پاسخ دولت ایران به انتقادها درباره افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

ترافیک تهران حق نشر عکس AFP

در پی انتقادها از افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در ایران، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت به منتقدان این افزایش نرخ پاسخ داده است.

مخالفان افزایش این تعرفه گفته بودند که با توجه به سهمی که این خودروها در کاهش آلودگی هوا دارند، افزایش نرخ تعرفه توجیه منطقی ندارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران امروز سه‌شنبه ۱۹ دی (۹ ژانویه) از محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نقل کرده: "آنچه در عمل می تواند به کاهش آلودگی هوا منجر شود، خودروهای برقی هستند که تعرفه آنها صفر است."

حق نشر عکس khabarone.ir
Image caption رضا رشیدپور، مجری تلویزیون ایران حدود یک هفته پیش گفته بود اگر مسئولان دولتی دلیل قانع‌کننده‌ای برای افزایش نرخ تعرفه واردات خودروهای هیبریدی ارائه کنند، موهای خود را از ته خواهد تراشید

آقای نوبخت در توجیه افزایش تعرفه‌ واردات این خودروها گفته است: "خودروهای هیبریدی سوخت بنزین هم دارند" و پایین ماندن تعرفه آنها نسبت به سایر خودروها می‌تواند موجب ایجاد رانت شود.

یکی از منتقدان افزایش تعرفه این گونه خودروها، رضا رشیدپور مجری تلویزیون ایران است که روز چهارشنبه ۱۳ دی در برنامه "حالا خورشید" در این باره لب به انتقاد گشود.

آقای رشیدپور با اشاره به آلودگی هوا در ایران گفته بود اگر مسئولان طی سه روز (از چهارشنبه ۱۳ دی) دلیل قانع کننده‌ای درباره این افزایش نرخ ارائه کنند موهای خود را از ته خواهد تراشید.

بر اساس مصوبه اخیر هیئت دولت، تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی از پنج درصد به ۴۵ درصد افزایش یافته و عملا ۹ برابر شده است.

خبرگزاری مهر از محمدجواد محمدی‎زاده، عضو انجمن واردکنندگان خودرونقل کرده: "افزایش تعرفه تاثیر منفی بر بازار گذاشته و اکنون قیمت خودروهای هیبریدی که در ناوگان حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزایش قیمت ۶۰ میلیون تومانی را تجربه می‌کنند."

رانندگان تاکسی و کسانی که از راه حمل و نقل امرار معاش می‌کنند عمده کسانی هستند که از تغییر تعرفه‌ها متاثر می‌شوند.

آقای محمدی زاده همچنین گفته است: "بیش از ۹۰ درصد بازار خودرو در ایران به خودروهای داخلی اختصاص دارد و شرکت‌های داخلی طی ۶ ماه اخیر با شرکت‌های رنو، سیتروئن و پژو قرارداد بسته‌اند و در قرارداد آنها نیز فقط تولید خودروهای بنزینی مدنظر قرار گرفته است. در نتیجه خودروسازان داخلی عملاً به سمت تولید خودروهای بنزینی و دوری از خودروهای هیبریدی حرکت می‌کنند."

حق نشر عکس Salamtaxi
Image caption انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید قیمت خودروهای هیبریدی که در ناوگان حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزایش قیمت ۶۰ میلیون تومانی را تجربه می‌کنند

در لایحه بودجه سال آینده (۱۳۹۷) حدود ۳۰ درصد کل درآمدهای دولت از انواع مالیات در نظر گرفته شده است و منتقدان می‌گویند دولت قصد دارد بخشی از رشد درآمدهای مالیاتی از محل افزایش واردات تأمین کند.

خودروهای هیبریدی در موقعیت‌هایی که به قدرت کم نیاز است از یک موتور برقی کم قدرت استفاده می‌کنند و در موقعیت‌های با نیاز به قدرت زیاد، موتور بنزینی به کار می‌افتد.

تغییر یافتن موتور محرک ماشین بین این دو نوع به طور خودکار انجام می‌شود و باتری این خودروها قابل شارژ است.

در این خودروها موتور بنزینی در ایست کامل (چراغ‌های قرمز) خاموش می‌شود.

در حال حاضر در ایران، خودروهای هیبریدی نظیر لکسوس، تویوتا پریوس و کمری، هیوندا، سوناتا و بی ام دبلیو I8 در تردد هستند که بین ۱۵۰ میلیون تا بالای یک میلیارد تومان قیمت دارند.