سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران به تعویق افتاد

ژان ایو لودریان حق نشر عکس AFP

به نقل از کاخ الیزه گزارش شده است که سفر ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، به ایران که قرار بود طی چند روز آینده صورت گیرد به تعویق افتاده است.

پیشتر گزارش شده بود که وزیر امور خارجه فرانسه درنظر داشت مقدمات سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، به ایران را فراهم کند.

تعویق سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران درحالی صورت گرفته است که ساعاتی پیش گزارش شد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، با همتای فرانسوی خود تلفنی گفتگو کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که در این گفتگوی تلفنی آقای مکرون به تعداد "قربانیان" اعتراضات در ایران اشاره و خواهان "خویشتنداری" مقامات ایرانی شده است.

براساس گزارشهای رسمی در ایران دست کم " ۲۱ نفر" بر اثر این اعتراضات در ایران کشته شده‌اند. همچنین گزارشها حاکی از آن است که درحدود ۱۰۰۰ نفر نیز بازداشت شده‌اند.

رسانه‌های ایران نیز در گزارشی از این گفتگوی تلفنی گفته‌اند که آقای روحانی از همتای فرانسوی خود خواسته است تا درقبال سازمان مجاهدین خلق که در فرانسه مستقر است، اقدام کند. پیشتر مریم رجوی، از رهبران این سازمان، به اعتراضات در ایران واکنش نشان داده بود.

پیش ازا ین هم فرانسه از تحولات اخیر در ایران و "شمار قربانیان و بازداشت‌ها" ابراز نگرانی کرده بود و در همین رابطه وزارت امور خارجه این کشور دیروز سه‌شنبه (۲ ژانویه/۱۲ دی) در بیانیه‌ای درخصوص تظاهرات در ایران گفت: "حق اعتراض آزادانه یک حق اساسی است."

تنش بین ایران و فرانسه در ماههای گذشته و بویژه پس از انتقادهای مقامات فرانسوی از نقش ایران در منطقه و همچنین برنامه‌های موشکی ایران افزایش یافته بود.

ایران بشدت به این انتقادها تاخته است و علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌المللی، در واکنش به این انتقادها، رئیس جمهور فرانسه را "نوچه" دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواند.

آقای ولایتی که برای دوره‌ای طولانی وزیر خارجه ایران بود روز یکشنبه (۱۷ دسامبر/۲۶ آذر) در اظهاراتی گفت: "فرانسه اگر می‌خواهد به دنبال حیثیت بین‌المللی باشد نباید تابع محض آمریکایی‌ها باشد و باید یاد بگیرد که نوچه ترامپ در اروپا نباشد زیرا در حال حاضر رئیس‌جمهور فرانسه نوچه ترامپ در اروپا است."