سیاستمدار آلمانی: شاهرودی مسئول ۲۰۰۰ اعدام بوده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه با شاکی آلمانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران

ولکر بک، سیاست‌مدار آلمانی که علیه محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران شکایت کرده می‌گوید آقای شاهرودی به عنوان رئیس قوه قضاییه باید پاسخگوی اعدام حدود ۲۰۰۰ نفر در دوران صدارتش باشد و از نظر او این مقام ایرانی مصونیت دیپلماتیک در آلمان ندارد.

آقای ولکر روز سه‌شنبه (نهم ژانویه - ۱۹ دی) به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "من این شکواییه را بر اساس قوانین آلمان در ارتباط با جنایت علیه ‌بشریت تنظیم کرده‌ام. آقای شاهرودی در دوران ریاستش بر قوه قضاییه مسئول صدور حدود ۲۰۰۰ حکم اعدام بوده که متهمان برخی از آنها کودک بوده‌اند."

این عضو حزب سبز آلمان می‌گوید دادستان‌های آلمان درحال بررسی شکواییه او هستند و به زودی درباره وجاهت داشتن آن برای طرح در دادگاه نظر خواهند داد.

آقای ولکر در پاسخ به این پرسش که آیا مصونیت دیپلماتیک آقای شاهرودی مانع از پیگرد قضایی آن نخواهد شد گفته: "او (آقای شاهرودی) هم اکنون یک مقام دولتی ایران محسوب نمی‌شود و گمان نمی‌کنم بتوان مصونیت دیپلماتیک را در مورد او روا دانست. خود من که سه سال نماینده پارلمان بودم، در آن ایام مصونیت قضایی و دیپلماتیک نداشتم."

آقای هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضاییه ایران، برای درمان به هانوفر آلمان سفر کرده و در کلینیک جراحی اعصاب این شهر بستری است.

حضور او در آلمان درحالی که در دو هفته اخیر نیروهای امنیتی در ایران مانع اعتراضات ضددولتی شده‌اند باعث جنجال شده است. در جریان این اعترضات ۲۱ نفر کشته شدند.

در تجمعی که در روزهای پایان هفته گذشته در برابر کلینیک جراحی اعصاب هانوفر برگزار شد یکی از سخنرانان گفت: "شاهرودی را به حکم جنایت علیه بشریت محاکمه خواهیم کرد و به دادگاه خواهیم کشید و شاهرودی پایش به ایران نخواهد رسید."

یک وبسایت محلی هانوفر هم پیش‌تر گزارش کرده بود معترضان در نامه‌ای به اشتفان وایل، رئیس دولت ایالتی، به شدت انتقاد کرده‌اند که چرا دولت آلمان اجازه داده این مقام ایرانی برای درمان وارد هانوفر شود.

جزئیات بیشتر درباره شکایت این سیاستمدار آلمانی را اینجا بخوانید

'سیاستمدار آلمانی علیه شاهرودی به دادگاه شکایت کرد'

Image caption سیاست روز این انتقاد را در صفحه اول خود منتشر کرده است

انتقاد از 'هزینه‌های نجومی درمان برای اهل بیوت آیت‌الله‌‎ها'

هم‌زمان در ایران روزنامه اصول‌گرای سیاست روز از سفر هاشمی شاهرودی به آلمان انتقاد کرده است.

سیاست روز در شماره روز سه‌شنبه نوزدهم دی خود در مقاله‌ای با عنوان "از شما انتظار نداشتیم" نوشته است: "خسته شدیم آن‌قدر که نوشتیم و دلمان نیامد با وجود رسانه‌های معاند در سیاه جلوه دادن نیروهای نظام خودمان هم نقد کنیم اما این نقد نکردن‌ها و ننوشتن‌ها را به معنی نفهمیدنمان نگذارید. می‌فهمیم اما نمی‌نویسیم شاید درست شود، شاید اصلاح شود، شاید خاطر یک روستایی که هنوز خبر را نشنیده آسوده بماند و نداند که افرادی را که به آنها اعتماد صد درصدی دارد و چطور در تریبون‌ها شعار می‌دهند و وقتی در خلوت می‌روند آن‌کار دیگر می‌کنند."

این روزنامه در ادامه آورده: "فقط آیت‌الله شاهرودی را نمی‌گوییم که البته به گفته رئیس دفترش با وجود امتناع از سفر به آلمان با اصرار اطرافیان برای درمان به این کشور رفتند. از سبک برخورد با بیماری برای آیت‌الله انواری، آیت‌الله مکارم‌شیرازی و آیت‌الله مهدوی‌کنی هم گلایه داریم. بستری‌شدن در بیمارستان‌های خصوصی با اتاق خصوصی یا سفر به خارج از کشور برای درمان چیزی نیست که مردم از مسئولانشان انتظار داشته باشند؛ آن هم زمانی که مردم توان تهیه داروهای خاص و درمان در بیمارستان‌های دولتی و خدمات گرفتن از بخش خصوصی را هم دارا نیستند."

رئیس دفتر محمود هاشمی‌شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سفر او به آلمان گفته این سفر به توصیه پزشکان و برخلاف میل آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی انجام شده است.

در فضای مجازی هم، عده‌ای از دکتر مجید سمیعی، جراح سرشناس که رییس بیمارستان محل معالجه اوست،انتقاد کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه با دکتر سمیعی درباره بستری شدن آقای هاشمی‌شاهرودی