فرمانده سپاه استان تهران پس از ۶ سال تغییر کرد

حق نشر عکس Mehr
Image caption محمد تقی شاهچراغی فرمانده جدید سپاه استان تهران موسوم به سپاه سید الشهداست

با حکم محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، محمدتقی شاهچراغی به عنوان فرمانده سپاه استان تهران موسوم به سپاه سیدالشهدا جایگزین علی نصیری شده است.

درجه نظامی آقای شاهچراغی سرتیپ دوم است و پیش از این فرمانده سپاه استان سمنان و سپاه استان مازندران بوده است.

سپاه استان تهران در کنار سپاه تهران بزرگ (مخصوص شهر تهران) موسوم به محمد رسوال الله است. فرمانده سپاه شهر تهران تابستان امسال تغییر کرد و به سرتیپ دوم محمدرضا یزدی رسید.

این تغییر به فاصله کوتاهی پس از حملات تروریستی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به مجلس ایران و آرامگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی صورت گرفت. این حملات ۱۷ کشته و بیش از ۵۰ زخمی به جا گذاشت. پنج مهاجم هم کشته شدند.

تهران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سپاه استان تهران (موسوم به سپاه سیدالشهدا) مسئول تامین امنیت شهرستان‌های تهران فرمانده: سرتیپ دوم محمدتقی شاهچراغی
سپاه شهر تهران (موسوم به سپاه محمد رسول‌الله) مسئول تامین امنیت شهر تهران فرمانده: سرتیپ دوم محمدرضا یزدی

علی نصیری فرمانده پیشین سپاه استان تهران که ۶ سال (از آبان ۱۳۹۰) این سمت را در اختیار داشت مهرماه امسال با حفظ سمت فرمانده حفاظت سپاه شده بود.

سپاه استان تهران همه شهرهای این استان به جز پایتخت را پوشش می‌دهد و فرماندهی آن شامل همه پایگاه‌های بسیج در استان به غیر از شهر تهران است.

حفاظت امنیتی شهر تهران با سپاه محمد رسول الله است که زیر نظر قرارگاه ثارالله فعالیت می کند. فرمانده این قرارگاه به طور سنتی شخص فرمانده کل سپاه است.

جانشین فرمانده سپاه در قرارگاه ثارالله پیش از این به طور همزمان فرمانده سپاه محمد رسول الله (سپاه پایتخت) هم بود اما اوایل تابستان امسال و کوتاه مدتی پس از حملات داعش، این دو فرماندهی از هم تفکیک و اسماعیل کوثری جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه شد.