نماینده مجلس ایران: وزارت اطلاعات ۹۰ دانشجو را بازداشت کرده

پروانه سلحشوری حق نشر عکس Mehr

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس ایران، می‌گوید وزارت اطلاعات ایران در سراسر کشور حدود ۹۰ دانشجو را بازداشت کرده است.

خانم سلحشوری در مصاحبه با وبسایت جامعه نو گفته است: "این رقم ممکن است بیشتر هم باشد و یا با آزاد شدن برخی کمتر شود، اما در حال حاضر از بازداشت ۹۰ نفر مطمئن هستیم."

در بیش از یک هفته‌ای که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد، بیشتر از هزار نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت شده‌اند.

پروانه سلحشوری به جامعه نو گفته است چند نفر از نمایندگان به طور رسمی پیگیر آزادی دانشجویان خواهند بود.

محمدرضا عارف نیز وعده مشابهی داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption دانشگاه تهران چند روز پیش صحنه درگیری ماموران امنیتی با دانشجویان بود

روز جمعه، برای سومین روز پیاپی، طرفداران حکومت ایران تجمع‌هایی در مخالفت با اعتراضات برگزار کردند.

امروز احمد خاتمی در نماز جمعه تهران، به نقش "ضدانقلاب" و "صدای بیگانه" در اعتراضات اشاره کرد، اما گفت خواسته‌هایی نیز وجود دارد که باید شنیده شود.

آقای خاتمی گفت: "ما هم مانند مردم می‌گوییم مرگ بر گرانی. چه کسی است که از گرانی خوشش بیاید؟ کارگر می‌گوید من چند ماه است حقوق نگرفته‌ام. اینکه حرف مردم باید شنیده شود، حرف صحیحی است اما در این شلوغی‌ها، حقیقت نباید گم شود."

"آموزش دیده های ضد انقلاب، سوار این موج شدند اما کسانی که مشکل داشتند و مالباخته بودند، خطشان را از ضد انقلاب جدا کردند."

او همچنین خواهان قطع همیشگی دسترسی به تلگرام شد. آقای خاتمی گفت: "نگویید که موقتا قطع کرده‌ایم و دوباره برمی‌گردیم اگر این شیاطین بازگردند، دوباره همان آش و همان کاسه خواهد شد."

حق نشر عکس Mehr
Image caption هواداران رهبر ایران با اعتراضات مخالفند

عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون دادستان ایران و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، محمود واعظی، وزیر سابق ارتباطات و رئیس دفتر فعلی حسن روحانی و همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر فعلی ارتباطات را در اعتراضات اخیر مقصر دانسته است.

آقای خرم‌آبادی گفته است دستور بستن هشت هزار کانال تلگرامی را داده بود، "اما متاسفانه هم وزیر سابق وهم وزیر لاحق ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقابل اجرای دستورات مقاومت کردند."

او گفته است: "کسانی که از فعالیت پایگاه‌های اینترنتی مربوط به اغتشاشگران و معاندین جلوگیری نکردند باید وفق مقررات مجازات شوند."