وزارت اطلاعات ایران: قاتل شهروند دورودی را دستگیر کردیم

تهران حق نشر عکس Mizan

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که مأموران وزارت اطلاعات ضارب یکی از کسانی را دستگیر کرده‌اند که در جریان اعتراض‌های شهر دورود کشته شده بود. همزمان فرمانده نیروی انتظامی ایران از مردم خواسته که مراقب "سناریوهای کشته‌سازی" در حوادث اخیر باشند.

در خبر کوتاهی که خبرگزاری‌های ایران داده‌اند، گفته شده: "سربازان گمنام امام زمان قاتل شهروند دورودی را دستگیر کردند." در ادبیات حکومتی ایران از مأموران وزارت اطلاعات با عنوان "سربازان گمنام امام زمان" یاد می‌شود.

بنا بر اعلام مقام‌های رسمی دو نفر در جریان اعتراض‌ها در شهر دورود استان لرستان کشته شدند. این دو نفر در جریان ناآرامی‌های شنبه شب (۹ دی) با شلیک گلوله جان خود را از دست دادند.

امروز در ششمین روز از اعتراض‌ها، گزارش‌های تأیید نشده از تجمع‌های پراکنده در تهران و چند شهر دیگر منتشر شده است. هر چند معاون فرماندار تهران گفته است: "در هیچ‌یک از نقاط شهر تهران که در شب‌های گذشته شاهد ناآرامی بودیم، امشب اتفاقی رخ نداده و شهر در نهایت امنیت به سر می‌برد."

گزارش‌ها از تهران و بعضی شهرهای دیگر حاکی از حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی است.


مقام‌های ایران به بی‌بی‌سی اجازه فعالیت خبری نمی‌دهند و اجازه فعالیت خبرنگاران سایر رسانه‌های بین‌المللی هم بسیار محدود است، بنابراین خبررسانی بویژه در مورد شهرهای کوچک با دشواری و کندی روبرو است.


در شش روزی که از آغاز اعتراض‌ها می‌گذرد تا کنون دست کم ۲۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ده‌ها نفر هم زخمی شده‌اند. صدها نفر هم تا کنون در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته است که به تمام فرماندهان انتظامی استان‌ها و شهرستان‌ها ابلاغ شده که با "پایش آنی از فضای مجازی و حقیقی با مخلان امنیت وغارت گران اموال شخصی مردم و جامعه برخورد کنند".

صبح امروز سه‌شنبه ۱۲ دی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در اولین واکنش به ناآرامی‌های اخیر "دشمنان" را مسئول این وقایع خواند و گفت: "در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگون در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند."

مقام‌های قضایی و امنیتی ایران از امروز لحن تندتری را در پیش گرفته‌اند و نسبت به هرگونه "تجمع غیرقانونی"‌ هشدار داده‌اند.