روحانی: مردم علاوه بر وضعیت اقتصادی، به فساد و عدم شفافیت هم اعتراض دارند

حق نشر عکس IRNA

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نخستین واکنش علنی خود به اعتراض‌های اخیر گفت که اعتراض حق مردم است و دستگاه‌های مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند، اما در عین حال هشدار داد که دولت تخریب اموال عمومی و برهم زدن نظم اجتماعی را تحمل نخواهد کرد.

آقای روحانی امروز یکشنبه ۱۰ دی (۳۱ دسامبر) در جلسه هیئت دولت گفت که مردم مشکلات اقتصادی زیادی دارند، اما "نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، آنها راجع به فساد و عدم شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد."

او از انتقادهای معترضان به عملکرد مجلس، دولت، قوه قضائیه و "دیگر بخش‌های کشور" یاد کرد و گفت: "این که در رسانه همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است".

شهرهای مختلف ایران از روز پنجشنبه گذشته شاهد تجمع‌ها و تظاهرات اعتراضی بوده که در مواردی به خشونت کشیده شده است. معترضان در این تجمع‌ها علیه رئیس جمهور، رهبر، سپاه و روحانیان شعار می‌دادند.

+ دویست نفر در اعتراضات شنبه شب تهران دستگیر شده‌اند

+ کشته شدن دو نفر در جریان اعتراضات دورود تأیید شد

رئیس جمهور ایران تلویحا از عملکرد صداوسیما انتقاد کرده و گفته که "همه اقشار" باید رادیوتلویزیون را متعلق به خود بدانند: "باید همه احساس کنند در این رسانه ملی حضور دارند و می‌توانند نظراتشان را بیان کنند. مردم باید احساس کنند که در رسانه‌ها می‌توانند حرف‌هایشان را بیان کنند".

او گفته در عین حال "دولت گروهی را که بخواهند اموال عمومی را تخریب کنند یا نظم اجتماعی را به هم بزنند و در جامعه اغتشاش ایجاد کنند، حتما تحمل نخواهد کرد."

آقای روحانی با اشاره با اعتراض‌ها به اوضاع اقتصادی ایران گفت که "وضعیت بهداشت و درمان، آرامش اقتصادی، وضعیت روستاها و کمک به قشرهای ضعیف" بهتر شده و وضعیت تحریم‌ها و شرایط بین المللی ایران در سالهای اخیر تغییر کرده، اما معنای این حرفها این نیست که مشکلات مردم حل شده است.

او از جوانان خواست که بر یافتن راه حل مشکلات تمرکز و برای حل آنها به دولت کمک کنند.

رئیس جمهور ایران از مسئولان بخش‌های مختلف دولتی خواست که مستقیما با شهروندان در تماس باشند و مشکلات را برای آنها توضیح دهند.

آقای روحانی گفت: "هیچ مسئولی نمی تواند بدون ارتباط و استمداد و توضیح با مردم در کار خود موفق باشد."

خلاصه ای از آنچه در روز یکشنبه در ایران گذشت:

  • گزارش‌ها و تصاویر از چند شهر از جمله تهران حاکی از تجمع و تظاهرات اعتراضی پراکنده است
  • گزارش‌هایی از اعتراض‌ها در شهرهای تویسرکان، چابهار، رشت، سنندج، مراغه، شاهین‌شهر و شهرضا هم منتشر شده است
  • گزارش شده که مأموران در تویسرکان به معترضان تیراندازی کرده‌اند
  • حسن روحانی گفته که اعتراض آرام حق مردم است، اما دولت اغتشاش را تحمل نخواهد کرد
  • ایران دسترسی به تلگرام و اینستاگرام را به شدت محدود و در مواردی مسدود کرده است
  • یکی از فرماندهان پلیس تهران از دستگیری دویست نفر در جریان اعتراض‌های شنبه شب خبر داده است
  • مسئولان استان لرستان تأیید کرده‌اند که دو نفر در جریان اعتراضات دیروز در شهر دورود کشته‌ شده‌اند