اتحادیه اروپا: وضعیت را در ایران زیر نظر داریم؛ انتظار داریم حق تجمع مسالمت‌آمیز رعایت شود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در دو سال اخیر که روابط ایران و اتحادیه اروپا بهتر شده، برخی مخالفان جمهوری اسلامی و کنش‌گران حقوق بشر از مقام‌های اروپا انتقاد کرده‌اند که درباره نقض حقوق بشر در ایران چشم‌پوشی می‌کند و به اندازه کافی فشار نمی‌آورد.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است تظاهرات اعتراضی در ایران را دنبال می‌کند و انتظار دارد در پی سخنان رئیس‌جمهوری ایران، حسن روحانی، حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان رعایت شود.

سخن‌گوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این بیانیه گفته است آنها وضعیت را در ایران زیر نظر دارند.

پنج روز از آغاز اعتراض‌ها در ایران می‌گذرد. این تظاهرات در شهرهای متعددی شکل گرفته است.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه‌به‌لحظه از اعتراض‌های روز پنجم

بر اساس آمار رسمی که مقام‌های ایران تایید کرده‌اند، تا روز یک‌شنبه دست‌کم ۱۰ نفر در اعتراض‌های چند روز گذشته کشته شده‌اند و صد‌ها نفر هم بازداشت شده‌اند. طبق گزارش‌ها در جریان اعتراض‌های روز دوشنبه هم چند نفر کشته شده‌اند اما گزارش‌ها درباره این‌که چند نفر آنها از معترضان بوده‌اند، متناقض است.

از روز یک‌شنبه دست‌رسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان تلگرام و اینستاگرام تقریبا مسدود شده و سرعت اینترنت هم به‌شدت کند شده است.

ایران و اتحادیه اروپا به‌خصوص در دو سال اخیر و با آغاز اجرای توافق هسته‌ای روابط بهتری داشته‌اند.

در دو سال اخیر که روابط ایران و اتحادیه اروپا بهتر شده، برخی مخالفان جمهوری اسلامی و کنش‌گران حقوق بشر از مقام‌های اروپا انتقاد کرده‌اند که درباره نقض حقوق بشر در ایران چشم‌پوشی می‌کند و به اندازه کافی فشار نمی‌آورد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption موگرینی در دیدار با روحانی در تهران

روز دوشنبه قبل از موضع‌گیری مسئول سیاست خارجی اروپا، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان از کشته‌شدن معترضان در ایران ابراز نگرانی کرده و از حکومت ایران خواسته به حقوق مردم احترام بگذارد.

او از ایران خواست حق معترضان برای تجمع مسالمت‌آمیز را محترم بشمارد و گفت: "بعد از درگیری‌های چند روز اخیر بسیار مهم است که تمام طرف‌ها از اعمال خشونت‌آمیز پرهیز کنند."

نخستین مقام ارشد اروپایی که درباره اعتراض‌ها در ایران موضع گرفت، بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا بود که گفت که اوضاع ایران را با نگرانی تحت نظر دارد و تأکید کرده بود برخورداری شهروندان از حق تظاهرات مسالمت‌جویانه، حیاتی است. او روز دوشنبه هم در بیانیه‌ای با ابراز تاسف از کشته‌شدن افراد در جریان تظاهرات در ایران، از همه طرفین مربوط خواست که از خشونت پرهیز کنند و این‌که تعهدات بین‌المللی درباره حقوق بشر رعایت شود.

روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در پیامی ویدیویی از ایرانی‌هایی که "دنبال آزادی و عدالت هستند و به همین دلیل به خیابان‌ها آمده‌اند" حمایت کرد و گفت بسیاری از دولت‌های اروپایی در قبال اعتراض‌ها و نآارامی‌ها در ایران ساکت‌ مانده‌اند، اما او ساکت نمی‌ماند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ در یک سالی که از ریاست‌جمهوری‌اش می‌گذرد، بارها از 'نرمش'های باراک اوباما، رئیس‌جمهور قبلی آمریکا در قبال ایران انتقاد کرده است.

جمعه در دومین روز اعتراض‌ها در ایران، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه جمعه درباره اعتراض‌ها در ایران توییت کرد و نوشت که حکومت ایران باید حقوق مردمش از جمله حق بیان را به رسمیت بشناسد.

آقای ترامپ در توییت خود نوشت شهروندان ایرانی که تظاهرات مسالمت‌آمیز کرده‌اند، "از فساد حکومت و بر باد دادن ثروت کشور برای تامین مالی تروریسم در خارج، جان‌به‌لب شده‌اند."

رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت حکومت ایران باید حقوق مردمش از جمله حق بیان را به رسمیت بشناسد و توییتش را این‌طور تمام کرده است که "دنیا دارد تماشا می‌کند!"

دولت آمریکا که در سال‌های گذشته معمولا درباره اعتراض‌ها در ایران واکنش نشان داده است، بعد از این واکنش هم هر روز یک بار درباره اعتراض‌ها در ایران موضع‌گیری کرده است.

مخالفان جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر و بعد از سرگرفتن توافق هسته‌ای، دولت قبلی آمریکا را متهم کرده‌اند که برای رسیدن به این توافق، در مقابل جمهوری اسلامی بیش از حد نرمش به خرج داده و از جمله بر نقض حقوق بشر در ایران چشم پوشانده است و مثلا در جریان اعتراض‌های بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ از آن اعتراض‌ها به قدر کافی حمایت نکرده است.

در یک سالی که دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا رسیده است، همواره از سیاست رئیس‌جمهور قبلی در قبال ایران انتقاد کرده و مقام‌های دولت او هم درباره ایران لحنی تندتر از قبل گرفته‌اند.