نگرانی از پیامدهای زیست محیطی حادثه نفتکش ایرانی

سانچی حق نشر عکس AFP

یک روز پس از غرق شدن نفتکش ایرانی سانچی در سواحل شرقی چین نگرانی‌ها نسبت به تبعات زیست محیطی این سانحه کماکان ادامه دارد.

رسانه‌های دولتی چین گفته‌اند یک لکه بزرگ نفتی در آب در مسافتی به طول حدود ۱۰ کیلومتر دیده می‌شود و ستون عظیمی از دود ناشی از این آتش سوزی کماکان به هوا برخاسته است.

برهمین اساس گفته شده اندازه این لکه نفتی از دیروز یکشنبه (بیست و چهارم دی/ چهاردهم ژانویه) که نفتکش سانچی به طور کامل غرق شد، بزرگتر شده و به نگرانی‌ها درباره تخریب اکوسیستم دریایی و آبزیان و همچنین پرندگان دریایی در این منطقه دامن زده است.

نیروهای امدادی عملیات جستجو برای بازماندگان احتمالی را بطور کامل متوقف کردند و پاکسازی سطح آب را آغاز کرده‌اند.

روز گذشته (بیست و چهارم دی/ چهاردهم ژانویه) یک هفته بعد از تصادف و آتش‌سوزی نفتکش ایرانی سانچی در آب‌های چین مقام‌های ایرانی تأیید کردند که تمام کارکنان و خدمه این نفتکش جان خود را از دست داده‌ا‌ند و کشتی به طور کامل غرق شده است.

کشتی باربری چینی بدون خسارت عمده محل حادثه را ترک کرد. گزارشها حاکیست همه ۲۱ خدمه این کشتی چینی نجات یافته‌اند.

نفتکش ایرانی سانچی که حامل حدود ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی بود دیروز بعدازظهر بعد از چندین انفجار طی چند روز به زیر آب فرو رفت.

این سانحه یکی از بدترین سوانح دریایی در دهه‌های اخیر نام گرفته است.

حجم نشت این مواد نفتی همچنین از سال ۱۹۹۱ میلادی بی سابقه بوده است؛ زمانی که ۲۶۰ هزار تن نفت در آبهای سواحل آنگولا رها شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران مرگ تمامی ۳۲ خدمه این کشتی را تایید کرده است

تعداد خدمه و سرنشینان نفتکش ایران ۳۲ نفر بود که دو نفر از آنها بنگلادشی و بقیه ایرانی بودند.

ایران مرگ تمامی ۳۲ خدمه این کشتی را تایید کرده است و بعضی منابع می‌گویند مرگ آنها در همان روز اول اتفاق افتاده است.

تاکنون جسد سه نفر از قربانیان پیدا شده است.

دولت ایران امروز دوشنبه بیست و پنجم دی را عزای عمومی اعلام کرده و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران هم در پیامی کشته شدن کارکنان نفت‌کش ایرانی را تسلیت گفته است.

این اولین حادثه عمده دریایی ایران طی دو سال اخیر و بعد از برداشتن تحریم‌ها است.

تا پیش از آن به خاطر تحریم‌های بین‌المللی هیچکدام شرکت‌های بیمه خارجی محموله‌های نفتی ایران را بیمه نمی‌کرد و بعضی شرکت‌های داخلی مجبور بودند خود بیمه محموله‌ها را تقبل کنند.

بیمه مرکزی ایران ارزش نفت‌کش سانچی را ۳۲ میلیون دلار اعلام کرده و گفته است که "۷۰ درصد بیمه نامه این نفتکش متعلق به یک شرکت نروژی و ۳۰ درصد تحت پوشش شرکت‌های بیمه‌ ایرانی است."

موضوعات مرتبط