روزنامه های تهران، خطرهای تهدیدکننده آینده ایران

روزنامه های امروز صبح تهران، با انعکاس شدت گرفتن آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور، گزارش ها و مقالات تند و انتقادی خود را متوجه همین موضوع کرده و از بی توجهی حکومت به زندگی و سلامت شهرنشنیان گلایه کرده و خواستار به رسمیت شناختن خطرهای تهدیدکننده کشور و شروع به ترمیم آن شده اند.

مخالفت با شعار عبور از روحانی، و اظهارنظرهای گونه گون درباره جدول ۱۷ بودجه سالانه که رقم های کلان اختصاص یافته برای روحانیون به بهانه فعالیت های فرهنگی را نشان می دهد از دیگر بخش های روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس بهار
Image caption تیتر و کارتون بنیامین آل علی. بهار

اینجا آسمان آبی نیست

نجمه جمشیدی در گزارش اصلی قانون نوشته: مردم بسياري از شهرهاي ايران، سال‌هاست كه رنگ آبي آسمان در پاییزوزمستان را فراموش كرده‌اند و در حسرت روزهاي پاك و آسمان آبي آن مانده‌اند. زمستان و بهار معنا ندارد، در تمام فصل‌هاي سال هوا آلوده است. با شروع فصل سرما و پديده وارونگي هوا، ريزگرد، گرد و خاك، دود و سرب نفس ايراني‌ها را بريده و همانند روال هميشگي و سنت هرساله مسئولان دست به‌دامن راهكارهايي همانند تعطيلي مدارس و طرح زوج و فرد مي‌شوند. راه‌حل‌هايي كه تنها مقطعي بوده و دردي از مشكلات آلودگي هوا درمان نكرده است.

به نوشته این گزارشگر: مشكل آلودگي هوا يك‌شبه و يا يك ساله به‌جود نيامده است بلكه در سايه سال‌ها بي‌توجهي و صدور مجوزهاي غيركارشناسي و بدون توجه به مسايل زيست محيطي بوده است.آلودگي هوا در ايران مرزهاي هشدار را درنورديده و شهرهاي ايران بارها در صدر ليست شهرهاي آلوده جهان قرار گرفته‌اند.هشدارهايي كه گوش شنوايي براي آنها وجود نداشته است چرا كه اگر به اين هشدارها توجه مي‌شد هرساله تعدادي از شهرهاي ايران جزو ليست سازمان بهداشت جهاني نبود. آلودگي هوا مهمان هميشگي شهرهايي همانند تهران، اراك، زابل، شده است.

قانون افزوده: براساس قانون، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری ۱۵ سازمان ، نهاد و ارگان همانند شهرداری، وزارت کشور و ... مسئولیت حل اين بحران را برعهده دارند. مسئوليتي كه بسياري از نهادها و سازمان از زير بار آن شانه خالي كرده‌اند و سازمان محيط زيست را متولي اصلي آن مي‌دانند.

زلزله‌های بزرگ در راه است؟

مهدی زارع در مقاله ای در شرق نوشته: آبان و آذر امسال، بعد از رخداد زمین‌لرزه ٢١ آبان با بزرگای ٧,٣، وقوع مجموعه‌ای از زلزله‌های پی‌درپی توجه افکار عمومی را به زلزله متمایل کرد. ١٢٠ زمین‌لرزه با بزرگای بیش از چهار و ٢٨٠ زلزله با بزرگای بیش از سه، در ٣٥ روز ثبت شده است؛ این در حالی است که در ایران حدود ٢٠٠ تا ٢٥٠ زمین‌لرزه با بزرگای بیش از چهار، در سال انتظار می‌رود.

این استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی تاکید کرده: بیشتر این زلزله‌ها در این مدت، در منطقه ازگله سرپل‌ذهاب (به‌صورت پس‌لرزه‌های زلزله ٢١/٨/٩٦) و زلزله‌های سه‌گانه با بزرگای شش و پس‌لرزه‌های آنها در شرق هجدک کرمان در ١٠ تا ٢٢ آذر رخ داده است. سؤال‌های مهمی در این مورد نزد افکار عمومی ایجاد شده است که آیا زلزله‌های پی‌درپی ادامه می‌یابد؟ آیا این زلزله‌ها به هم مربوط‌اند؟ آیا زلزله مهمی در تهران و سایر شهرهای پرجمعیت کشور می‌تواند رخ دهد؟ آیا این زلزله‌ها اساسا طبیعی بوده‌اند یا مصنوعی؛ مثلا حاصل از انفجار یا تحریک‌شده با فناوری نظیر هارپ بوده‌اند؟

در ادامه مقاله شرق امده: می‌توان گفت که این زلزله‌های اخیر به لحاظ زمین‌ساختی و گسلش وقتی در نقاط مختلف کشور رخ می‌دهند، الزاما با هم مرتبط نیستند. بنابراین نمی‌توان رویداد زمین‌لرزه در شمال کرمان با رخداد زلزله قبلی در منطقه سرپل ذهاب را با ارتباطی خطی توضیح داد. درباره احتمال رویداد زلزله در ناحیه‌های پرجمعیت شهری مانند تهران باید گفت که شهرهایی مانند تهران و تبریز باید به‌شکلی‌ ویژه برای زمین‌لرزه بزرگ (که ممکن است در نزدیکی یا پهنه شهری‌شان رخ دهد) آماده شوند و این برنامه‌ریزی و اقدام باید جنبه ملی و جدی داشته باشد.

ایران در خطرست

عباس آخوندی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به بحران های متعدد کشور را در خطر دیده و از این که حکومت به محدود اقلیم و لزوم سبک کردن بار کلان شهرها توجه ندارد شکایت کرده است.

وزیر راه و شهرسازی و مسکن در ادامه مقاله پرسیده: آیا صنعتی در ایران بوده است که برنامه انتقال ۲۰ ساله خود را از کلان‌شهرها به مناطق اقلیمی مساعد برنامه‌ریزی کرده باشد؟ هیچ گاه شنیده‌ شده است که حداقل ادامه توسعه صنایع فولادی فعال در اصفهان به بندرعباس که جایگاه اصلی آن بوده است، انتقال یابد؟ یا برنامه انتقال صنایع خودرو از منطقه کلان‌شهری تهران به کنار دریای عمان مورد بحث بوده است؟ در برابر آن، هنوز تمناها و وعده‌های بزرگ انتقال آب در مسافت‌های طولانی جذاب‌ترین و پرطرفدارترین سخنی است که از زبان سیاستمداران شنیده می‌شود.

نتیجه گیری اصلی سرمقاله دنیای اقتصاد این است که یکی از رازهای ماندگاری تمدن ایران سازگاری آن با شرایط اقلیمی آن بوده است. تمام فنون به‌کار رفته توسط ایرانیان اعم از قنات‌ها، بادگیرها و زیر‌زمین‌ها و ساختمان‌ها مطابق با شرایط اقلیمی و جهت تابش و وزش باد بوده است. تمام نخبگان اعم از دانشگاهیان، حرفه‌ورزان و سیاست‌ورزان و قانون‌گذاران باید به این واقعیت است که آینده ایران در مخاطره است.

اگر چنین باشد

عبدالجواد موسوی در ستون هفتگی خود در اعتماد نوشته: در اين سال‌ها كه اخبار زورگيري و قمه كشي و اسيدپاشي و سرقت روزبه‌روز خوفناك‌تر مي‌شود مدام در ذهنم به ياد فعاليت‌هاي سال‌هاي اول انقلاب بسيج مي‌افتم. خوب به خاطر دارم در شب‌هايي كه به عنوان بسيجي در محل شب تا صبح بيدار مي‌مانديم و به اصطلاح پاس مي‌داديم آمار سرقت در منطقه ما صفر اعلام مي‌شد. يعني در شبي كه ما نگهباني مي‌داديم امنيت بيش از هر وقت ديگري بر محله حاكم بود. مردم محل هم هميشه بابت آن موضوع از ما سپاسگزار بودند.

