واکنش‌ گروهی از چهره‌های هنری به اعتراضات ایران در شبکه‌های اجتماعی

امین زندگانی، بازیگر حق نشر عکس Instagram
Image caption امین زندگانی، بازیگر

حوادث اخیر ایران واکنش‌های زیادی برانگیخته، فارغ از اینکه تحلیل ناظران از این حوادث چیست، بین این واکنش‌ها واکنش افراد نام‌آشنای زیادی را می‌بینیم. شاید بتوان گفت که وجه مشترک همه این واکنش‌ها حمایت از مردمی است که خواسته‌های خود را مطرح می‌کنند، از وضعیت موجود شکایت دارند و "حق" خود را می‌خواهند.

افراد سرشناس حوزه فرهنگ وهنر و سینما تا کنون غالبا از دولتمردان خواسته‌اند به خواست مردم توجه کنند، به حق اعتراض آنها احترام بگذارند و به وضعیت رسیدگی کنند. در این بین بعضی‌ها هم از عملکرد صداوسیما انتقاد کرده‌اند و فیلتر کردن تلگرام را نادرست خوانده‌اند.

واکنش‌ها بیشتر از سوی کسانی است که قبلا هم اتفاقات سیاسی و اجتماعی را دنبال می‌کردند و به آن واکنش داشتند.

از میان این واکنش‌ها می‌توان به صحبت‌های علیرضا عصار در کنسرتش اشاره کرد، خواننده‌ای که بعد ا زمدتها دوباره روی صحنه ظاهر شد. او در کنسرت شب گذشته‌اش گفت: موافق نیستم با شیشه‌ شکستن‌ها و خرابی به بار آوردن‌ها، اما نظر شخصی من این است که حق با مردم است. از اعماق جانم می گویم که حق با مردم است، فارغ از حرفهای کلیشه‌ای واقعا حق با مردم است و من از مسئولین می‌خواهم که دقت کنند، مردم شایستگیشان بیشتر از این است که اینقدر سخت زندگی کنند با اینهمه ثروت.

صحبت‌های علیرضا عصار در شبکه‌های اجتماعی با واکنش زیادی مواجه شد.

حق نشر عکس Instagram
Image caption پست حمید فرخ‌نژاد، بازیگر در اینستاگرام

حمید جبلی، بازیگر در اینستاگرام خود عکسی از نیروهای ضد شورش منتشر کرده و نوشته: "جواب هم‌صدایی‌ها، پلیس ضد شورش نیست."

ترانه علیدوستی، بازیگر در توییتر خود از دست‌اندرکاران خواست که برخورد فیزیکی با مردم را متوقف کنند و خواستار آن شد که معترضان و بازداشت‌شده ها در امنیت و در پناه قانون باشند.

الهام پاوه‌نژاد، بازیگر در توییتر خود نوشت که دولتمردان با تدبیر و نه فیلترینگ، امنیت را به مردم برگردانند و "عاشقان ایران" را سربلند و روسفید نگه‌دارند.

مهدی کرم‌پور، کارگردان اینطور توییت کرد: روش‌های خشونت‌آمیز و تخریب اموال عمومی اشتباه است، اما غارت اموال عمومی هم اشتباه است و باید صدای مردم را شنید. او نوشت که فیلترینگ راه حل نیست و از مسئولان خواست با تدبیر با مردم خسته، صادق باشند و نفی خشونت کنند.

جعفر پناهی، کارگردان و فیلمساز هم در اینستاگرامش از آنچه "لشکرکشی" نیروهای انتظامی و ضد شورش خواند انتقاد کرد و خواستار برگزاری رفراندوم شد. جعفر پناهی در جریان اعتراضات سال ۸۸ بازداشت شده بود و بعد از آن که ممنوع‌الخروج شد به شش سال حبس و ۲۰ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی محکوم شد.

هومن سیدی، بازیگر هم در اینستاگرامش با اشاره به وضعیت اقتصادی نابسامان مردم از هشتگ حق گرفتنی است و اموال عمومی را تخریب نکنیم استفاده کرده است.

محمود رضوی، تهیه کننده سینما و رئیس ستاد انتخاباتی محمد باقر قالیباف در توییتر خود از پخش اخبار بی‌خاصیت و مصاحبه‌های مدل اول انقلاب در صدا و سیما انتقاد کرد و نوشت که صدا و سیما به جای کمک به حل مشکل این روزها بیشتر مخاطبانش را عصبی می کند. آقای رضوی نوشت که به جای تلگرام و اینستاگرام باید تلویزیون را فیلتر می‌کردند.

امین زندگانی، بازیگر در اینستاگرامش فیلمی از خودش گذاشت که در آن می‌گفت بچه هایی که در خیابان‌ها هستند غالبا بعد از سال ۵۷ به دنیا آمده‌اند، بچه‌های جنگ و تحریم هستند و تا به‌حال با عدم رسیدگی به خواسته هایشان نجیبانه کنار آمده‌اند. باید به حرف آنها گوش داد و مسببان این اتفاق که به وعده‌هایشان عمل نکردند یک بار هم که شده باید به آنها گوش بدهند.

حق نشر عکس TWITTER
Image caption الهام پاوه‌نژاد، بازیگر در توییتر

مهناز افشار، بازیگر هم در توییتر خود نوشت که این صدای مردم معترض است و پاسخ آنها باتوم و گاز اشک‌آور نیست.

حمید فرخ‌نژاد، بازیگر هم با انتشار طرحی از "الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم" در اینستاگرام نوشت، مطالبه‌گری و اعتراض حق ماست و خشونت مطالبات را به انحراف می‌کشاند.

آناهیتا همتی، بازیگر هم در اینستاگرامش با انتشار عکسی از اعتراضات خواستار توقف خشونت و تساوی حقوق زن و مرد شد و با هشتگ تسلیت و مادران داغدار با بستگان کشته‌شدگان حوادث اخیر همدردی کرد.

در شبکه‎های اجتماعی برخی از این واکنش‌ها استقبال می‌کنند و برخی دیگر این واکنش‌ها و موضع‌گیری این افراد را بی‌فایده می‌دانند و از آنها انتقاد می‌کنند.

موضوعات مرتبط