هشدار وزیر کشور ایران در مورد تجمع‌های اعتراضی

وزیر کشور ایران حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر کشور ایران از مردم تقاضا کرد در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است که اگر معترضان قصد تجمع دارند باید درخواست مجوز بدهند تا درخواستشان در وزارت کشور و استانداری‌ها بررسی شود.

او گفت که نیروی انتظامی و قوه قضائیه تاکنون تلاش کرده‌اند که اوضاع را مدیریت کنند تا تجمع‌ها "تبدیل به مسئله‌ای نشود که نگرانی ایجاد کند".

آقای رحمانی فضلی از مردم تقاضا کرد در "تجمعات غیر قانونی" شرکت نکنند و "برای خودشان و دیگران ایجاد زحمت نکنند".

این در حالی است که امروز دامنه اعتراضات به تهران هم کشیده شد.

بر اساس تصاویری که بطور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، معترضان تهرانی در محدوده میدان انقلاب تا دانشگاه تهران تجمع کرده بودند.

معترضان تهرانی شعار می‌دادند:" اصلاح طلب، اصولگرا؛ دیگه تمومه ماجرا"

خبرگزاری فارس تصاویر از مقابل دانشگاه تهران منتشر کرده که عده‌ای از تجمع کنندگان شعار می‌دادند: "ایرانی باغیرت؛ حمایت، حمایت."

بر اساس بعضی گزارش‌ها مأموران نیروی انتظامی با دانشجویان معترض در مقابل دانشگاه تهران درگیر شده‌اند.

+ در چندین شهر ایران تجمع‌های اعتراضی برگزار شد

+ تجمع اعتراضی در مشهد به خشونت کشیده شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران

وزیر کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت ما گزارش‌هایی در مورد فراخوان‌های فضای مجازی که مردم را دعوت به تجمع می‌کنند داشته‌ایم و تأکید کرد که این تجمعات غیر قانونی هستند.

امروز نهم دی‌ماه، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از برگزاری تجمع‌های پراکنده اعتراضی در خیابان انقلاب و دانشگاه تهران و شهرکرد است.

در تجمع‌های دو روز گذشته به جز شعارهایی که علیه حکومت ایران، رهبر آن و دیگر مقام‌ها داده شده، شعارهایی در اعتراض به گرانی و وضعیت نابسامان اقتصادی شنیده می‌شد.


اظهارت بعضی از مقام‌های ایرانی درباره اعتراضات اخیر:

  • حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی: مسئولان امنیتی و انتظامی باید با سعه صدر با اعتراضات مواجه شوند ولی هوشیار باشیم که در هیچ کشوری، هیچ کدام از این بحران‌ها در خیابان و بر بستر خشونت حل نشده است
  • علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: دشمنان بدانند که با توجه به آزادی‌های موجود، این مسائل در داخل کشور عکس العمل طبیعی در برابر دفاع مردم از حقوقشان است و هر چه سریعتر با حل این مشکلات نقطه پایانی بر آن گذاشته می شود
  • عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور: از مردم تقاضا داریم در تجمعات غیر قانونی شرکت نکنند، اگر قصد تجمع دارند درخواست دهند، بررسی می‌شود
  • حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان: در روزهای اخیر جریانات اعتراضی در برخی شهرها شکل گرفته که شعارهای آنان بوی فتنه می دهد
  • احمد توکلی، نماینده سابق مجلس: بی‌اعتنائی برخی از دستگاه‌های دولتی به مطالبات معیشتی مردم، کار را به اعتراضات خیابانی کشانده است. هرچند باید توجه داشت در چنین تجمعاتی، گرچه شروع کننده مردمند ولی تمام کننده الزاما مردم نیستند

خبرها حاکی از آن است که نشست سران سه قوه که قرار بود امروز برگزار شود لغو شده و بنا بر این است که جلسه فوق‌العاده دولت برگزار شود.

محسن اراکی، عضو مجلس خبرگان ایران امروز در تجمع حامیان حکومت در مصلای تهران گفت "دشمن" می‌خواهد به واسطه مشکلات اقتصادی و از طریق اینترنت "فتنه" دیگری ایجاد کند.

حق نشر عکس yjc
Image caption عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور از مردم خواسته در "تجمعات غیر قانونی" شرکت نکنند و "برای خودشان و دیگران ایجاد زحمت نکنند"

آقای اراکی از اعضای دولت حسن روحانی خواست که "در رابطه با برقراری اقتصاد مقاومتی جدیت بیشتری نشان دهند، چرا که در یک جنگ اقتصادی تمام عیار هستیم".

او گفت: "دشمن بار دیگر قصد ایجاد فتنه در بین ملت ایران دارد و می‌خواهد از طریق فضای مجازی و مسائل اقتصادی فتنه جدیدی به ملت تحمیل کند، اما ملت ما، ملت ۹ دی است."

"فتنه" عنوانی است که در ادبیات مقام‌های ایرانی و به خصوص محافظه‌کاران به اعتراضات سال ۸۸ داده شده است. آنها می‌گویند با تظاهرات حامیان حکومت در ۹ دی ۸۸ اعتراضات پایان گرفت.

تجمع‌ها در سالگرد ۹ دی در تهران و شهرهای مختلف ایران در پی دو روز تظاهرات اعتراضی در چندین شهر این کشور برگزار می‌شود.