فرمانده سپاه 'یک مسئول سابق' را متهم به فراخوان اعتراض‌ها کرد

فرمانده سپاه: حق نشر عکس Sepahnews.com
Image caption فرمانده سپاه: در این روزهای آخر همه اغتشاشگر و جیره‌خوار بیگانه بودند

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران آغاز اعتراض‌های اخیر را به یکی از مسئولان سابق نسبت داده که "این روزها زبان به مخالفت‌‎خوانی نسبت به اصل و ارزش های نظام گشوده است".

سرلشکر جعفری بدون آن که نامی از این مسئول سابق ببرد، مدعی شد که وقایع اخیر با فراخوان یکی از سایت‌های وابسته به این شخص صورت گرفته است.

فرمانده سپاه گفت نیروهای امنیتی در حال بررسی این موضوع هستند و "اگر به دخالت این مسئول سابق برسند قطعا متناسب با وضعیت و درخواست ناجا با او برخورد خواهند کرد."

در هفته‌های اخیر و پیش از آغاز ناآرامی‌ها انتقادات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران از مدیریت و مسئولان کشور به ویژه قوه قضاییه واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

پیش از این هم وزارت کشور در جلسه با رهبران احزاب یکی از عوامل بروز وقایع اخیر را اقدامات "جریان انحرافی و لیدر این جریان در اعتبارزدائی از دستگاه‌های مختلف حاکمیتی و ترویج بی اعتمادی مردم نسبت به عملکرد نظام" اعلام کرده و به سخنرانی ششم دی‌ماه رهبر ایران ار جاع داده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در آن سخنرانی در واکنشی تلویحی اما تند به انتقادات آقای احمدی‌نژاد گفت "نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کاره کشور باشد، بعد در دهه بعدی تبدیل شود به مخالف‌خوان کشور."

محمود احمدی‌نژاد روز هفتم دی در بوشهر و در آغاز اعتراضاتی که در ابتدا با عنوان "نه به گرانی" شناخته می‌شد، گفت": "همه مراقب باشند، هر نوع تنش، درگیری یا حرکت خلاف و تهمت و افترا و تخریب محکوم است و ارتباطی با ما و ملت ندارد."

"ورود داعش به ایران"

فرمانده سپاه پاسداران در بخش دیگری از سخنان امروز خود آمریکا، اسرائیل و عربستان را متهم کرد که به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دستور ورود به ایران را داده‌اند و مدعی شد که برخی تیم‌های پیشروی آنها نیز وارد شده‌اند تا دست به انفجار و خرابکاری بزنند. او گفت که این گروه‌ها "هم اکنون کاملا تحت کنترل هستند".

آقای جعفری در جای دیگر از صحبت‌هایش گفته است "بسیاری از اغتشاشگرانی که از روز جمعه به بعد در مرکز فتنه بودند همه آموزش دیده ضدانقلاب و منافقین بودند که دستگیر شدند و به شدت با آنان برخورد خواهد شد."

او همچنین گفته که معترضین "در این روزهای آخر همه اغتشاشگر و جیره‌خوار بیگانه بودند."

از زمان آغاز اعتراض‌ها در حدود یک هفته پیش تا کنون دست کم ۲۲ نفر کشته و بیش از هزار نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

آقای جعفری گفت "اگر دراین شرایط آمادگی‌های امنیتی نبود شدت این فتنه بسیار گسترده‌تر از این می‌شد و از سوی دیگر شرایط فضای مجازی نیز به هیچ وجه مناسب نبود و برخی به علت مصالح یا بی توجهی به هشدارها کنترل این فضا را از دست دادند".

او از این اعراضات و ناآرامی‌ها به عنوان فته ۹۶ یاد کرده و گفته است که این ماجرا اکنون پایان یافته است.

فرمانده سپاه پاسداران "حجم تخریب‌ها و گستردگی فتنه" در سال ۸۸ را بسیار بیشتر از سال ۹۶ خوانده و گفته است: "آن فتنه، فتنه‌ای سیاسی بود اما فتنه اخیر پراکندگی بیشتری داشت."

درروزهای اخیر بیش از پنجاه شهر در نقاط مختلف ایران شاهد اعتراض و در موارد زیادی درگیری‌ها خشونت آمیز بود.