عراقچی: جامعه بین‌الملل خود را برای خروج آمریکا از برجام آماده کند

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و مسئول اجرای برجام در ایران در کنفرانس امنیتی تهران حق نشر عکس Mehr
Image caption عباس عراقچی معاون وزارت خارجه و مسئول اجرای برجام در ایران

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و مسئول اجرای توافق اتمی برجام در ایران از جامعه جهانی خواسته تا خود را برای خروج احتمالی آمریکا از این توافق آماده کند.

آقای عراقچی که در کنفرانس امنیتی تهران سخنرانی کرده، خروج آمریکا از برجام را محتمل دانسته و گفته "بیش از یک سال است که رئیس‌جمهور آمریکا با تمام تلاش خود در پی این است که برجام را از بین ببرد... جامعه بین‌الملل باید برای این مرحله آمادگی داشته باشد".

معاون وزارت خارجه ایران گفته "حرکت آمریکا در راستای از بین بردن برجام است" و اضافه کرده "ما در ایران برای هر سناریویی آمادگی داریم".

همزمان ۵۲ کارشناس امنیتی در آمریکا خواستار حفظ برجام شده اند.

به گزارش رویترز اینها شامل افسران بازنشسته ارتش، اعضای کنگره و سفرای سابق آمریکا هستند که در نامه ای در روز دوشنبه دونالد ترامپ را تشویق کردند برجام را به خطر نیاندازد.

نام ریچارد لوگار، رئیس جمهوری خواه سابق کمیته روابط خارجی سنا، و پال اونیل، وزیر دارای سابق در دولت جورج بوش، از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

مایکل هیدن مدیر سازمان امنیت ملی و سیا از دیگر امضاکنندگان این نامه است.

آنها همچنین نوشتند: "ما از حق شهروندان ایرانی برای آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کنیم و استفاده از زور علیه تظاهرکنندگانی که رفتاری مسالمت آمیز دارند را محکوم می کنیم."

ده ها شهر ایران از روز هفتم دی برای حدودا ده روز شاهد اعتراضات ضددولتی بودند. بسیاری از معترضان خواستار تغییر نظام سیاسی ایران شدند. در این اعتراضات ۲۱ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر دستگیر شدند که شماری از آنها آزاد شده اند.

توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان، ایالات متحده دو سال پیش بدست آمد و دولت آمریکا مطابق آن باید دستور رفع تحریم های مرتبط با فعالیت اتمی ایران را در ماه جاری میلادی تمدید کند.

با توجه به مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نسبت به برجام که بارها آن را "یک توافق بد" خوانده، و در آخرین اقدام از تأیید اجرای تعهدات ایران در گزارش به کنگره آمریکا خودداری کرده، احتمال خروج آمریکا از توافق مطرح شده است.

آقای عراقچی در توصیف رفتار رئیس جمهور آمریکا در برابر برجام گفته: "ترامپ در تلاش است که یک تجریه موفق بین‌المللی را تبدیل به یک تجربه شکست خورده کند و این موضوع هم برای نظام بین‌الملل و هم نظام عدم اشاعه و همچنین امنیت منطقه‌ای خطر بزرگی است".

معاون وزارت خارجه ایران گفته: "برجام تنها تجربه حل و فصل مسالمت آمیز یک بحران و یک درگیری در زمان معاصر است و شاید ما در وضعیت کنونی هیچ نمونه مشابه دیگری مثل آن را سراغ نداشته باشیم".

در شرایطی که موعد تصمیم گیری دولت دونالد ترامپ درباره تمدید دستورات اجرایی رفع تحریم های اتمی علیه ایران نزدیک است، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قرار است برای گفت و گو با اعضای اروپایی توافق هسته‌ای اواخر هفته به بلژیک سفر کند.

آقای ظریف و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره اجرای برجام مشورت کنند.

مقام های ارشد اروپایی از جمله خانم موگرینی در ماه‌های اخیر برای تشویق نمایندگان کنگره آمریکا برای باقی نگه داشتن این کشور در توافق، به ایالات متحده سفر کرده بودند.