وکیل هاشمی رفسنجانی: وزارت اطلاعات احمدی‌نژاد دنبال شنود از هاشمی بود

اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد حق نشر عکس Getty Images
Image caption رابطه اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد یکی از پرتنش‌ترین روابط در میان مقام‌های جمهوری اسلامی بود

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده هاشمی رفسنجانی گفته است که در دوره ریاست جمهوری محمود احمد‌‌ی‌نژاد، وزارت اطلاعات از او خواسته بود که مکالماتش با رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام را به صورت مخفیانه ضبط کند.

آقای علیزاده طباطبایی در گفت‌گویی به مناسبت سالگرد درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد، وزارت اطلاعات هشت بار او را احضار کرده و خواهان همکاری او با این وزارتخانه شده است.

او در مصاحبه با سایت انصاف‌نیوز گفت: "به آنها گفتم که از من چه انتظاری دارید؟ گفتند ما درباره‌ خانواده‌ آقای هاشمی تحقیق می‌کنیم. به همین دلیل کارشناس وزارت اطلاعات یک چیپ کوچک (تراشه الکترونیکی) به من داد تا صحبت‌های آیت‌الله در زمان ملاقات با من ضبط شود."

محمود علیزاده طباطبایی که سال‌ها است وکیل اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی است، می‌گوید بعد از درخواست شنود وزارت اطلاعات به آنها گفته است که می‌تواند از فرزندان اکبر هاشمی رفسنحانی بخواهد که برای بازجویی حاضر شوند و با خود آقای هاشمی رفسنجانی هم قرار ملاقات برای بازجویی بگذارد. اما به گفته او مأمواران این پیشنهاد را قبول نکرده‌اند و گفته‌اند که قصد دارند به صورت "نامحسوس" تحقیق کنند.

به گفته آقای علیزاده طباطبایی، مأموران وزارت اطلاعات در پاسخ به این سوال او که "حالا به من می‌گویید که بیایم خبرچین بشوم؟ آن هم خبرچین آقای هاشمی؟" گفته‌اند "بالایی‌ها این را از ما می‌خواهند".

او گفته این موضوع را با آقای هاشمی رفسنجانی در میان گذاشته و او در واکنش خندیده است.

حق نشر عکس iSna
Image caption محمود علیزاده طباطبایی که وکالت مهدی هاشمی را هم بر عهده داشت، می‌گوید تا کنون وکالت بیش از ۳۰ پرونده را برای خانواده هاشمی بر عهده داشته اما هیچ حق‌الزحمه‌ای دریافت نکرده است

محمود احمدی‌نژاد یکی از سرسخت‌ترین مخالفان اکبر هاشمی رفسنجانی و سیاست‌های او بود و خانواده آقای هاشمی را علنا به فساد متهم می‌کرد.

تنش میان این دو در تمام دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌‌نژاد ادامه پیدا کرد و بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ ابعاد گسترده‌تری یافت. از آن زمان اختلاف آقای هاشمی رفسنجانی و رهبر ایران هم که به صراحت از آقای احمدی‌نژاد حمایت کرد، علنی‌تر شد.

موضوع شنود از بعضی مقامات جمهوری اسلامی در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد پیش از این هم مطرح شده بود.

در اواخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، علی مطهری، از نمایندگان مجلس از کشف دستگاه شنود و دوربین فیلمبرداری در دفتر کارش خبر داده بود. آقای مطهری حدود یک سال پیش گفت که به گفته وزارت اطلاعات، شنود دفترش در سال‌های گذشته، کار وزارت اطلاعات دولت قبل بوده و عوامل آن "اخراج" شده‌اند.