دولت ترامپ تصمیم درباره برجام را جمعه اعلام می کند

برجام حق نشر عکس Getty Images
Image caption برجام در سال 2015 میان ایران و نمایندگان گروه پنج به علاوه یک امضا شد

دولت آمریکا می گوید احتمالا روز جمعه تصمیم خود در مورد ادامه تعلیق یا اعمال مجدد تحریم های مرتبط با برجام را اعلام خواهد کرد. همزمان کنگره آمریکا قطعنامه ای را در حمایت از معترضان ایرانی تصویب کرده است.

به گزارش رویترز استیو گلدستین سخنگوی وزارت خارجه گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به زودی و پیش از این تصمیم با رکس تیلرسون وزیر خارجه و جیم متیس وزیر دفاع دیدار خواهد کرد.

او گفت: "ما انتظار تصمیمی در روز جمعه را داریم. و در این مورد بحث هایی در جریان بوده."

آقای ترامپ سه ماه پیش از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با شش قدرت جهانی خودداری کرد و تصمیم‌گیری درباره سرنوشت برجام را به کنگره این کشور سپرد.

کنگره در این فاصله اقدامی در مورد اعمال مجدد تحریم هایی که براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال ۲۰۱۵ معلق شده بود انجام نداد.

روزنامه گاردین یک روز پیشتر گزارش داد که تصور می شود دولت ترامپ تعلیق تحریم های مرتبط با صداوسیمای ایران را تمدید نکند و آنها را دوباره فعال کند.

یک منبع آگاه در واشنگتن به این روزنامه گفت که آقای ترامپ پذیرفته تحریم های بانک مرکزی را دوباره اعمال نکند تا باعث دردسر مردم عادی ایران نشود اما قصد تحریم تلویزیون ایران را دارد.

این منبع به گاردین گفت: "این یک عمل نمادین است. پیامی قوی به ایران ارسال خواهد کرد بدون آنها مردم ایران را دچار سختی بیشتر کند."

براساس این گزارش این بدان معنی خواهد بود که فعالیت صداوسیما در خارج از ایران از جمله خریداری محصولات بین المللی و پخش زنده ماهواره ای محدود خواهد شد.

در جریان اعتراضاتی که در نیمه دی ماه ده ها شهر ایران را فراگرفت و شاهد تظاهرات ضددولتی بود تلویزیون ایران به خاطر عدم پوشش خبرهای آن بار دیگر به شدت مورد انتقاد شبکه های اجتماعی و حتی نمایندگان مجلس قرار گرفت.

حتی حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم روز دوشنبه گفت که صداوسیما باید افکار عمومی را منعکس کند نه فقط دیدگاه های یک جناح را.

کنترل تلویزیون دولتی ایران در دست آیت الله خامنه ای رهبر این کشور است.

رای کنگره در ارتباط با سرکوب معترضان

از سوی دیگر مجلس نمایندگان آمریکا با صدور قطعنامه‌ای سرکوب معترضان ایرانی را محکوم کرده و خواهان آن شده است که کاخ سفید حکومت ایران را هدف تحریم‌های مشخصی قرار دهد.

قانونگذاران آمریکایی در این قطعنامه اعلام کرده‌اند که «در کنار مردم ایران که به اعتراضات مشروع و مسالمت آمیز علیه یک حکومت ظالم و فاسد دست زده‌اند ایستاده‌اند.»

این قطعنامه که عصر سه شنبه (نهم ژانویه) با ۴۱۵ رای موافق در برابر دو رای مخالف به تصویب رسید، آنچه را نقض فاحش حقوق بشر و فساد جدی حکومت ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده‌اش در خارج کشور خوانده شده نیز محکوم می کند.

مجلس نمایندگان در عین حال از همه دولت‌ها و نهادهای دموکراتیک خواسته که از «حق مردم ایران برای زندگی در یک جامعه آزاد» حمایت کنند.

قانونگذاران آمریکایی از دولت ترامپ خواسته‌اند که صدور مجوز فن آوری ارتباطاتی در مورد ایران را تسریع کند تا توانایی مردم برای بیان نظراتشان را بهبود ببخشد؛ آن‌ها از رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا خواسته‌اند که در مجامع بین المللی موضوع حقوق بشر ایران را مطرح و پیگیری کند.

پیش‌تر، چهار سناتور آمریکایی نیز در حمایت از معترضان ایرانی پیش نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده بودند.

پیش نویس آن قطعنامه نیز از کاخ سفید می‌خواهد که موضوع حقوق بشر ایران را در مجامع بین المللی مختلف از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیگیری بکند.

بیشتر بخوانید:

عراقچی: جامعه بین‌الملل خود را برای خروج آمریکا از برجام آماده کند

مسیر تهران-طرطوس و ناخرسندی‌های عمق استراتژیک جمهوری اسلامی

آمریکا ۵ شرکت ایرانی 'مرتبط با برنامه موشکی' را تحریم کرد

اعتراضات سراسری ایران؛ وقتی صدای به حاشیه رانده شدگان شنیده نمی‌شود

سه سناریو برای ادامه برجام

مشاور ترامپ: بازبینی برجام ادامه دارد، به توافق پایبندیم

روحانی: سخنان ترامپ استحکام برجام را نشان داد