به نوشته این مقاله: امروز در خبرها خواندم دو جوان در ولنجك با تبر به خانم جواني حمله كردند و پس از آنكه صورتش را زخمي كردند اموالش را به سرقت بردند. اخبار هولناكي از اين دست به اخبار عادي و معمولي بدل شده‌اند و ديگر كسي از شنيدن آنها نه خيلي تعجب مي‌كند و نه احساس خوف و خطر. اما كدام آدم عاقلي است كه نداند اين روند نمي‌تواند ادامه پيدا كند و دير يا زود از دل اين بحران‌ها آتشي سر بر خواهد آورد كه بعيد است به سادگي بتوان خاموشش كرد.

در پایان مقاله اعتماد آمده: نمي‌دانم آنچه قرار است تحت عنوان گشت‌هاي بسيج در محله‌ها فعال شود چه قدر به اين ماجراي ناامني‌هاي آشكار كوچه و خيابان مربوط مي‌شود اما اميدوارم چنان كه گفته‌اند اين گشت‌ها فقط براي مبارزه با ناامني و اراذل و اوباش باشد كه اگر چنين شود اتفاق بزرگي رخ داده. سال‌ها پيش بزرگ‌ترين تفريح ما قدم زدن در خيابان‌هاي پايتخت بود. آن هم در نيمه‌هاي شب. چيزي كه حالا به آرزو بدل شده.

دیدی ندیدی

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در صفحه طنز شهروند نوشته: رسانه‌ها الان دیگر می‌دانند بقایشان منوط است به این ضرب‌المثل که «شتر دیدی ندیدی». راستش شتر را که نمی‌شود ندید. البته این را هم به ما یاد داده‌اند که شترسواری دولا‌ دولا نمی‌شود، اما هرچیز یادتان می‌دهند، درست نیست. شما کم‌کم بزرگ که می‌شوید، می‌بینید به صورت زاویه ٩٠ درجه دولا شده‌اید و دولا مانده‌اید. پس هرچیزی شدنی است.

به نوشته این طنزنویس: می‌گویم همیشه باید در پس و پشت هر اتفاق چیزهایی را دید که دیدنی نیستند، برایش دلیل دارم. مثلا شما فکر می‌کنید زلزله در غرب کشور جز تباهی چیز دیگری نداشته. در صورتی که در پشت این همه سیاهی و خبر بد، کورسوی امیدی هم وجود دارد. پس از وقوع زلزله در غرب کشور، سطح آب دریاچه ارومیه بالاتر آمده. می‌بینید؟ یعنی یک زلزله ٧ ریشتری توان اجرایی‌اش از ستاد احیای دریاچه ارومیه با آن همه بودجه و دبدبه و کبکبه بیشتر بود.

در پایان طنزنوشته شهروند آمده: باز مثال بزنم؟ ببینید همین آلودگی هوا مگر باعث تعطیلی مدارس و خلوتی خیابان‌ها نمی‌شود؟ پس تا این‌جا زلزله مشکل تراز آب دریاچه را حل کرده و آلودگی هوا در کاهش ترافیک و عصبی‌شدن رانندگان نقش مهمی داشته. کلا ما ایرانی‌ها به مهندسی معکوس اعتقاد ویژه‌ای داریم و اصلا در این راه صاحب سبک هستیم.

