روحانی: حوادث اخیر تهدیدی است که باید به فرصت تبدیل شود

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته که اعتراض‌های اخیر تهدیدی است که باید به فرصت تبدیل شود و تأکید کرده که علاوه بر مسائل اقتصادی، "یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم".

آقای روحانی امروز دوشنبه ۱۱ دی (اول ژانویه) در دیدار با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس در اشاره به معترضان گفت: "همه اینها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آنها مردمی هستند که به خاطر احساسات و مشکلات‌شان به خیابان ها آمدند."

اعتراضات گسترده‌ای که از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده، تاکنون چندین کشته به جا گذاشته است.

آقای روحانی گفت: "چند کشور می‌توانند در سال ۷۰۰ هزار شغل درست کنند؟ تعداد انگشت‌شماری هستند. اما ما این کار را کردیم. کشوری هستیم که حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمری‌بگیر ما از تورم سالانه بالاتر است. یعنی هر سال افزایش حقوقی که داریم، با تورم سال یا معادل است یا بالاتر است. این کار بسیار عظیم و بزرگی است."

او گفت: "مردم تنها به خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی‌خواهند؛ یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم."

رئیس جمهور ایران در این نشست به مشکلاتی اشاره کرده که حل آن خارج از توان دولت است.

او گفته است: "حل برخی از مشکلات زمان‌بر است؛ آماری که دیروز دیدم بارندگی پاییز امسال نسبت به پاییز متوسط ۱۰ سال گذشته، ۵۵ درصد کاهش یافته است. اینکه دست ما نیست.باید دعا کنیم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ایران می لرزد، اینها که دست ما نیست."

دیروز حسن روحانی در اولین واکنش علنی خود به اعتراض‌های اخیر در جلسه هئیت دولت گفت که اعتراض حق مردم است و دستگاه‌های مسئول باید زمینه راهپیمایی و اعتراض را فراهم کنند، اما در عین حال هشدار داد که دولت تخریب اموال عمومی و برهم زدن نظم اجتماعی را تحمل نخواهد کرد.

اما اعتراض‌ها پس از پخش سخنان آقای روحانی از تلویزیون هم در برخی از شهرهای ایران ادامه یافت.

گفته شده که تعداد زیادی از معترضان بازداشت شده‌اند.


گزیده سخنان روحانی:

  • مستمری دهک‌های بسیار پایین و مستضعف امسال نسبت به سال ۹۵ به طور متوسط بیش از سه برابر شده است.
  • ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند، به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کنند و اموال عمومی را تخریب کنند، به خوبی جمع می‌کند.
  • موسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، اینها مجوز‌هایشان مجوزهای تعاونی برای دهه ۸۰ و قدیمی است، اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای اینکه این مسائل را حل کند، تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان، پول گذاشته، این بار سنگینی بر دوش دولت است. ۹۸ درصد سپرده‌گذاران مسائل‌شان حل و فصل شده و ۲ درصد مانده حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار ۲ درصد است برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم، یک مشکل قضایی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان دهیم که اموال آنها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آنها رسیدگی شود.
  • یکسری کارگر هستند که صاحب کارخانه فعال است. جنس هم تولید کرده و جنسش هم در انبار است، اما تقاضا در بازار وجود ندارد. بنابراین پول ندارد حقوق کارگرش را بدهد.
  • مگر شما در قانون نگفتید که قیمت حامل های انرژی باید اصلاح شود. قانون خودتان است. مجلس اگر منابع بهتری دارد، آنها را اعلام کند و ما در این موضوع بحثی نداریم... آلودگی هوا را چه کار می‌خواهید بکنید. آلودگی باشد یا نباشد؟ نمی‌توانید در قیمت ها اصلاً دست نبرید و بگویید آلودگی حل شود.
  • لایحه بودجه سال ۹۷ برنامه یک ساله دولت است بر مبنای برنامه ۴ ساله‌ای که در انتخابات به مردم وعده داده بود. امسال سال انتخابات نیست و در موقعیت خوبی قرار دارید؛ حالا اگر در بهترین موقعیت مجلس و دولت نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم، معنایش این است که نمی‌توانیم این ۵ مشکل بزرگ را حل کنیم و به یک نقطه بسیار خطرناک و ناجور خواهیم رسید.
  • اگر می‌خواهیم اشتغال را درست کنیم، باید مسکن ما به حرکت در بیاید، باید صنایع و بنگاه‌های کوچک و صادرات غیرنفتی به حرکت در بیاید. حمل و نقل ما باید اصلاح شود، تا هم موضوع انرژی حل شود و هم مسئله اشتغال حل شود.
  • اگر مجلس فکر می‌کند منبع بهتری [از افزایش قیمت حامل‌های انرژی] دارد، از آن منبع استفاده کند، ولی اگر ما برای اشتغال سال‌های آینده، امسال تصمیم‌گیری درستی نداشته باشیم، نمی‌توانیم. شما بدانید، هیچ مسئله‌ای بالاتر از مسئله اشتغال نیست و هیچ خطری بالاتر از بیکاری نیست.

مطالب مرتبط