روحانی: هر کسی به خیابان بیاید خس و خاشاک و آشغال است؟

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی: همه را به یک چوب نرانیم و دقیق حرف بزنیم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از امام جمعه موقت تهران که معترضان خیابانی را "آشغال" توصیف کرده بود، انتقاد کرده است.

آقای روحانی امروز یکشنبه ۲۴ دی در یک سخنرانی گفت "هر کسی که به خیابان بیاید خس و خاشاک، گوساله و آشغال است؟ این چطور حرف زدنی است، چرا توهین می‌کنیم و چرا بی‌ادبانه با جامعه برخورد می کنیم؟"

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه ۲۲ دی با اشاره به اعتراضات خیابانی اخیر گفته بود مردم "هر کجا احساس خطر کنند، سینه سپر و انقلاب را قدم به قدم تصفیه کرده و آشغال‌ها را می‌برند."

البته او بعدا توضیح داد که منظورش از "آشغال"، درواقع "فضای فتنه و آشوب" بوده و کاری به اشخاص نداشته است.

آقای روحانی امروز "برخی اعتراض‌ها" را حق مردم دانست و گفت: "همه را به یک چوب نرانیم و دقیق حرف بزنیم، مخصوصا در تریبون‌های مقدس دقیق حرف بزنیم، ملت ایران ملت بزرگی است."

حق نشر عکس Tasnim
Image caption کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای صدیقی در واکنش به انتقاد رئیس جمهور ایران گفته است: "ما دلسوز شما هستیم. به جنگ با دشمنان بروید. شما مسئولیت کمرشکنی دارید و بهتر است فرصت خود را صرف خدمت و رفع مشکلات مردم کنید نه مقابله با یک طلبه."

منتقدان آقای روحانی هم در شبکه‌های اجتماعی به برخی سخنرانی‌های قبلی او اشاره کرده‌اند که از کلمات و عباراتی مانند "بزدل"، عقب‌مانده" و "برو به جهنم" در رابطه با منتقدان دولت و توافق هسته‌ای استفاده کرده بود.

سخنان 'هزینه‌ساز'

اظهارات آقای صدیقی در نماز جمعه، طی دو روز گذشته واکنش‌های زیادی داشته که عمدتا انتقادی بوده است.

عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق صداوسیما و ازچهره‌های اصولگرا به کارگیری صفت "آشغال" برای معترضان را، همچون "خس و خاشاک" نامیدن معترضان انتخابات ۱۳۸۸ "هزینه‌ساز" دانست.

"خس و خاشاک" عبارتی بود که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ برای اشاره به معترضان به نتیجه انتخابات به کار برد.

علی شکوری راد دبیر کل حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت هم گفته است: "هربار که آقاى صدیقى خطبه مى‌خواند... تأسف عمیق مى خورم از تحقیرى که بر ما روا داشته مى‌شود. بقیه [خطبای جمعه] هم مناسب نیستند، ولى ایشان تقریبا هیچ."