حق نشر عکس قانون
Image caption حذف کولبری. آلودگی شهر - کارتون مهدی عزیزی. قانون

قطع بودجه نهادهای فرهنگی

غلامحسین دوانی در مقاله ای در شهروند با اشاره به این که پس از ٣٩‌ سال قانونگذاري بودجه‌اي، امسال براي نخستین‌بار برخي نمايندگان مجلس خواستار توضيح پيرامون بودجه برخي نهادهایي شده‌اند كه به‌صورت عام‌المنفعه و در قالب موسسات مذهبی- فرهنگی مطرح‌اند، ولي خير قابل توجهی از آنان نصيب عامه مردم نشده است. بودجه اين چند نهاد كه همگي هم به چهره‌هاي شناخته‌شده سياسي كشور منتسب هستند، از بودجه عمراني چندين استان كشور بيشتر است. ميلياردها تومان منابع بودجه‌ای را می‌بلعند تا فلان شخصيت سياسي، خود را فرهنگي جلوه دهد.

به نوشته این پژوهشگر مالی - اقتصادی: اگر در كشورهای دیگر شخصيت‌هاي اقتصادي ميلياردها تومان ثروت خود را به خيريه‌هاي خاص عام‌المنفعه‌ای تخصيص می‌دهند، در ايران مردم ناچارند هزينه‌هاي خيريه‌ای و موسسات به‌اصطلاح فرهنگي خاصي را بپردازند كه نمي‌دانند اين موسسات چه‌كار مي‌كنند و فعاليت آنها چيست؟

در ادامه مقاله شهروند با اشاره به کمبود بودجه برای ساخت سرپناه زلزله‌زدگان، آسيب‌ديدگان داروهاي تك‌نسخه‌ای پرسیده شده: چگونه می‌توان از تخصيص بودجه اين نهاد‌ها كه فعاليت آنها مورد پسند مردم هم نيست، دفاع كرد؟

جمع تخصيص بودجه‌ای نهادهاي فرهنگي هفده‌گانه ٣١‌هزار ميليارد ريال يا به تعبيري بيش از سه‌هزار برابر بودجه پژوهشگاه زلزله‌شناسي و سازمان مديريت بحران است، آن هم در كشور زلزله‌خيزي كه اخيرا به مصيبت زلزله‌زدگان نشسته است، مگر آن‌كه مدیران محترم درصدد باشند با دعا به مقابله با زلزله برآيند؟

فرصت تهدیدآمیز

صبح نو در جهت مخالف حذف جدول ۱۷ بودجه ۱۳۹۷ در مورد نهادهای فرهنگی هفده گانه تحت نظر روحانیون را تجمیع کمک‌های دولت به مؤسسات و مجموعه‌های فرهنگی در چارچوب بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوانده و اظهار نظر کرده که: رفع تعارضات مدیریتی، پرکردن شکاف تبدیل سیاست‌های ابلاغی و کلان فرهنگی به برنامه‌های اجرایی، ایجاد سامانه نظارت و ارزیابی هوشمند و...در کنار این فرصت‌ها، تهدیدات مهمی در مسأله تأثیرگذارند.

روزنامه نزدیک به نواصولگرا که در انتخابات هوادار شهردار پیشین تهران بود نوشته: افزایش هزینه‌های ستادی وزارت ارشاد و هزینه شدن بودجه‌های صف در ستاد، کاهش بودجه نهادهای غیردولتی، بخش خصوصی و فعالان مردمی و دولتی‌تر شدن عرصه فرهنگ، امکان اعمال سلیقه‌های فرهنگی و سیاسی متولیان وزارت ارشاد و محدود شدن میدان عمل نهادهای مردمی و انقلابی، کم توجهی به سیاست‌های کلان ابلاغی و ساختارهای فرابخشی قرارگاهی مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی و غلبه رویکرد سازمانی وزارتخانه‌ای و..

