روحانی: اکثریت با نسل جوان است؛ باید به نظر اکثریت عمل کنیم

روحانی حق نشر عکس Ilna

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در تازه‌ترین واکنش خود به ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران گفته است"مردم به حق می‌گویند ما را ببینید" و افزوده است "اگر اکثریت کشور با نسل جوان است؛ باید به نظر اکثریت عمل کنیم."

به گزارش خبرگزاری‌های دولتی در ایران، رئیس جمهور ایران امروز دوشنبه (۱۸ دی/ ۸ ژانویه) در دیداری با وزیران و مسئولان اقتصادی تاکید کرده است: "مشکلی که امروز با آن مواجه هستیم، فاصله ما مسئولان با نسل جوان است. امروز آنطوری که ما فکر می‌کنیم، با آنچه که جوانان فکر می‌کنند، متفاوت است. امروز نگاه جوانان به دنیا و زندگی با نگاه ما فرق می‌کند و این اشکال اساسی است که بایستی آن را حل و فصل کنیم."

آقای روحانی البته متذکر شده: "در همه جای دنیا برخی از خواسته‌ها و تجمع مردم سوء استفاده می‌کنند اما مردم به حق می‌گویند ما را ببینید، به حرفمان گوش کنید و به خواست ما عمل کنید."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بیشتر جوانان معترض از وضعیت اقتصادی خود ناراضی هستند

ایران دارای جمعیت قابل توجهی از جوانان است و در اعتراض‌های اخیر حضور جوانان در خیابان محسوس بود.

انقتاد از وضعیت و مشکلات اقتصادی و بیکاری بويژه در بین جوانان از محورهای اصلی این اعتراضات بود.

آقای روحانی در اظهار نظرهای خود از آغاز ناآرامی‌ها تاکنون از عملکرد دولت خود بخصوص در زمینه اقتصادی دفاع کرده است.

اما وی در سخنان امرو خود با اشاره به مشکلات و اعتراضات مطرح شده گفت: "نسل جوان ما یک حرف بیشتر ندارد و آن که می‌گوید من هم می‌فهمم و حرف دارم و باید به حرف من گوش کنید. مردم هم صراحتاً اعلام می‌کنند که حرف دارند و باید به حرف مردم گوش داده و بالاتر از آن به آن عمل کنیم و اگر اکثریت کشور با نسل جوان است به معنای آن است که باید به نظر اکثریت عمل کنیم."

رئیس جمهور ایران در ادامه صحبت‌های خود البته به نقش "دشمنان" هم اشاره کرده است.

او گفته: "امروز عده‌ای در منطقه در کنار رژیم صهیونیستی و آمریکا با کشورمان دشمنی می‌کنند....لذا طبیعی است که وقتی ملت ایران آنها را از مهم‌ترین و حساس‌ترین کشور دنیا بیرون راندند، ناراحت و عصبانی باشند و بخواهند که کشورمان آرامش نداشته باشد."


چکیده اظهارات حسن روحانی:

  • بعضی‌ها تصور می‌کنند که مردم فقط پول و اقتصاد می‌خواهند...مگر می‌شود آزادی و زندگی مردم را با پول خریداری کرد؟ چرا عده‌ای آدرس غلط می‌دهند و این توهین به مردم است
  • مردم مطالباتی دارند که بخشی از آن اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی است و باید همه این مطالبات مورد توجه قرار بگیرد
  • در بودجه سال آینده تبصره‌هایی پیش‌بینی کردیم که فقر مطلق را از بین ببریم و اگر نمایندگان مجلس نخواهند پای آن بایستند و دست دولت را ببندند، یا باید راه‌حل جایگزین بهتری ارایه دهند و یا خودشان پاسخگوی مردم باشند.
  • دولت برای اشتغال جوانان و رفع بیکاری ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برای ۵ سال پیش رو طراحی کرده است اما این تصمیم که حاصل کار کارشناسی است با یک رأی باید از بین برود؟
  • عده‌ای می‌گویند اصلاح قیمت‌ها را انجام ندهید و مبلغ مالیات هم افزایش نیابد و در مقابل خواهان افزایش حقوق و رسیدگی به فقرا هستند، اگر بر روی حرف اولشان تأکید دارند، پس بخش دوم ادعاها، شعار می‌شود
  • بیش از صد هزار نفر شغل خود را در یک هفته اخیر به دلیل مسدود شدن فضای مجازی از دست داده‌اند
  • رشد اقتصادی در سال۹۰ و ۹۱ جمعاً حدود منفی ۱۰ بوده، اما در سال ۹۵ به رشد مثبت ۱۲ درصد می‌رسد و تورم ۴۵ درصد آن دوران اکنون یک رقمی شده و در آن دوران حدود ۶ - ۷ سال اشتغال خالص صفر بوده و این میزان اکنون به ۷۰۰ هزار رسیده است
  • همه باید مالیات بپردازند و هیچ استثنایی را نمی‌توان پذیرفت که چطور فلان آستان یا دستگاه مالیات نمی‌پردازد

کار 'دشمنان'

مقام‌های حکومتی در ایران از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در اظهارنظرهای جداگانه اعتراضات اخیر را به دشمنان ایران نسبت داده‌اند.

در این میان مشخصا به آمریکا، اسرائیل، عربستان سعودی و گروه مجاهدین خلق اشاره شده است.

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، البته برادر زن صدام (رهبر سابق عراق) را هم به این لیست افزوده است.

در روزهای اول این اعتراضات دادگستری بروجرد هم از دستگیری یک تبعه اروپایی به عنوان "صحنه‌گردان آشوب‌ها" در این شهرستان خبر داد ولی جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشد.

حمید شهریاری، معاون رئیس قوه قضائیه، امروز دوشنبه (۱۸ دی) از دستگیری تمام "سرحلقه اغتشاش‌ها و آشوب‌های اخیر" خبر داده است.

او به خبرگزاری مهر گفته است: "هنوز آمار دقیقی از تعداد فتنه‌گران و آشوبگرانی که دستگیر شده‌اند، ندارم اما تمام افرادی که سرحلقه آشوب‌های اخیر بوده‌اند، شناسایی و دستگیر شده‌اند."

این در حالی است که محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس دیروز یکشنبه ۱۷ دی (۷ ژانویه) در توئیتی گفته است: "بنابر گفته مقامات اطلاعاتی در ناآرامی‌های اخیر تاکنون هیچ عامل بیگانه‌ای مباشرت نداشته است."

حق نشر عکس Twitter

این نوشته با اعتراض عده‌ای از طرفداران حکومت در صفحه او روبرو شد که به او توصیه کرده بودند بزودی او مجبور به نشر اصلاحیه در صفحه خود خواهد شد.

ناآرامی‌های خیابانی در حالی نسبتا فروکش کرده که دو نماینده مجلس ایران مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در بازداشتگاه اوین تهران را تأیید کرده‌اند.

در روزهای اخیر بسیاری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی از "تکرار سناریوی کهریزک" ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره بازداشت‌شدگان و دسترسی آنها به وکیل و رسیدگی به پرونده آنها در روند قضایی قانونی شده‌اند.