ناآرامی‌های ایران؛ نماینده جمهوری اسلامی از آمریکا شکایت کرد

تظاهرات امروز حامیان حکومت در مشهد از همان میدانی آغاز شد که تظاهرات ضدحکومتی هفته گذشته شروع شده بود حق نشر عکس YJC
Image caption تظاهرات امروز حامیان حکومت در مشهد از همان میدانی آغاز شد که تظاهرات ضدحکومتی هفته گذشته شروع شده بود

نماینده ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد از حمایت‌های اخیر رییس‌جمهور آمریکا از تظاهرات سراسری در ایران شکایت کرده است. هم‌زمان در مشهد و شهرهای دیگر ایران برای دومین روز حامیان حکومت علیه اعتراض‌های هفته گذشته به خیابان آمده‌اند.

غلامعلی خوشرو در این نامه اعتراضی به سازمان ملل متحد، آمریکا را به اقدام "مداخله‌جویانه" و به گفته این مقام "بی‌شرمانه" در امور داخلی ایران متهم کرده است.

در این نامه به "قتل" یک پسربچه ۱۲ ساله و پدرش اشاره شده که به گفتهمقام‌های ایران توسط "نفوذی‌ها" در اعتراض‌های هفته گذشته کشته شده‌اند.

غلامعلی خوشرو می‌گوید ایران حق اعتراض شهروندان را به رسمیت می‌شناسد و تظاهرات و تحصن‌ها "تقریبا به صورت روزانه توسط گروه‌ها با منافع مختلف" انجام می‌شود و دولت ایران هم "نظیر تمام نظام‌های دموکراتیک مصمم به حافظت از این حق و نیز امنیت شهروندانش علیه اقدامات خشونت‌بار و خرابکارانه" است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها به ناآرامی‌های ایران، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که به دنبال تحریم عوامل سرکوب معترضان در ایران هستند.

براساس آمار رسمی اعلام شده دست‌کم ۲۱ نفر در تظاهرات هفته گذشته در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند.

آقای خوشرو در نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد نوشته است که رییس‌جمهور آمریکا و معاون او در توییت‌های "مکرر مضحک" خود ایرانی‌ها را به اقدام خرابکارانه تحریک کرده‌اند.

به گفته نماینده ایران، اقدامات اخیر آمریکا با قواعد حقوق بین‌الملل در تناقض است. جمهوری اسلامی ایران گفته انتظار دارد "همه کشورها چنین سیاست خطرناکی را محکوم کرده و از دولت آمریکا بخواهند مسئولانه عمل کند و به اصول منشور ملل متحد پایبند بماند."

یک روز پس از آن‌که فرمانده سپاه ایران اعلام کرد اعتراض‌های سراسری یا به گفته او "فتنه ۹۶" به پایان رسیده، شماری از حامیان حکومت در مشهد، شهری که اعتراض‌ها از آنجا شروع شد، به خیابان آمده‌اند.

روز گذشته هم تظاهرات حکومتی گسترده‌ای برای محکومیت اعتراض‌های هفته گذشته در ایران برگزار شد.

شب گذشته اعتراض‌های پراکنده‌ای در شهرهای مختلف ایران گزارش شد. بیشتر اینجا بخوانید : گسترش واکنش‌های بین المللی همزمان با 'ادامه اعتراضات' در ایران

حق نشر عکس Twitter
Image caption عکسی از یک ویدئوی منتشر شده در توییتر که ظاهر اعترضات چهارشنبه شب در زرین شهر اصفهان را نشان می دهد

خبرگزاری رویترز گزارش داد که اعتراضات چهارشنبه شب سیزدهم دی ماه پس از تاریکی هوا در شهر ملایر استان همدان روی داد و تظاهرکنندگان شعار می دادند: "ملت گدایی می کند، آقا (رهبر ایران) خدایی می کند."

ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده ظاهرا تظاهرکنندگان در نوشهر در شمال ایران را نشان می دهد که شعار "مرگ بر دیکتاتور" سر می‌دهند. ویدئویی هم از تجمعی اعتراضی در میدان ۱۷ شهریور آمل پخش شده که در آن شعار "می جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می گیریم" شنیده می شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت که در ویدئویی که از نورآباد منتشر شده معترضان عکس های آیت الله خامنه ای را پاره می‌کنند هرچند زمان ضبط این فیلم معلوم نیست.

در شماری از این ویدئوها که فضای آنها متشنج است جوانان فریاد می زنند که نیروهای امنیتی را فراری داده اند.

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که سه مامور امنیتی در شهر پیرانشهر آذربایجان غربی در کنار مرز عراق کشته شده اند. سپاه پاسداران این سه نفر را "سربازان گمنام امام زمان" معرفی کرده است، که معمولا عنوانی برای اعضای وزارت اطلاعات است.

همزمان شماری از کاربران از توییتر خواسته اند حساب "تسنیم نیوز" نزدیک به سپاه پاسداران را مسدود کند زیرا با انتشار عکس های معترضان به دنبال شناسایی است.