سرمقاله صبح نو در نهایت پرسیده: آیا تمهیدات لازم در زمینه استخراج شاخص‌های مبتنی بر سیاست‌های کلان، شکل گیری سامانه رصد هوشمند، معماری سازمانی دستگاه‌های فرهنگی، سامانه ارتباط و تعامل با مؤسسات غیردولتی و مردمی، سامانه نظارت و ارزیابی جامع و... صورت گرفته است تا امکان مدیریت هزینه و بودجه جدول 17 در وزارتخانه فراهم باشد؟

صدای اعتراض

محمد توکلی در مقاله ای در بهار به انتقادات اخیر بوسـف صانعى، از مراجع عظام تقلید در جلسه اشاره که نشان می دهد این مرجع تقلید و مدرسه حوزه علمیه قم با اختصاص بودجه دولتی برای نهادهای فرهنگی و دینی مخالفت کرده و با اشاره به این که این بودجه ها اینک مورد توجه مردم قرارگرفته و ابهام هایی دارند لازم دانسته که استقلال حوزه از حاکمیت حقوق شود.

در ادامه این مقاله آمده حالا و در چنین شرایطى یکى از مراجع تقلید نیز همصدا با جامعه در پى آن اسـت که این اعتراض را به گوش تصمیم گیران کشـور برسـاند. او می گوید »بیت المال مسـلمین و دین امانتى در دسـتان شماسـت و تک تک مردم از صغیر و کبیر در آن سـهیم هسـتند پس در اختصاص بودجه به بازده بودن آن توجه کنید.«

بهار در نهایت از قول آیت الله صانعی نوشته:»بیت المال مسـلمین امانتى در دسـتان شماسـت و صغیر و کبیر در آن سهم دارنـد، آن بیمـارى که پول دارو ندارد، آن معتادى کـه از بیکارى به اعتیاد کشـیده شـده، کسانى که بر اثر طلاق زندگیشان بهم خورده، همه در آن سهم دارنـد پـس هر بودجه اى که مى خواهید بدهید به بـازده بودن آن توجه کنید.

حق نشر عکس جوان
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جوان

هدف، دلسرد کردن مردم است

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان نوشته: اگر از دایره تنگ‌نظری‌های فردی و گروهی و جناحی اندکی دور شویم و به صحنه سیاسی کشور نگاه کنیم، تقریباً با وضعیتی مشابه مثال فوق روبرو می‌شویم. کشور مدتهاست درگیر جنگ تمام‌عیار اقتصادی است اما عده‌ای از سر تغافل و عده‌ای نیز عالمانه سعی در لاپوشانی آن دارند. آنهایی که برای حل مشکلات چشم به غرب داشتند و گمان می‌کردند نسخه شفابخش اقتصاد، تنش‌زدایی در سیاست خارجی است، امروز حداکثر هنرشان این است که بگویند درست است که این راه به جایی نرسید اما خدا را شکر کنید که در پیاده‌روها دیوارکشی نشد!

به نظر این روزنامه تندرو: درباره ارتباط اقتصادی با غرب نیز، دشمن در حیاط منزل مشغول تیراندازی است و به‌جای آنکه کاری کنند و اهل خانه را نیز هوشیار و برای دفاع آماده سازند، می‌گویند خوش باشید که جشنی برپاست و مهمان‌ها دارند ترقه و فشفشه هوا می‌کنند. هدف اصلی این جنگ چیزی نیست جز دلسرد کردن مردم از هویت استقلال‌طلبانه خود و پناه آوردن به غرب برای نمردن از گرسنگی. به موازات این جنگ بی‌سابقه و سنگین، بمباران روانی مردم نیز در جریان است؛ چه بسا سنگین‌تر از آن. روز را شب و سیاه را سفید جلوه می‌دهند و فضایی می‌سازند که گویی همه اقصی‌نقاط عالم بهشت برین است و ایران دوزخ لعین!

آنهایی که سرمایه و تخصص و استعدادی قابل عرضه دارند بهتر است هرچه زودتر جان خود را بردارند و رخت و بخت خود را از این دیار بیرون کشند و آنان هم که نمی‌توانند برزخیان روی زمین هستند و محکوم به ادامه مسیری که رو به قهقراست! این را هم باید بدانند که تمام مشکلاتشان مربوط به آن است که حاضر نیستند مقابل غرب سر تعظیم فرو آورند که اگر چنین کنند آتش بر آنان گلستان خواهد شد.

