مقامات ایرانی: نفتکش سانچی هدف حمله قرار نگرفته است

حق نشر عکس EPA
Image caption مقامات جمهوری اسلامی از عملکرد امدادرسانان چینی و ژاپنی در عملیات خاموش کردن آتش قدردانی کرده‌اند

مقامات جمهوری اسلامی شایعه حمله به نفتکش ایرانی سانچی را مردود دانسته و گفته‌اند که علت غرق این کشتی در دست بررسی است.

در پی آتش‌سوزی و غرق نفتکش ایرانی سانچی و کشته شدن سرنشینان آن، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ضمن رد انتقاد از دولت چین در زمینه کمک‌رسانی به این کشتی، برخی اخبار و شایعات در مورد این حادثه را تکذیب کرده است.

علی ربیعی، وزیر کار ایران و مسئول کمیته پیگیری سانحه که به شانگهای سفر کرده بود هم پس از بازگشت به تهران در یک نشست خبری، این شایعه که نفتکش سانچی برای کره شمالی نفت حمل می‌کرده و مورد حمله موشک آمریکایی قرار گرفته را "داستان سرایی ژول ورنی" توصیف کرد و گفت که اینها "دروغ بسیار واضح" است.

طبق گزارش‌های رسمی، کشتی نفتکش سانچی روز ۱۶ دیماه ( ۶ ژانویه) هنگام عبور از نزدیکی سواحل شرقی جمهوری خلق چین در تصادف با یک بارکش چینی آسیب جدی دید و دستخوش آتش سوزی شد. این کشتی ۳۲ سرنشین داشت که ۳۰ تن از آنان ایرانی و دو نفر دیگر از شهروندان بنگلادش بودند. این کشتی سرانجام روز ۲۴ دی غرق شد و تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

+ گزارش نشست خبری وزیر کار ایران در مورد کشتی سانچی را در ایستگاه خبر دنبال کنید

براساس برخی گزارش‌ها، بارکش چینی پس از برخورد با این نفتکش، محل را ترک کرد در حالیکه مشخص نیست که آیا نیروی لازم برای حرکت با موتور خود را داشته یا با یدک‌کش از محل برده شده و دلیل ترک محل حادثه چه بوده است. همچنین، پس از وقوع حادثه، برخی اظهار نظرها در مورد کوتاهی مقامات چینی در امر خاموش کردن آتش و کمک‌رسانی منتشر شد و ایران گروهی متخصص به محل اعزام کرد. علاوه بر این، مقصد نهایی این نفتکش نیز موضوع گمانه‌زنی‌هایی بوده است.

+ تأیید مرگ سرنشینان نفتکش سانچی؛ در ایران یک روز عزای عمومی اعلام شد

+ تصادف یک نفتکش در سواحل چین؛ ۳۰ ایرانی ناپدید شدند

+ ادامه بی خبری از خدمه نفتکش ایرانی؛ تلاش برای جلوگیری از نشت نفت

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption قاسمی تاکید کرده که مقصد سانچی کره جنوبی بوده و خواسته است به شایعات در مورد حادثه غرق نفتکش توجهی نشود

به گزارش ایرنا، آقای قاسمی در واکنش به این گزارش‌ها گفته است که "طرف چینی از ابتدای این حادثه در حد بضاعت و توان خود تلاش‌های جدی و لازم را انجام داده است." وی گفته است که از زمان وقوع حادثه، وزارت خارجه جمهوری اسلامی با مقامات چینی و همچنین ژاپنی در تماس بود و تعدادی امدادگر ایرانی نیز برای کمک احتمالی به خاموش کردن آتش و نجات سرنشینان به محل اعزام شدند.

سخنگوی وزارت خارجه بعضی شایعات در مورد نحوه آتش گرفتن و غرق شدن این کشتی را نادرست خوانده است. در حالیکه در فضای مجازی اخباری منتشر شده بود حاکی از اینکه این کشتی حامل نفت برای کره شمالی بود، آقای قاسمی تاکید کرده که سانچی مقادیر میعانات نفتی را به مقصد کره جنوبی حمل می‌کرد که دچار حادثه شد.

کره شمالی به خاطر دنبال کردن برنامه‌های موشکی و هسته‌ای تحت تحریم نفتی شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد و فروش نفت به آن کشور به شدت محدود شده است. اگرچه جمهوری اسلامی ایران از معدود دولت‌های دارای روابط نسبتا نزدیک با کره شمالی است، اما تمامی کشورهای عضو سازمان ملل ملزم به اجرای تحریم‌های مصوب شورای امنیت هسستند.

حق نشر عکس fars
Image caption ربیعی حضور خود در محل حادثه را مغایر قوانین بین‌المللی اما "وظیفه خود" توصیف کرده است

آقای قاسمی در مورد شایعاتی در زمینه حمله نظامی به این کشتی - ظاهرا به خاطر نقض مصوبه شورای امنیت - یا تصادف عمدی جهت غرق آن گفته است: "در پی هر حادثه‌ای از قبیل غرق شدن نفتکش سانچی، شاهد هستیم در فضای مجازی مباحثی مطرح می‌شود که با واقعیت منطبق نیست."

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال گفت که در حال حاضر نمی‌توان در مورد نحوه وقوع حادثه اظهار نظر نهایی کرد و افزود: "باید صبور بود و به گمانه‌زنی رسانه‌ای توجهی نکرد زیرا این یک موضوع فنی است." وی گفت که بازخوانی جعبه سیاه کشتی می‌تواند باعث روشن شدن نحوه وقوع حادثه شود.

همچنین، علی ربیعی، وزیر کار جمهوری اسلامی، در یک گفتگوی تلویزیونی با تایید اینکه "حضور من برای رسیدگی و کنترل ابعاد حادثه نفتکش، اقدامی نامتعارفت و به دور از قوانین بین‌المللی بوده" گفت که "این کار را وظیفه خود دانستم." وی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

آقای ربیعی گفت که حجم آتش در همان ساعات اولیه کسانی را که در عرشه بودند از بین برده و وجود گازهای سمی در موتورخانه هم امکان زنده ماندن کسی رانمی داده‌است. وزیر کار افزود: "شایعاتی که از وجود موشک و برخورد آن با کشتی سخن می‌گوید حاصلی غیر از افزودن غم و ماتم برای خانواده شهدای حادثه ندارد."

علی ربیعی گفت که در ساعات اولیه حضور او در محل آتش سوزی، "دیدگاه ما کاملا منفی بود اما وقتی با رسیدگی‌ها و اقدامات درست و به موقع چینی‌ها و ژاپنی‌ها مواجه شدیم، نظرمان عوض شد."

این مقام دولتی گفته است که "شایعات انتشار یافته در خصوص این حادثه توسط رسانه‌ها و نشریات غیر حرفه‌ای و غیر تخصصی است و اگر در رسانه‌های خارجی و رسمی هم شایعه‌ای درج شود بی شک کارکرد سیاسی دارد."

حق نشر عکس AFP/PRC Transport Ministry
Image caption امدادگران چینی قبل از ورود به سانچی - مقامات جمهوری اسلامی از تلاش امدادگران چینی و ژاپنی تقدیر کرده‌اند