اتحادیه اروپا 'به دقت مشغول ارزیابی' بیانیه ترامپ در مورد برجام

Johannes Hahn
Image caption یوهانس هان در واکنش به اظهارات روز جمعه آقای ترامپ سخن می گفت

اتحادیه اروپا می گوید "به دقت مشغول ارزیابی" بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره توافق اتمی ایران است.

آقای ترامپ هفته پیش در روز ۱۲ ژانویه رفع تحریم‌های ایران را برای ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد، اما گفت این می‌تواند آخرین باری باشد که چنین می‌کند، مگر آن که شرایط مورد نظرش برآورده شود.

یوهانس هان، کمیسر سیاست همجواری و گسترش اتحادیه اروپا، روز سه شنبه گفت که این اتحادیه مشغول رایزنی با بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره موضع آقای ترامپ و توافق بر سر نحوه واکنش به آن است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او در پارلمان اروپا گفت: "همانطور که دیده اید آمریکا در روز جمعه گذشته تعلیق تحریم های ایران را تمدید کرد... اکنون ما با کمک آلمان، بریتانیا، فرانسه و سایر اعضای اتحادیه اروپا به دقت مشغول ارزیابی این بیانیه و پیامدهای آن هستیم."

آقای ترامپ گفته است که این آخرین فرصت برای رفع "کاستی های فاجعه بار" توافق اتمی ایران موسوم به برجام است که در سال ۲۰۱۵ امضا شد.

او از کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی خواست از جمله طرحی برای مهار برنامه موشک های بالستیک ایران آماده کنند.

دولت ترامپ همواره گفته است که برجام در مهار برنامه موشکی ایران، مداخله این کشور در مناقشه های منطقه ای و نقض حقوق بشر ناکام می ماند.

دولت باراک اوباما رئیس جمهور قبلی آمریکا استدلال می کرد که برای مهار برنامه اتمی ایران چاره ای جز تمرکز بر آن و نادیده گرفتن سایر مسائل در چارچوب آن مذاکرات نداشته است.

اتحادیه اروپا هم چنین نظری دارد اما به گزارش خبرگزاری فرانسه مقام های اروپایی می گویند در جریان دیدار هفته پیش با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در بروکسل سایر مسائل را با او مطرح کرده اند.

آقای هان گفت: "این مسائل شامل تنش ها در خاورمیانه، برنامه موشک های بالستیک ایران و اعتراضات هفته های اخیر ایران بود. بگذارید روشن بگویم: باید به همه این مسائل رسیدگی کرد، و باید در خارج از چارچوب توافق اتمی به آنها رسیدگی کرد."

ایران هم هرگونه تغییر در برجام را رد کرده است. روسیه هم به شدت با تغییر این توافق مخالفت می کند.