفاقا گستاخی طرف مقابل را به همراه خواهد داشت. به نظر نویسنده می‌توان با روش‎های نوینی با مردم آمریکا و آن بخش از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان که تبعات منفی این انتقال را می‌دانند، گفت‌وگو کرد.

رونمایی از دیباچه انتخاباتی برجام

حق نشر عکس جوان

روزنامه جوان با چاپ مجدد سلفی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با نمایندگان مجلس در سفر قبلی او به ایران نوشته است؛ آنچه از نظر می‌گذرانید بانو موگرینی هستند به همراه جمعی از مردان مجلس ایران که دیروز هر دو برای بار دیگر محل توجه گزارش‌های خبری قرار گرفتند. موگرینی آن طور که خودش گفت از رازی پرده برداشت که مطابق آن به درخواست مذاکره‌کنندگان ایرانی، نیم‌جمله‌ای در دیباچه برجام بر مبنای دعوای سیاسی با رقبای داخلی گنجانده شده است. عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران هم اظهارات خانم موگرینی را انکار کرده و گفته که این اظهارات در باره برجام تاحدی هم لفاظی است. اما نمایندگان مجلس نیز دیروز خودشان برای خودشان تشخیص دادند که آن سلفی معروف به حقارت با خانم موگرینی در شان نمایندگان بوده است و چیزی خلاف شان نمایندگی برایشان اتفاق نیفتاده است. اینگونه شد که بار دیگر عکس به تعبیر روزنامه جوان آن سلفی حقارت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

طرح موضوع زندانیان خارجی در سفر دیپلمات‌ها سابقه دارد

حق نشر عکس اعتماد

علیرضا کیانپور در روزنامه اعتماد نوشته که ابتدای هفته جاری بود که سفر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا به تهران سرخط اخبار بسیاری از رسانه‌ها بود، در حالی که موضوع مذاکره برای آزادی نازنین زاغری رادکلیف، شهروند بریتانیایی ایرانی به عنوان یکی از اهداف اصلی این سفر عنوان می‌شد.

به نوشته این گزارش آقای جانسون پیش از سفر به تهران نسبت به دیدار با رئیس قوه قضائیه هم ابراز تمایل کرده بود اما در نهایت موفق به انجام این دیدار نشد. از همین رو روزنامه اعتماد با علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که ارتباط نزدیکی هم با مقامات قضایی دارد گفت‌وگو کرده و در خلال بحث پرسیده که آیا اگر خانم زاغری یک شهروند معمولی بود، بازهم آقای جانسون حاضر می‌شد که این چنین به پرونده ورود کند؟ آقای بروجردی هم در پاسخ این سوال را رد کرده و گفته که در حاشیه سفرهای بین‌المللی این کار مسبوق به سابقه است و اتفاقا در دوران تحریم‎ها این اتفاقات مکرر رخ داد.

آقای بروجردی همچنین در پاسخ به این که آیا امکان دارد ایران حاضر شود به دلیل برخی ملاحظات برای حل این مشکل با طرف بریتانیایی تعامل کند با یادآوری تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفته که مسوولان نظام در چارچوب منافع ملی و در موارد خاص قادر به تصمیم‎گیری هستند.

افزایش عوارض خروج به گردشگری کمک می‌کند؟

حق نشر عکس جامعه فردا

شیرین سعیدی در روزنامه جامعه فردا نوشته گفته می‎شود که عوارض خروج از کشور که حداقل سه برابر و حداکثر شش برابر شده، صرف میراث فرهنگی و زیرساخت‎های گردشگری در کشور می‎شود. این نکته را هم در نظر داشته باشید که این عوارض خروجی از سال ۱۳۶۴ وضع شده و هرسال از همه مسافران به خارج اخذ می‎شود، ضمن این که به طور تقریب هر سال هماهنگ با نرخ تورم این عوارض افزایش یافته است. اما در تمام این سال‌ها چقدر زیرساخت‌های گردشگری در کشور به روز شده یا به واقع به موضوع گردشگری پرداخته شده است؟

به نوشته این گزارش افزایش عوارض تاثیر خاصی بر اقشار مختلف و زندگی روزمره‌شان ندارد، اما باید پرسید که تاثیر این تصمیم‌گیری بر کار بازرگانی که در سال چندین بار سفر می‎کنند و هزینه‎های این سفرها را بر کالا و خدماتی که وارد یا تولید می‌کنند، سرشکن می‌شود، بازهم تاثیر بر زندگی مردم ندارد؟ ضمن این که این عوارض بر قشر متوسط که بر اثر تورم در فشار روزمره هستند و ممکن است در سال با پس‌انداز یا حتی چشم‌پوشی از برخی مزایای زندگی روزمره برای یک سفر برنامه‌ریزی کنند، تاثیر بسیار عمیق و مخربی دارد.

ریشه‌های زلزله پشت زلزله

حق نشر عکس ایران

مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‎المللی زلزله‌شناسی در روزنامه ایران نوشته که از ۲۱ آبان ۹۶ تا ۲۲ آذر ۹۶ کشور ما پر از اخبار زلزله بود. در کشوری که در سال انتظار ثبت حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ زلزله با بزرگای بیش از ۴ داریم، فقط در ۳۱ روز گذشته ۱۰۶ زمین لرزه با بزرگای بیش از ۴ ریشتر ثبت شد که البته اکثر پس‌لرزه‎های اصلی ازگله، سرپل ذهاب با بزرگای هفت و سه دهم و سه زمین‌لرزه با بزرگای شش در شرق هجدک کرمان بودند. به نوشته آقای زارع ایران سالی در حدود ۳ سانتیمتر در حال کوتاه شدگی است که حدود ده درصد از این تغییر شکل به صورت وقوع زمین‌لرزه خود را نشان می‌دهد. در نتیجه این زلزله‌ها ادامه می‌یابد و باید از ساختمان‌های نیمه خراب در زلزله‌های اخیر اجتناب کنیم و یاد بگیریم چطور با این وضعیت طبیعی ایران لرزه‌خیز کنار بیاییم.

موضوعات مرتبط