نگرانی از انفجار نفتکش ایرانی؛ جسد یکی از خدمه ایرانی نفتکش پیدا شد

کشتی چینی در تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی نفتکش ایرانی حق نشر عکس AFP
Image caption یک کشتی چینی در تلاش برای خاموش کردن آتش‌سوزی نفتکش ایرانی است

هادی حق‌شناس، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران، می‌گوید که جسد پیدا شده در آبهای چین "متعلق به یکی از خدمه ایرانی نفتکش است."

پیشتر خبرگزاری تسنیم به نقل از محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گزارش کرده بود که: "جسد یکی از ۳۲ نفر از سرنشینان نفتکش در حالی که دچار سوختگی بوده، پیدا شد و این جسد جهت شناسایی و تشخیص هویت به بندر شانگهای انتقال داده شده است." آقای راستاد افزوده است: "عملیات اطفای حریق نفتکش ایرانی در سواحل چین همچنان ادامه دارد ولی به علت حجم بالای آتش، امداد رسانی به سختی صورت می‌گیرد."

دو روز پس از حادثه برخورد یک کشتی باربری با یک نفتکش حامل میعانات گازی از ایران به مقصد کره جنوبی، هنوز نشت مواد نفتی از این تانکر صدمه دیده به داخل دریا ادامه دارد. هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت اکثر سرنشینان ناپدید شده این نفتکش وجود ندارد.

در عین حال گزارش شده است که نگرانیهایی در خصوص احتمال وقوع یک فاجعه محیط زیستی در منطقه و با ریختن مواد سوختی به داخل دریا رو به افزایش است.

گزارشها همچنین حاکی از ادامه آتش‌سوزی در این نفتکش است که پس از تصادف بشدت صدمه دیده است و نگرانیهایی درباره احتمال انفجار شدید آن وجود دارد.

حق نشر عکس Reuters

همزمان عملیات نجات و امداد ادامه دارد اما براساس گزارشها از منطقه وجود دود بسیار غلیظ ناشی از انفجار و آتش‌سوزی و لکه نفتی بزرگ در آب در این عملیات مشکلاتی ایجاد کرده است.

از منطقه در عین حال گزارش شده است که چند هواپیمای کره جنوبی و یک هواپیمای آمریکایی برای کمک به محل حادثه رفته‌اند.

پیشتر آقای راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران، گفته بود که هیاتی برای بررسی حادثه یک کشتی نفکتش ایرانی در آبهای چین عازم این کشور است.

به گفته آقای راستاد، "۴ نفر از خدمه ایرانی دانشجوی دریانوردی بوده‌اند که دوره کارآموزی خود را در این کشتی سپری می‌کردند. همچنین یک نفر از همسران کارکنان نیز روی کشتی حضور داشته است."

بر اثر برخورد این نفتکش با یک کشتی باربری در سواحل شرقی چین در اواخر روز شنبه (۶ ژانویه/۱۶ دی) دستکم ۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی ناپدید شده‌اند.

این حادثه در ۲۹۶ کیلومتری شانگهای در سواحل شرقی چین رخ داده است.

گزارش شده که ۲۱ خدمه چینی کشتی باربری نجات یافته‌اند.

این نفتکش با نام "سانچی" در حال حمل ۱۳۶۰۰۰ تن میعانات گازی از ایران به کره جنوبی بوده است. این رقم معادل تقریبا ۱ میلیون بشکه نفت است. به گزارش خبرگزاری رویترز ارزش محموله این نفتکش براساس نرخ روز حدود ۶۰ میلیون دلار بوده است. کره جنوبی یکی از مشتریان اصلی میعانات گازی ایران است.

همزمان به گزارش خبرگزاری تسنیم مقامهای ایرانی گفته‌اند این تانکر بیمه بین‌المللی خسارت و غرامت یا "پی اند ای" داشته ولی ۲۰ درصد بدنه نفتکش در پوشش بیمه البرز و ۱۰ درصد دیگر تحت پوشش بیمه ملت است. بیمه البرز می‌گوید سهم این شرکت از بیمه ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار است.

این اولین حادثه عمده دریایی ایران بعد از برداشتن تحریمها یعنی در دوسال اخیر است. تا پیش از آن به خاطر تحریمهای بین‌المللی هیچ شرکتی بیمه محموله‌های نفتی ایران را قبول نمی کرد و بعضی شرکتهای داخلی مجبور بودند خود بیمه محموله‌ها را تقبل کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption حادثه در ۲۹۶ کیلومتری شانگهای در سواحل شرقی چین رخ داده است