دیپلماسی معتمد

جامعه فردا در سرمقاله خود با اشاره به تحولات منطقه و شدت گرفتن فشار سعودی و اسراییل و آمریکا نوشته:

از مدت‌ها پیش مشخص بود عدم استفاده ایران از ظرفیت‌های دیپلماتیک خود برای یافتن دست برتر در منازعات منطقه‌ای و روابط بین‌المللی، در برخی موارد یا ایران را در جایگاه متهم قرار می‌دهد یا از حجم دستاوردهای سیاسی کشور می‌کاهد. نصایح مشفقانه کارشناسان باتجربه نیز همواره بر محوریت بخشیدن به توان دیپلماتیک ایران در تعاملات بین‌المللی متمرکز بوده است.

به نوشته این مقاله: رویکرد تازه کشور در عرصه روابط بین‌الملل از آن رو اهمیت یافته است که منطقه دستخوش بحران‌هایی در هم پیچیده است و ایران نیازمند تعقل و تدبر فراوان برای در بردن کشور از هزارتوی آسیب‌زای آنها.. اصل در روابط و مناسبات خصمانه بین‌المللی، به دوش انداختن سلاح در پشت سر، و دراز کردن دست گفت‌وگو و مذاکره از روبه‌رو است. توان نظامی انباشته کشور در سال‌های اخیر، این تضمین را برای دیپلمات‌ها فراهم ساخته است که با اعتماد به نفس و صدایی بی‌لرزش در مجامع جهانی و رویارویی‌های دوطرفه ظاهر شوند.

اما جامعه فردا در عین حال تذکر می دهد که: شرط اصلی تداوم این روند، خودداری عناصر غیرمسئول در عرصه سیاست خارجی از ورود به عرصه پاسخگویی به دعاوی بیرونی یا اعلام مواضع کشور براساس منافع داخلی است.

هزینه گلابی‌های مجلس چقدر است؟

حق نشر عکس قانون
Image caption کارتون مهدی احمدیان. قانون

پوریا عالمی ستون طنز شرق نظر چند استاد را درباره اضافه حقوق هفتاد در صد نمایندگان مجلس پرسیده. استاد اول گفته: ببینید نمایندگی خیلی کار سختی است. می‌دانید یک نماینده در چهار سال کارش چندتا دودو و چندتا چهارچهار می‌کند؟ کدام آدمی حاضر است بنشیند روی صندلی و هی بگوید دودو؟

استاد دوم گفته: به نظر من نمایندگی واقعا جزء مشاغل سخت است. شما تا حالا سوار اتوبوس شدی از تهران بروی بندرعباس؟ ٢٤ ساعت طول می‌کشد. تکان هم نمی‌توانی بخوری. نمایندگی هم مثل سوار اتوبوس‌ شدن کار بسیار سختی است. و استاد سوم پرسیده: به‌راستی شما می‌دانید هزینه هر گلابی چقدر پای مجلس تمام می‌شود؟ شما دوست دارید مجلس صرفه‌جویی کند و جای گلابی، چغندر بیاورد؟

استاد پنجم گفته: این پولی که برای بادیگارد نماینده‌ها پیش‌بینی‌ شده، کجاش مشکل دارد؟ و بالاخره استاد بعدی پرخاش کرده: خیلی‌ها می‌پرسند چرا نماینده‌ها ماشین و خانه و حقوق اضافه و چی و چی می‌گیرند و بعضی‌ها هم ممکن است از رانت‌هایی استفاده ‌کنند تا فامیلشان به نان و نوایی برسند... جواب من به شما این است که حسود هرگز نیاسود. شما هم دوره بعد کاندیدا بشوید.

موضوعات مرتبط